חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 152 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 
אירועים

י”א באדרהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

.

נקרא בשנות החמישים  בשם ''יום תל-חי'', וצוין בבתי הספר ובתנועות הנוער לזכר נפילתו של טרומפלדור.

היו בתי ספר שקיימו מסדרים מיוחדים ובהם נשאו דברים מנהלי ביה"ס, ולפעמים גם הוצגה מסכת בה תלמידים הציגו מדברי טרומפלדור וחבריו, ושרו את השיר המפורסם שנכתב על ידי אבא חושי:
"...בגליל, בתל-חי טרומפלדור נפל. בגליל בתל חי  איש גיבור נפל...".

שתי תנועות נוער במיוחד ציינו את י''א באדר: הנוער
העובד ותנועת חניכי בית''ר שנהגו לברך זה את זה בהיפגשם בסיסמה ''תל חי''. בבית''ר הדגישו את הרובה ( ''רק כך כובשים מולדת'') - ואילו הנוער העובד הדגיש את ''הרובה והמחרשה'' שבהם השתמש טרומפלדור, ואת הסיסמה ''לעבודה, להגנה ולשלום - נוער עובד''.

 


 

על טרומפלדור, י"א באדר ותל חי

מאת:

דייויד סלע

עורך

נוסטלגיה אונליין - שימור התרבות הישראלית

 

מה אנחנו יודעים על טרומפלדור ומורשתו?  בעיקר שהיה גיבור, בלי יד, שמת בתל חי ושקיים לגביו ויכוח רב שנים -  האם אמר לפני מותו "טוב למות בעד ארצנו" - או שהפטיר קללה עסיסית ברוסית....

 

טרומפלדור היה בן פחות מ - 40 במותו, הוא היה נערץ על ידי רבים בני העולם היהודי בישראל ובתפוצות, אך הוא גם דמות נערצת ביפן, עד עצם היום הזה, נגיע לזה עוד מעט.

 

הוא נולד ב - 1880, לא התקבל לתיכון בשל הנומרוס קלאוזוס (הגבלת מספר היהודים המקבלים), למד מאחיו הגדול ממנו שעסק ברפואת שיניים את המקצוע, ובגיל 22 קיבל דיפלומה ממשלתית רוסית של מרפא שיניים. מייד לאחר מכן הצטרף לצבא הצאר, והשתתף במלחמת רוסיה יפן שפרצה בשנת 1904.
כבר חדשים ספורים לאחר תחילת המלחמה יצא שמו של טרומפלדור כלוחם נועז במיוחד שהצטיין בקור רוח וזכה באותו הצטיינות.

באוגוסט 1904 והוא בן 24, פגז מרסק את ידו השמאלית, והרופאים קוטעים אותה מעל המרפק. עוד לפני שהחלים הוא דורש לחזור לחזית, משתתף בקרבות קשים ומוכיח שוב את עוז רוחו, מועלה לדרגת רב סמל ומקבל אות הצטיינות נוסף.

 

ב - 1905 נופל טרומפלדור בשבי. הרוסים ניגפים, וטרומפלדור יחד עם עוד 70,000 חיילים רוסים מועברים למחנה שבויים ביפן.פה מתחיל סיפור פנטסטי שהופך את טרומפלדור לדמות נערצת ביפן עד עצם היום הזה: טרומפלדור הופך מייד לאחד מהמנהיגים של כל השבויים הרוסיים ביפן, נפגש באופן קבוע עם השובים היפניים, יוזם מארגן אין ספור פעילויות לטובת השבויים כמו בנק פנימי, בתי מלאכה, בית ספר, תיאטרון, הוא משכנע את  היפנים לסייע באפיית מצות לפסח והשגת ספרי תורה וטליתות לכ - 1800 שבויים יהודים.

הוא מצליח לשכנע את שוביו היפניים לקשר אותו עם הקהילה היהודית הזעירה ביפן בשנים ההם, יחד איתם הוא מקים ביפן אגודה ציונית פעילה עם 120 חברים, מייסד ומדפיס ביפן על בסיס קבוע עיתון ציוני בשם "החיים היהודיים"  שעל דפיו הוא מעלה מחשבות ותוכניות רבות בנוגע להתפתחות הישוב היהודי בארץ ישראל.
 

