חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 162 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 תנועות ומפלגות פוליטיות

מפלגת המרכזהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

מפלגה שהוקמה ע''י 6 ח''כ מסיעות שונות בכנסת ה-14, והתמודדו בבחירות לכנסת ה-15 (1999) בראשות יצחק מרדכי, דן מרידור ואמנון ליפקין-שחק. לאכזבתם, זכו רק ב-6 ח''כ, ובמהלך קיומה של הכנסת ה-15 התפוררו והתפלגו ולא הופיעו יותר כמפלגה אחת.
מפלגת הנשיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

הופיעה חד - פעמית בבחירות לכנסת התשיעית בשנת 1977. בראשה עמדה דפנה שרפמן, חיפאית, שאחרי כשלונה הצטרפה לפעילות במר''צ.
מפלגת העבודההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

תקציר
מפלגת העבודה היא שמה של מפלגת שמאל-מרכז ציונית - סוציאל-דמוקרטית, אשר הוקמה בשנת 1968 מאיחוד של מספר מפלגות, ובמרכזו מפלגת השלטון דאז - מפא"י, יחד עם אחדות העבודה - פועלי ציון ורפ"י. היה זה איחודן מחדש של כל המפלגות יוצאות מפא"י ההיסטורית (שנוסדה בשנת 1930) שהחזיקו בשלטון במדינת ישראל ובמוסדות היישוב ממועד היווסדן ועד 1977.

אידיאולוגיה
מבחינה מדינית העבודה היא מפלגת שמאל מתון. בפוליטיקה של ישראל היא נמצאת ימינה ממרצ ושמאלה מקדימה ומהליכוד. העבודה תומכת בתהליך מדיני ובחתימת הסכמי שלום עם הפלסטינים ועם כל מדינות ערב, ובכלל זה תמכה בהסכם השלום עם מצרים והובילה את הסכמי אוסלו עם הפלסטינים ואת הסכם השלום עם ירדן, אך תמכה וקידמה גם צעדים חד-צדדיים כגון הנסיגה מלבנון, בניית גדר ההפרדה ביהודה ושומרון ופינוי רצועת עזה, תוך שמירה על גושי ההתיישבות הישראלים במעלה אדומים, אריאל וגוש עציון בתחום ישראל. כמו כן, תמכה המפלגה בפעולות צבאיות של ישראל כנגד הטרור.

השקפה החברתית השלטת במפלגה נוטה לכיוון הסוציאל-דמוקרטי המודרני, מדינת רווחה הדואגת לציבור העובדים ולחלשים בחברה במערכות ציבוריות חזקות ומקבלת את הקפיטליזם בגרסה סוציאלית.

המפלגה מוגדרת כ"מפלגה חברה" באינטרנציונל הסוציאליסטי ו"מפלגה משקיפה" במפלגת הסוציאליסטים האירופאים, הפועלת במוסדות האיחוד האירופי (זאת יחד עם מפלגת מרצ, אשר גם היא נמצאת באותו המעמד בארגונים אלה). נוסף על כך, במסגרת תנועת העבודה הציונית העולמית, מפלגת העבודה פועלת במוסדות הלאומיים כדוגמת הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית וקרן קיימת לישראל.

סקירה היסטורית
ב-19 במאי 1965 הוקם "המערך הראשון" בין מפא"י ו"אחדות העבודה - פועלי ציון". המערך היווה ריצה ברשימה משותפת בין מפלגות שאינן מאוחדות. ב-21 בינואר 1968 הפכו המפלגות, יחדיו עם רפ"י, למפלגה אחת מאוחדת - מפלגת העבודה. בתחילת 1969 הוקם המערך השני, בין מפלגת העבודה למפ"ם. במבנה זה התמודדה המפלגה במערכות הבחירות החל מ-1969 ועד 1984, אז פרשה מפ"ם מן "המערך" בעקבות הצטרפותו לממשלת אחדות לאומית.

ב-40 שנות קיומה הראשונות, במשך 16 שנים כיהן מנהיג מפלגת העבודה כראש הממשלה (1969-1977, 1984-1986, 1992-1996, 1999-2001). החל מהבחירות לכנסת השביעית (1969) ועד לבחירות לכנסת ה-17 (2006), הייתה המפלגה תמיד אחת משתי המפלגות הגדולות בכנסת. לאחר הבחירות לכנסת ה-18 (2009), עם זאת, הפכה להיות המפלגה הרביעית בגודלה בכנסת.