בספטמבר 1905 נחתם הסכם פורטסמות המסיים המלחמה בין רוסיה ליפן, וטרומפלדור הוא בין המשתחררים הראשונים ממחנה השבויים. ביום שהוא השתחרר באו להיפרד ממנו בשער המחנה אלפים רבים, שבויים רוסים מצידו הפנימי של המחנה ואזרחים יפניים רבים מצידו החיצוני, טרומפלדור לא עבר ברגליו את שער המחנה בדרך לחופש - אלא נישא על כתפי ההמונים, שלא פסקו מלהריע.

 

אגב, בנובמבר 2006 נערכה בעיר טאקשיקי ביפן (בה שכן מחנה השבויים שטרומפלדור הוחזק בו כשבוי 100 שנים קודם), תערוכה לזכרו של יוסף טרומפלדור. דמותו הכריזמטית של הלוחם בעל הזרוע האחת, מעוררים הערכה והערצה ביפן עד היום.

 

טרומפלדור היה ליהודי הראשון בצבא הרוסי שזכה לדרגת קצונה בלי להמיר את דתו, עד כי כך העריכה אותו מערכת הפיקוד של הצבא הרוסי. הוא קיבל את דרגתו ביחד עם אותות הצטיינות רבים מידי הצאר הרוסי עצמו, הצארינה ענדה לו את המדליות ונתנה לו מתנה - יד תותבת.   

במהלך 6 השנים לאחר מכן עוסק טרומפלדור בפעילות ציונית במקביל ללימודי משפטים. ב-1911 הוא מארגן את הועידה שבה נוסדה תנועת "החלוץ", שבעקבותיה יצאה לאור החוברת האידיאולוגית הראשונה בדבר הקמת "המושבות השיתופיות בארץ" שבכתיבתה היה לו חלק רב, ומייד לאחר הוועידה, ב - 1912 הוא עולה לארץ בראש חבורת צעירים כדי להגשים את העקרונות שפורטו בחוברת.
הרעיון של טרומפלדור היה להקים "מושבה קומוניסטית", יישוב שיתופי ללא כל תמיכה או עזרה ממוסדות חיצוניים אלא על בסיס כלכלי בלבד. הגרעין מנה כ ? 15 חברים וחברות ונאחז בחוות מגדל. הם נקראו "הקומונה המגדלאית". אגב, אחד מהסרטים הראשונים הקיימים מארץ ישראל הוא של טרומפלדור במגדל, חורש עם יד אחת.

הקומונה התפרקה די מהר. התנאים היו קשים וחלק מהחברים לא עמדו בסטנדרטים הגבוהים של טרומפלדור. הוא עובר לדגניה וב - 1914 עם פרוץ המלחמה העולמית הראשונה, הוא, כנתין וקצין רוסי, היה צריך להסתלק ועובר למצרים. שם הוא פוגש את זאב ז'בוטינסקי ומציע להקים גדוד של מתנדבים שיעמידו עצמם לרשות ממשלת אנגליה ויצטרף למאמץ המלחמתי הבריטי ול"שחרור" ארץ ישראל. מוקם "גדוד נהגי הפרדות". מפקד הגדוד בריטי, וטרומפלדור מונה כסגנו. הגדוד הועבר לגליפולי, שם השתתף בקרב גליפולי הידוע וגם שם מבצע טרומפלדור מעשי גבורה רבים. לאחר הקרב הגדוד מפורק, אולם שנה לאחר מכן טרומפלדור מארגן בלונדון 120 איש משרידי גדוד נהגי הפרדות ומשכנעם להתגייס לצבא הבריטי, כגדוד העברי ברוסיה מתעוררת באותו הזמן התנועה הציונית. מספר החברים "שוקלי השקל" היה למעלה ממאה וארבעים אלף, ועשרות אלפי בני נוער שאפו לעלות לארץ ישראל. ברית "החלוץ" העולמית ריכזה את הצעירים המעוניינים, וטרומפלדור מגיע לרוסיה בתחילת 1918 ושם עוסק באינטנסיביות בניסוח תוכניות מעשיות להקמת קומונות, למעשה קיבוצים, בארץ ישראל, להקמת ארגון צבאי חלוצי, הסתדרות עובדים, ועליה לארץ.

כשהוא חוזר לארץ הוא פעיל בוועד הצירים של הישוב, מפתח תוכניות התיישבות רבות, שותף לתכנון הקמתו של צי עברי בארץ ישראל ולרכישתה של אוניית משא עברית ראשונה ועוד. הוא קורא מישראל ליהודי העולם להציל את נפשם ולעלות לישראל, ומוציא להם קול קורא האומר: "כל רגע יקר. כל הנכנס לארץ, ניצל ממוות בטוח. כל רגע של איחור - לחטא יחשב לנו".

שנתיים קודם לכן, ב - 1916, נחתם הסכם בין בריטניה לצרפת בדבר חלוקת שטחי האימפריה העות'מאנית לאחר סיום מלחמת העולם הראשונה. לפי הסכם זה, הידוע בשם הסכם סייקס פיקו, נכלל צפון הגליל (כולל אצבע הגליל) בתחום השפעתה של צרפת, אולם צרפת לא ביססה את שלטונה באזור ולא שלחה אליו כוחות צבא מספיקים. את המצב ניצלו ערביי המקום, כנופיות שהטרידו את הישובים היהודיים כגון מטולה, תל חי וכפר גלעדי.

דוד בן-גוריון ביקש מטרומפלדור לארגן את הגנת היישובים ולדווח על המצב, וטרומפלדור מגיע לתל חי בסוף דצמבר 1919. תקיפות הבדואים נמשכו. תסכולם של הלוחמים גבר בשל העזרה המועטת שקיבלו ממוסדות הישן, ב-8 בינואר הוציאו מגיני הגליל כרוז שבו היה כתוב בין היתר: :...כרוז לצעירים בארץ: אנו עומדים על משמרתנו זמן ידוע והחלטנו להמשיך את ההגנה בגליל העליון עד הרגע האחרון... נתנגד לאויב המקיף אותנו ולא נזוז מפה עד נשימתנו האחרונה... אנו פונים אליכם, צעירי הארץ, שרגש של אחריות ועלבון מפעם בכם, לבוא לעזרתנו...".

בארץ מתנהל במהלך פברואר 1920 ויכוח האם יש טעם לעזור למתיישבים באצבע הגליל או להיכנע ולפנות אותם דרומה. ב-1 במרץ 1920, היום הראשון של חג פורים, הגיעו ערבים לתל חי ובקשו להיכנס כדי לבדוק אם אין ביישוב חיילים צרפתים. הותר להם להיכנס, אולם אז החליטו הערבים להחרים את נשקם של אנשי תל חי. טרומפלדור פקד לפתוח באש על התוקפים, מיד לאחר מכן פרצו חילופי יריות וטרומפלדור נפגע קשה בבטנו. התפתח קרב שנמשך שעות, ולנוכח האבדות הכבדות וחוסר בתחמושת, התקבלה החלטה לנטוש את תל-חי ולסגת. טרומפלדור פונה לכפר גלעדי. בשעה שהלוחמים הגיעו לכפר גלעדי, טרומפלדור כבר לא היה בחיים. הלוחמים נקברו בקבר אחים זמני בכפר גלעדי ולאחר זמן הוצאו ונקברו יחד תחת פסל האריה השואג. על-שם שמונת הלוחמים הללו נקראה לימים קריית שמונה.

מותו של טרומפלדור בהגנה על תל חי הפך מיד לאבל לאומי מחד -  לסמל של עמידת היהודים על נפשם מאידך. הספדים מרגשים נשאו עליו טרומפלדור ז'בוטינסקי, יוסף חיים ברנר ורבים אחרים, וכולם העלו על נס את לחימתו הגאה, לעומת היהודים שנהרגו בפוגרומים ללא התנגדות. חניכיו של טרומפלדור הקימו על שמו תנועה חלוצית בשם "גדוד העבודה וההגנה" על שם יוסף טרומפלדור או בקיצור "גדוד העבודה".

מספר חודשים לאחר מותו  הוגשם חלומו הגדול של טרומפלדור להקמת ארגון גג למפלגות הפועלים והעובדים והוקמה הסתדרות העובדים. זאב ז'בוטינסקי, הקים תנועת נוער על שמו - בית"ר: ברית יוסף תרומפלדור, (ולכן יש המאייתים את שמו באות ת').

                   

טרומפלדור הפך למיתוס - ובצדק. סיפור גבורתו ומותו של טרומפלדור הפך לאגדה, ועל האגדה הזאת חונכו דורות רבים. העניין המיוחד בטרומפלדור הוא שדימויו לא היה רחוק אף פעם ממציאות חייו, של גיבור ללא חת הנכון תמיד להקריב עצמו למען המולדת, כיהודי וציוני גאה.