בשנת 1977 איבדה המפלגה את השלטון לליכוד בראשות מנחם בגין. בבחירות 1984 הפכה המפלגה בראשות שמעון פרס למפלגה הגדולה בכנסת, אך מאחר שפרס לא הצליח להקים ממשלה, הוחלט על הקמת ממשלת אחדות לאומית עם הליכוד שבה כיהן פרס במשך שנתיים כראש ממשלה, ואחר כך התחלף עם יצחק שמיר. בבחירות ב-1988 זכה שוב הליכוד, והעבודה הצטרפה לממשלתו של שמיר, ללא רוטציה, אך פרשה ממנה ב–1990, בעקבות מה שכונה התרגיל המסריח. כעבור שנתיים רצה המפלגה לבחירות בהנהגת יצחק רבין, שלא במסגרת המערך אלא תחת שמה המקורי, "העבודה", ושבה לשלטון.

בשנת 1995, לאחר רצח יצחק רבין, שב שמעון פרס לתפקיד ראש הממשלה, והחזיק בתפקיד כששה חודשים עד לבחירות 1996. מבחירות אלה יצאה מפלגת העבודה כמפלגה הגדולה ביותר (34 חברי כנסת), אך את הממשלה הרכיב בנימין נתניהו, שזכה בבחירות הישירות לראשות הממשלה שנערכו אז לראשונה.

בעקבות הכישלון בבחירות 1996 פרש שמעון פרס מראשות המפלגה, אך המשיך להיות גורם חשוב בהנהגתה. לראשות המפלגה נבחר אהוד ברק ביוני 1997. לקראת בחירות 2000 (שהוקדמו לבסוף ל-1999) התאגדה מפלגת העבודה עם מפלגת גשר ותנועת מימד לרשימה מאוחדת שנקראה ישראל אחת. ישראל אחת זכתה בבחירות ב-26 מנדטים (והייתה שוב למפלגה הגדולה ביותר), והרכיבה את הממשלה, הודות לניצחונו של אהוד ברק בבחירות הישירות לראשות הממשלה. במהלך הכנסת החמש-עשרה פרשה גשר מהממשלה ומישראל אחת.

בחודש מרץ 2001, בעקבות התפטרותו של אהוד ברק, וניצחונו של מועמד הליכוד אריאל שרון בבחירות מיוחדות לראשות הממשלה, הצטרפה מפלגת העבודה לממשלת אחדות לאומית בראשות שרון. בממשלה זו כיהנו שמעון פרס כשר החוץ, ובנימין בן אליעזר כשר הביטחון.

בסוף 2001 נבחר בנימין בן אליעזר כיו"ר הזמני של המפלגה, אחרי שתוצאות הפריימריז, שבהם ניצח אברהם בורג, נפסלו משום שלוו בזיופים קשים במגזר הדרוזי. ב-30 באוקטובר 2002 הודיע בן אליעזר על פרישת מפלגת העבודה מן הממשלה, בשל התנגדותה לתוכנית הכלכלית ולהצעת התקציב. בבחירות הפנימיות שהתקיימו לאחר מכן ניצח עמרם מצנע, שהוביל את הרשימה המאוחדת העבודה-מימד לתבוסה בבחירות 2003. מפלגת העבודה פנתה להנהיג את האופוזיציה. לאחר כמה חודשים הוחלף עמרם מצנע בשמעון פרס שנבחר כיו"ר זמני.

במהלך הכנסת השש-עשרה התמזגה מפלגת העבודה עם מפלגת עם אחד בראשות עמיר פרץ והצהירה על מחויבות מחודשת לדבקות בערכי השמאל החברתי. לאחר האיחוד מנתה העבודה 21 חברי-כנסת (חבר הכנסת דודטללא הצטרף עם מפלגתו). לאחר התפטרותו של אברהם בורג מהכנסת נכנס במקומו הנציג הערבי, ראלב מג'אדלה.

בעקבות פרישת מפלגת שינוי מממשלת אריאל שרון בסוף 2004, נמשך משא ומתן עם מפלגת העבודה לאחר שהופסק בחודשי הקיץ והוחלט כי המפלגה תצטרף לממשלה עם 8 שרים (7 תיקים ומשנה לרה"מ) ושני סגני שרים, על מנת לתמוך ולבצע את תוכנית ההתנתקות מרצועת עזה וצפון השומרון.