ולסיום - מה עם המשפט המפורסם?
מיתוס המשפט לפני המוות: על-פי עדות אחת אמר  "אין דבר - כדאי למות בשביל ארץ ישראל",  ואחרים טענו שאמר "טוב למות בעד ארצנו" אולם היו אחרים שטענו בתוקף שהוא הפטיר קללה עסיסית ברוסית, בגנותה של הארץ.

אז האם בירך או קילל?

לפי עדות מזכירו של טרומפלדור בעת הקרב, שמואל גורביץ' בעת פינויו מתל-חי לא אמר טרומפלדור דבר, אלא רק נאנק מכאבים. 

 

לדעתי יש רק שתי אפשרויות : או שלא אמר מאומה בשל הכאבים- או שבירך את הארץ. מה שאנחנו יודעים על טרומפלדור בדרך כלל הוא  שהוא היה גיבור, גידם ומת בתל חי. אבל אם נזכור את יריעת חייו העצומה כפי שפרשנו כאן רק חלק קטן ממנה, את הספק העשייה הציונית, את הלהט והאהבה העצומה לרעיון הציוני ,לעם היהודי וארץ ישראל - אין כל ספק שאם אמר משהו זה לא היה יכול להיות קללה, אלא ברכה לארץ אותה אהב כל נימי נפשו, וממנה נפרד במשפט המפורסם - "טוב למות בעד ארצנו."

 
 

שלישית שריד ועוד שרה את "בגליל בתל חי" - א. חושי / עממי:
"...בגליל, בתל חי
 טרומפלדור נפל. בגליל בתל חי  איש גיבור נפל...".
יום ביקורהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 


יום ביקור היה יום בו הייתה מגיעה לביקור בעיר אישיות בין לאומית חשובה.
אנחנו הילדים מאוד שמחנו ביום ביקור שכזה. לא כיוון שהייתה לנו מודעות מדינית כל שהיא בגיל הרך, או שתמכנו במאמצי הדיפלומטיה הישראלית להתיר עצמה מסבך הבדידות. פשוט - ביום ביקור שכזה - גייסו אותנו הילדים להצלחת הביקור, וכך נמנענו מלימודים.

ומי היה מגיע??? בדרך כלל ראשי מדינות אפריקאיות, גדולים שמנים וחייכניים שהיו לבושים בבגדים מוזרים. הם היו עוברים ביעף ברכב ברחובה של העיר, שם היינו אנחנו הזאטוטים עומדים שעות עוד קודם, מחזיקים בידינו בדגלי ישראל קטנים ומנפנפים בהם במרץ רב.

 


 

 

        

 

 

 

 

 

 

לרגל ביקור האפפיור פאולוס השישי ב - 05.01.1964 הוצאה חותמת דואר.

 

 

 

 

 

 
יום גדנעהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

ראו בערך יום שדה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
יום האומות המאוחדותהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 
יום האםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

מאת: ד"ר חיים גרוסמן,
חוקר תרבות ישראלית
תל אביב

"יום האם" אינו המצאה ישראלית, וראשיתו בתרבות המערב במהלך המאה ה - 19.
במדינת ישראל צוין היום למן ראשית שנות ה-50 ביוזמת עיריית חיפה, מערכת עיתון הילדים "הארץ שלנו" וגם "הקרן הקיימת לישראל".זכות ראשונים לעיר חיפה

בישיבת הנהלת עיריית חיפה ב-31 באוקטובר 1951 העלה ראש העיר את ההצעה לערוך חגיגה ל"יום האם" וכך אמר: "... מתוך מגמה לשנות במידת מה את המצב החברתי ביישוב ולרומם את מצב הרוח בעיר עלה בדעתי לקיים את "יום האם". באותו יום ישותפו הבנים והגברים בהנהלת משק הבית ויגישו מתנות לאמהות....". שבוע אחר כך הביא ראש העיר אבא חושי את הנושא לישיבת מועצת העירייה וחרף ההסתייגויות החלו בעיריית חיפה כבר למחרת בתכנון היום שנקבע בסופו של דבר בחג החנוכה והיה למסורת שנתית של "יום האם".

העיר חיפה נתנה את האות וישראל הצעירה כולה אמצה במהירות את החג החדש. במכתבו לבנו דן, שלמד בארה"ב, כתב אבא חושי ב - 5.12.52: "...אנו מכינים את "יום האם". השנה כנראה יוחג כבר ברוב חלקי הארץ...".

 

דבר הקק"ל

את "תפקיד" הפצת החג במערכת החינוך לקחה כמובן מאליו, "מועצת המורים של הקק"ל", אלא שכאן הוחלפה דמות המופת מחנה ובניה גיבורי העבר, לגיבורה הציונית הנרייטה סאלד ממקימות "הדסה" שפועלה נקשר גם להצלת ילדים במסגרת "עליית הנוער" "יום האם" הוזז ונקבע לפיכך ליום מותה - ל' בחודש שבט ונחגג בכל הארץ בתאריך זה לבד מחיפה שהמשיכה ודבקה במסורת העירונית.

 


 עיתונות הילדים

אחד מיוזמי הפצת דבר החג היה עיתון הילדים "הארץ שלנו" שהקדיש בשנות החמישים ליום זה חוברת שלמה מדי שנה. שבועוני הילדים האחרים התעלמו כמעט לחלוטין מ"יום האם" אף כשהפך למסורת בכל הארץ. ההתחלה היתה ב - 31.10.1951 ומערכת העיתון טרחה מאד ופרסמה את ההודעה: "היום יום ד' בשעה 5 אחה"צ תשודר ב"קול ישראל" הודעה על יום האם. קוראי "הארץ שלנו" מתבקשים לעורר את תשומת לב חבריהם ומכריהם (שאינם מקוראי עיתוננו) על שידור זה, כדי שחג יום האם יקיף את כלל ילדי המדינה".

מדי שנה פנה השבועון אל קוראיו: "קטפו לכם רקפות. הכינו אותן מבעוד מועד. מחר יענוד כל אחד מבני הבית רקפת לדש בגדו. וצנצנת מלאה רקפות תהיה מוצבת על שולחן המשפחה". מערכת העיתון עמלה לחבר את "עשרת הדברות ליום האם" ? מסמך פעילות לילדים ביום זה בו אמורים היו הילדים לפעול במקום אמא שתוכל קצת לנוח : "....אפשר לאמא לשכב לנוח אחרי הצהרים עד שעה 3 או 4. טפל בינתיים באחיך ואחיותיך הקטנים, הדח את הכלים ושוה לדירה צורה מסודרת וחגיגית. סמוך לשעה 4 עשה הכנות לארוחת מנחה...". כאן פורסמו הצעות להכנת מתנות בעבודה עצמית ואפילו מתכונים רבים שפושטו לטובת הילדים המנסים להקל על אמא ביום זה ולבשל במקומה.

 
מערכת החינוך וסוכניה

"יום האם" היה לנושא לימודי ראוי וחשוב בדמות "מחברת נושא" והקדשת שבוע לימוד לפחות בגנים ובכיתות הנמוכות של בית הספר. במחברת (לפעמים בצורת לב לטובת אמא...) הופיעו שירים, וציורי הילדים שהמחישו את אמא בעבודתה: "מי מגעץ את הבגדים? אמא ואמא. מי מכבש ותולה כבשים? אמא ואמא. מי מתקן ותופר בגדים? אמא ואמא". "הבטחה - אני מבטיחה לאמא שההיה ילדה טובה והנגן בכינור כל יום", או: "אמא בשעת המנוחה שלך אני לא יזמין אורחים ואני איה בשקט" ילדי הארץ הכינו לאמא מתנה ? בדרך כלל עבודת יד שהוכנה בשיעורי המלאכה - מסימניות נייר ופלסטיק ועד למפה או סינר רקום, מעבודת ניסור בדיקט ועד למאפרה מרוקעת ממתכת - ועוד זר פרחים שנקנה בדרך הביתה.

יצרני החוברות והספרים תרמו גם הם לציון היום: ראובן ספורטה הכין בסדרת "חג ומולדת" חוברת שעסקה ב"יום האם" ותמר בורנשטיין ? לזר הקדישה ל"יום האם" ספר בסדרת הספרים "חג שמח".