ב-9 בנובמבר 2005 נערכו פריימריז שבהם גבר עמיר פרץ על שמעון פרס ובנימין בן אליעזר, והתמנה לתפקיד יו"ר המפלגה ומועמדה לראשות הממשלה. מיד לאחר בחירתו הוביל פרץ את מפלגת העבודה לפרישה מהממשלה והיה ליו"ר האופוזיציה. ב-30 בנובמבר 2005 הודיע שמעון פרס על פרישתו ממפלגת העבודה לטובת מפלגת קדימה.

בחירתו של פרץ היוותה משב רוח רענן למפלגה. מפלגת העבודה רצה לבחירות 2006 עם רשימה שכללה בעשירייה הראשונה לצד החברים הוותיקים גם שמות חדשים, ביניהם נשיא אוניברסיטת בן-גוריון אבישי ברוורמן, העיתונאית שלי יחימוביץ', ראש השב"כ לשעבר עמי אילון והפעילה החברתית נדיה חילו. אך למרות תנאי הפתיחה המעודדים, בסופו של דבר זכתה סיעת העבודה-מימד ב-19 מנדטים בלבד. למרות זאת היא נותרה הסיעה השנייה בגודלה, אחרי סיעת קדימה בראשות אהוד אולמרט.

מפלגת העבודה הצטרפה לממשלת אולמרט כשותפה בכירה וקיבלה שבעה תיקים, ביניהם תיק הביטחון שניתן לעמיר פרץ, ותיק החינוך שניתן ליולי תמיר. בחודשים שלאחר מכן התעוררה ביקורת רבה מצד חברים במפלגה על התנהלותו של פרץ כיו"ר המפלגה וכשר ביטחון, וערעור על מנהיגותו. ביקורת זו גברה עם פרוץ מלחמת לבנון השנייה, ועם הקיצוצים בתקציבי הרווחה שבאו אחריה. בהתחלה הייתה זו קבוצה קטנה של ח"כים שכונו "המורדים" (ובראשם ברוורמן ואילון), אך לאט לאט גברה ההתנגדות לפרץ והגיעה גם אל שרי המפלגה ואנשים שנחשבו לתומכיו. מצב זה יצר חוסר יציבות גדול במפלגה.

ב-28 במאי 2007 התקיימו בחירות לראשות המפלגה, שבהן התמודדו עמי אילון, ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, דני יתום, אופיר פינס והיו"ר עמיר פרץ. הבחירות הסתיימו ללא הכרעה ברורה, כאשר אהוד ברק ועמי אילון עלו שניהם לסיבוב השני בבחירות ב-12 ביוני 2007, לראשונה בתולדות המפלגה. עמיר פרץ הגיע למקום השלישי בלבד, ולא התמודד בסיבוב השני אך הודיע על תמיכתו בעמי אילון. בסיבוב השני ניצח אהוד ברק בהפרש קטן את עמי אילון והיה ליו"ר המפלגה החדש-ישן. ב-18 ביוני 2007 החליף אהוד ברק את עמיר פרץ בתפקיד שר הביטחון וסגן ראש הממשלה.

באוגוסט 2007 הודיעה המפלגה על כוונתה לבטלאת ההסכם הקיבוצי עם עובדיה. הסתדרות המעו"ף הכריזה עקב כך על סכסוך עבודה, וציינה כי "זו התנהגות שאינה הולמת מפלגה סוציאל-דמוקרטית, שהקימה את ההסתדרות וחרתה על דגלה שמירה על העבודה המאורגנת בישראל"‏[. פרופ' דני גוטוויין העיר על כך: "ביטול החוזה הקיבוצי הוא עוד מהלך של ברק לניתוק העבודה משרידי עברה הסוציאל-דמוקרטי".

ב-4 בדצמבר 2008 התקיימו בחירות מקדימות לצורך הרכבת רשימת המפלגה לכנסת. למקומות שלאחר אהוד ברק (משוריין) נבחרו יצחק הרצוג ואופיר פינס‏‏‏.

בבחירות 2009 נחלה העבודה, בראשות ברק, תבוסה קשה. המפלגה ירדה מ-19 מנדטים ל-13, והייתה לסיעה הרביעית בגודלה בכנסת, אחרי קדימה, הליכוד וישראל ביתנו. לראשונה בתולדותיה לא הייתה אחת משתי הסיעות הגדולות בכנסת. לאחר הבחירות הצהירו בכירי המפלגה, וברק בראשם, על כוונתם ללכת לאופוזיציה, אך עד מהרה החל ברק לנהל מגעים עם ראש הממשלה המיועד בנימין נתניהו מהליכוד לכניסה לממשלת הימין בראשותו. מהלך זה עורר התנגדות עזה במפלגה, ו-7 מתוך 13 הח"כים בסיעה יצאו נגדו בתחילה. בסופו של דבר הובא הנושא להכרעת ועידת המפלגה, ושם הצליח ברק לאשר את ההסכם הקואליציוני שחתם עם הליכוד. הוחלט על כניסת העבודה לממשלת נתניהו תמורת חמישה תיקים, כשביניהם תיק הביטחון, אשר יינתן לברק. לאחר ההחלטה הודיעו ארבעה מבין חברי-הכנסת של המפלגה (איתן כבל, אופיר פינס, עמיר פרץ ויולי תמיר) כי הם אינם מקבלים את ההחלטה והחלו להצביע כקבוצה עצמאית.

ב-17 בינואר 2011 התפלגו יו"ר המפלגה אהוד ברק וחברי הכנסת מתן וילנאי, שלום שמחון, עינת וילף ואוריתנוקד מסיעת העבודה בכנסת והקימו סיעה חדשה בשם "העצמאות". הרקע לפרישתם היה כוונתם לפרוש של שניים מחברי סיעת העבודה, כפי שהביעו אותה שבוע קודם לכן‏[4], בשל התמרמרותם לנוכח מצב המפלגה והמוראל הנמוך של הפעילים בה. באותו היום התפטרו מהממשלה שלושה חברי כנסת מטעם המפלגה: יצחק הרצוג, אבישי ברוורמן ובנימין בן אליעזר. ימים ספורים לאחר הפילוג נבחר השר לשעבר מיכה חריש ליושב ראש המפלגה הזמני וכעבור חודשיים אושר באופן רשמי לתפקיד על ידי ועידת המפלגה.

לקראת הבחירות לראשות המפלגה שנקבעו להיערך בספטמבר 2011, הודיעו על מועמדותם חברי הכנסת יצחק הרצוג, עמיר פרץ (יו"ר המפלגה בעבר) ושלי יחימוביץ'; יו"ר המפלגה בעבר עמרם מצנע, ואיש העסקים אראל מרגלית. חבר הכנסת אבישי ברוורמן הודיע אף הוא על התחלת התמודדות אולם הסיר מועמדותו זמן קצר לאחר מכן. ראש עיריית מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט הודיע שיתמודד לתפקיד אולם פרש מהמרוץ והביע את תמיכתו בעמיר פרץ, ימים ספורים לפני סגירת מפקד החברים.

יוני 2011 הסתיים מפקד חברים שערכה המפלגה. מספר חברי המפלגה עלה מכ-20,000 חברים לכ-82,000 חברים. בעקבות טענות שהועלו נגד כשרות חלק מההתפקדויות, נעשתה בדיקה של הטפסים ואף היה חשש שהליך הבדיקה יביא לדחיית יום הבחירות. לבסוף, התפרסם ספר הבוחרים הסופי באיחור של כשלושה שבועות, זאת לאחר שכ-6,000 מתפקדים נפסלו ו-14,000 מתפקדים נוספים נשארו על תנאי עד הסדרת התשלום שלהם למפלגה. מרגלית הודיע כי הנו שוקל עתירה לבג"ץ לדחיית מועד הבחירות עקב הדחייה בפרסום ספר הבוחרים, אולם לבסוף החליט לפרוש מן המירוץ כשבוע לפני יום הבחירות, והעביר את תמיכתו להרצוג.