הערות לסיכום

זכות הראשונים לחג "יום האם" שמורה לעיר חיפה שם נקראו ילדי העיר מדי שנה בחג החנוכה: "ילדים קרבו לגשת וראו נא את עירכם מחלצות וחג לובשת בהגיע יום האם". לימים משהפך "יום האם" ל"יום המשפחה" חגגה חיפה פעמיים: פעם בחנוכה של גבורת חנה ובניה ופעם בחודש שבט כתזכורת לפועלה של הנרייטה סאלד.
בהעדר עיתוני ילדים שליבו את דבר החג ועם הסתלקותה של הקק"ל ממעורבותה בתהליך החינוכי הממוסד נותרו גן הילדים ובית הספר לצד מספר יצרנים וסוחרים, סוכני התרבות היחידים המקיימים מעט ממצוות החג. ברוח הזמן שונה היום כדי להדגיש את הקשרים במשפחה של אהבה ותמיכה הדדית, ואת סוגי המשפחות השונות: גרושים, משפחות חד הוריות וכו'. ברוח הזמן מושם הדגש על האשה השוויונית ולא רק על האם בתפקידיה הסטריאוטיפיים, וכך נוסף ללוח השנה גם "יום האישה הבינלאומי" המבשר עולם מודרני כראוי לילדי ההווה.

 

 

 

 
יום ההגנההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

לקראת תום מלחמת העצמאות הוחלט במחלקת התרבות (מחת"ר) של צה"ל (שהפכה לימים למפקדת קצין חינוך ראשי), על דעת ראש הממשלה ושר הבטחון דאז, דוד בן גוריון, להכריז על יום תל-חי, י"א באדר, כ"יום ההגנה" ולציינו בבסיסי צה"ל בטקסים ומסדרים מיוחדים.
רצה הגורל ובי"א אדר התש"ט מלחמת העצמאות טרם תמה, וכוחות צה"ל עדיין היו עסוקים במבצעיה האחרונים - "לוט" ו"עובדה", כך שבסופו של דבר צויין "יום ההגנה" רק בכרזות של מחלקת התרבות וכן במברק המפורסם שנשלח ע"י כובשי אילת במבצע "עובדה": "העבירו לממשלת ישראל: ליום ההגנה לי"א באדר מגישות חטיבת הנגב פלמ"ח וחטיבת גולני את מפרץ אילת למדינת ישראל". מאוחר יותר בוטל ציון "יום ההגנה" והוא שולב עם ארועי יום העצמאות.

 
יום הילדהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 

 

 

 

 

 

 

  
יום הילד היהודיהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 

 

 

 

 
יום היםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

יום הים היה בתקופת היישוב ובראשית ימי מדינת ישראל יום חגה של הימאות העברית. הוכרז בשנת 1936 על ידי מחלקת הים של הסוכנות היהודית. כיום חג קבוע לתאריך כ"ג באייר מדי שנה, וצוין בארץ ישראל ובתפוצות.

יום הים הראשון נערך באביב שנת ה'תרצ"ב (29 במאי 1932) ביוזמת אגודת יורדי ים זבולון. מאז, ובמשך 21 שנה, יום הים היה חגיגה חופית ימית וכן צוין בערי ישראל ובקהילות היהודים בתפוצות. ביום זה סופר בהרחבה ובהדגשה על העשיה הימית העברית בארץ ישראל ובתפוצות (בבתי ספר לימאות עברית באנגליה, צרפת, איטליה ורוסיה). מטרת החג הייתה להגברת המודעות לימאות, לצורך ביורדי ים בכל המקצועות והרמות, ולקצונה ימית כדרך חיים.

אירועי יום הים התפתחו והתרחבו לאורך השנים, וכללו תערוכות של ציוד ואמצעים ששימשו את הימאות העברית כגון כלי שיט, עזרי ניווט, דגלים ועוד; נערכו מפגני שיט של חניכי האגודות הימיות, והתקיימה פעילות הסברה חינוכית בבתי הספר. העיתונות והרדיו גויסו לסקירה נרחבת על תקומת הימאות העברית ויצירת צי עברי. בבתי הכנסת נערכו תפילות למען יורדי הים ולזכרם של חלוצים, ואורגנו סיורים בנמלים וביקורים ביישובי דיג. כמו כן נערכו מצעדים, מסיבות, תוכניות אמנותיות ותערוכות אמנות שעיסוקה בים ובספנות.

את חגיגות יום הים חגגו עד שנות החמישים, אז גווע המנהג במקביל להופעת מועדים לאומיים-אזרחיים אחרים. 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
יום העצמאותהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 

כמה שונים היו ימי העצמאות של אז, לעומת היום.
חגיגת יום העצמאות של אז הייתה מאופיינת באירועים בהם השתתפו מחוץ לבית המון אדם, שמחים, מאושרים, גאים על היותם חוגגים יום הולדת למדינה שכה אהבו.