ב-12 בספטמבר 2011 נערכו בחירות מקדימות לראשות המפלגה. מספר בעלי זכות הבחירה היה 66,310 איש, ו-65% מהם הצביעו בבחירות שנערכו ב-171 קלפיות אשר היו פזורות ברחבי הארץ. תוצאות הבחירות היו: שלי יחימוביץ' - 32%; עמיר פרץ - 31%; יצחק הרצוג - 25%; עמרם מצנע - 12%. לאור העובדה שאיש מהמתמודדים לא השיג 40 אחוזים מהקולות, בהתאם לתקנון, נערך סיבוב שני בין שני המדורגים במקומות הראשונים. בסיבוב השני של הבחירות המקדימות, שנערך ב-21 בספטמבר ובו שיעורי ההצבעה עמדו על כ-61%, ניצחה יחימוביץ' כשגרפה 53.8 אחוזים מקולות המצביעים לעומת פרץ שסיים עם 45.5 אחוזים (0.7 אחוז נוספים בחרו להטיל פתק "נמנע"). בכך נבחרה יחימוביץ' לתפקיד יושבת-ראש המפלגה‏.

במהלך שנתה הראשונה כיושבת ראש מפלגת העבודה, הצליחה יחימוביץ' להקטין את חובות המפלגה מ-128 מליון ש"ח ל-30 מליון בלבד וחידשה את פעילותם של למעלה מ-100 סניפים.
מק”יהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

מק"י = מפלגה קומוניסטית ישראלית.

ראשיתה של המפלגה הקומוניסטית בארץ בהקמתה של "מפלגת פועלים סוציאליסטית" בשנת 1919. בשנת 1945 פרש מהמפלגה פלג יהודי שהקים את "המפלגה הקומוניסטית העברית".

לאחר הקמת המדינה ובעקבות תמיכתה של ברית המועצות בתכנית החלוקה של האו"ם, התאחדו הפלגים שונים והוקמה "המפלגה הקומוניסטית הישראלית - מק"י". בשנת 1949 חל שוב פילוג במק"י ו"הקומוניסטים העבריים" הוצאו ממנה והצטרפו למפ"ם. משה סנה היה חבר כנסת מטעם מק''י ועורך ''קול העם'', בטאון מק''י .

בשנת 1964 התפלגה מק''י לשתי מפלגות: מק''י, שאליה השתייכו רוב החברים היהודיים של המפלגה, ובראשם הד''ר משה סנה (עורך בטאון המפלגה, העתון קול העם ויו''ר המפלגה הוותיק שמואל מיקוניס - והמפלגה השנייה היא רק''ח (''רשימה קומוניסטית חדשה'') שאליה השתייכו רוב החברים הערביים של המפלגה, ובראשה עמדו מזכ''ל מק''י לשעבר מאיר וילנר, וחברי הכנסת אמיל חביבי ותופיק טובי.

הרקע לפילוג היה: התנגדותם של מיקוניס וד''ר סנה למדיניות הפרו-ערבית והאנטי-ישראלית של ברית-המועצות באותה תקופה - לעומת נאמנותם ללא-סייג של וילנר וחבריו למחנה הקומוניסטי העולמי (ליצני הדור התבדחו ואמרו ש''אם וילנר מתהלך עם מטרייה - זה סימן שבמוסקבה יורד גשם...'').
אחרי פטירתו של ד''ר משה סנה (שהיה הנציג היחיד של מק''י בכנסת אחרי הפילוג) התפוררה מק''י ונעלמה, ונשארה רק רק''ח כמפלגה קומוניסטית, ובחלק מהפירסומים היא קוראת לעצמה ''רק''ח - המפלגה הקומוניסטית הישראלית''.
 

 

 

 

 

קומוניזם ישן וחד"ש

"...מים רבים זרמו בארץ ישראל מאז הוקמה ב-1919 המפלגה הקומוניסטית של פלשתינה (פק"פ), שנהפכה ב-1948 למפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י); ומים רבים זרמו גם מאז הכריז ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, על הקמת ממשלות "בלי חירות ומק"י" ועד היום שבו מנסים ממשיכי דרכו של בן גוריון לזחול לממשלה של ממשיכי חירות. אבל מק"י עדיין בשטח - אם כי, כרגיל, מחוץ לממשלה - והמפלגה שבמסגרתה היא פועלת, חד"ש, אף עלתה בכוחה בבחירות האחרונות לכנסת.