כמה נפלא - יש לנו מדינה!!!

יום העצמאות החל תמיד בטכס בחצר בית הספר, שם היו מתכנסים כל הילדים ענודים בגאווה בסיכת יום העצמאות  על דש הבגד.

בערב היה טכס בתנועה. החניכים משתתפים בטכס עצמו, ההורים צופים מהצד. לאחר מכן היינו יורדים כולם, מטף ועד זקן, לרחובה הראשי של העיר, שנסגר לרגל האירוע. הרחוב היה מקושט כולו בדגלי ישראל, ורמקולים שפוזרו לכל אורכו היו משמיעים שירי ארץ ישראל, לצלילם רקדו על הכביש כולם במאות מעגלים לאורך הרחוב, עד אמצע הלילה. מי שרצה לנוח מהריקוד היה מנסה לפלס דרכו לאורך הרחוב העמוס, עוצר לקנות תירס או "צמר גפן" מסוכר, ומנסה להתחמק ממכות "פטיש יום העצמאות" הארור.

באמצע הלילה היינו פורשים מהריקודים ומתחילים להתארגן להמשך בילויי הלילה. זה היה בדרך כלל על חוף הים או באחת החורשות בסביבה. היינו עושים קומזיץ, עם מדורה שלתוכה היינו משליכים תפוחי אדמה ושרים עד אור הבוקר. מגיעים הביתה לנוח לזמן קצר ומיד מתחילים להתכונן למצעד יום העצמאות שהיה שיאו של החג הנפלא הזה. המצעד היה מתקיים בערים הגדולות, כל שנה בעיר אחרת. אם איתרע המזל והמצעד התקיים בעירנו באותה השנה, כלל לא היינו חוזרים הביתה מבילויי הלילה, אלא עם תומם היינו עסוקים באיתור מקום צפייה מתאים לאורך מסלול המצעד, יחד עם עוד מאות אלפים. כולם רצו לצפות במצעד, ובשנתו הראשונה היה כזה בלאגאן עת מאות אלפי צופים גלשו משולי הדרך את תוך מסלול הצעידה והמצעד נתקע עם תחילתו ובוטל, ארוע הזכור בשם "המצעד שלא צעד". אבל בשנים לאחר מכן הארגון היה כבר יעיל יותר, ועם תחילת המצעד היה אפשר לצפות בחיילים צועדים בסך ובגאון, טנקים חורשים את האספלט ברעש ובעוצמה, כלי נשק חדשניים מוצגים לראווה ולגאווה, כלי טייס טסים ממעל והלב, והלב דופק מהתרגשות, אוי הלב, איזו גאווה, איזה אושר. זה הכל שלנו, זה אנחנו!

מי שהמצעד לא היה בעירו, נצמד לרדיו ונהנה מהתיאורים החיים של נחמיה בן אברהם. לאחר מכן היינו מאזינים ברדיו לתיאור חי של חידון התנ"ך ותמיד מוסיפים עוד קורטוב של שימחה וגאווה לאומית, כשזכה בו כמעט תמיד מתחרה מישראל שהוכתר כחתן התנ"ך העולמי. אחר הצהריים היה מצעד נוסף, הפעם של הצעירים שהתקיים לאורך רחובה הראשי של העיר. שם צעדו לאורכו חברי תנועות הנוער, להקות מחול, דגלנים והמון אדם מצטופף על המדרכות ומריע. היינו מסיימים את הבילוי במוצאי החג בבימות בידור בעיר.
מי שרוצה לדעת מה ההבדל בין מדינת ישראל של אז לזו של היום - יתבונן בהבדלים בחגיגת העצמאות. אז היינו כולם מעוטי יכולת כלכלית, אבל שמחים. כעת - חלקינו עשירים, רובינו עניים, והבילוי העיקרי של יום העצמאות הוא רביצה מול הטלביזיה. ושימחה??? הרבה הרבה פחות.

רחל אטאס שרה בתקופת מצעדי יום העצמאות על "חיימקה שלי" - ד. אלמגור / מ. וילנסקי: "...המצעד קרב, מריע הרמקול. / המצעד קרב, הנה גם הקצין. / כל החיילים דורכים ברגל שמאל, / רק חיימקה שלי דורך פה בימין...".

  

          
יום הפרגהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
יום הצבא.הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.