במלאות 90 שנה להקמתה של מק"י, שהיא אחת המפלגות הוותיקות ביותר הפועלות בארץ, היא תעמוד מחר במרכזו של כנס אקדמי גדול, שיתקיים באוניברסיטת תל אביב מ-09:30 ועד 19:00 (אולם 105 ע"ש הופיין בבניין הפקולטה למשפטים). חוקרים ופוליטיקאים ינסו לבחון לא רק כיצד תרמה מק"י להיסטוריה הישראלית, אלא גם כיצד "רוח הרפאים" הקומוניסטית, שהמפלגה ממשיכה לאחוז בה, עשויה להמשיך בריחופה, וגם לתרום לעתידו של האזור הזה. בין היתר יעסקו הדוברים באתגר שהציבה מק"י לשמאל הציוני, בניסיונות המפלגה ליצור דו-קיום יהודי-ערבי ובקשר בין מצבה של מק"י למשבר שבו שרוי השמאל הישראלי העכשווי.

בין משתתפי הכנס: ח"כ דב חנין, השר לשעבר יאיר צבן, הח"כים לשעבר תמר גוז'נסקי ומוחמד נפעא, המשורר סמיח אל-קאסם והחוקרים אניטה שפירא, יואב פלד, אורי רם, אמל ג'מאל, גדי אלגזי וששון סומך. במבואה לאולם שבו יתקיים הכנס תוצג תערוכת כרזות עתיקות של מק"י, שתבקש מן הסתם לחבר בין ישן ובין חד"ש...".

אבנר שפירא
פורסם בגלריה הארץ ב- 24.03.09.

למעבר לתצוגת הכרזות המלאה של המפלגה
ס”צהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

השם המלא : ''רשימת ספרדים ועדות המזרח, וותיקים ועולים''. השתתפו בחירות לכנסת השנייה  (30.7.1951) וקיבלו 12,902 קולות, שהם 2 חברי-כנסת .
ספרדים ועדות המזרחהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

מפלגת-מרכז עדתית-ספרדית בארץ ישראל.

המפלגה היתה קיימת ביישוב היהודי בתקופת המנדט (שורשיה במאה ה-19, ביישוב היהודי הישן בתקופה העותומאנית – אז הוקם ב-1860 ''ועד העדה הספרדית'').

השתתפה בבחירות לכנסת הראשונה וזכתה ב-4 ח''כ. הצטרפה לקואליציה, ומנהיגה בכור שלום שיטרית היה לשר המשטרה. לפני הבחירות לכנסת השנייה (1951) עזב השר שיטרית את מפלגתו וצטרף למפא''י, ואילו המפלגה התמודדה בלעדיו וזכתה ב-2 ח''כ והתאחדה עם מפלגת הציונים הכלליים, שהיתה אז המפלגה השנייה בגודלה. מספר מועט של חברי המפלגה, שפרשו מהציונים הכלליים, התמודדו בשתי מערכות-בחירות נוספות, וכשלו.

למעבר לתצוגת הכרזות המלאה של המפלגה
ע”מהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

הרשימה הממלכתית.

מפלגה ישראלית שהוקמה בשנת 1968. הקימו אותה חברי רפ"י - רשימת פועלי ישראל, שלא הסכימו להתאחד עם מפא"י ב - 1968 ולהשתתף בהקמתה של "מפלגת העבודה הישראלית". בראש רשימתה לכנסת עמד דוד בן גוריון.

בבחירות לכנסת השביעית ב-1969 זכתה ע''מ ב-4 ח''כ: בן גוריון, יגאל הורוביץ, מאיר אביזוהר, ואיסר הראל. זמן קצר אחרי הבחירות התפטר בן גוריון מהכנסת, ובמקומו נכנס זלמן שובל.

 

תגובות:
בבחירות קיבלו 4 מנדטים לכנסת. מטה הבחירות של ע"מ מוקם במשרדי "המחלבות המאוחדות" ברח' ז'בוטינסקי 1 ברמת-גן, שהיו בבעלות יגאל הורוביץ (לימים שר האוצר). ברשימה היו גם איסר הראל (ראש המוסד לשעבר) מאיר אביזוהר (דובר מפא"י לשעבר) וזלמן שובל (לימים שגריר בארה"ב).

תמי גלבוע
twiggi.tam@gmail.com
עליה חדשההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

נוסדה בשנת 1942 בכפר שמריהו כמפלגה פוליטית של עולים חדשים ממרכז אירופה (בעיקר גרמניה ואוסטריה).

התחברה בשנת 1948 עם ''העובד הציוני'' והקימה יחד אתו את ''המפלגה  הפרוגרסיבית'' (לימים - ''ליברלים עצמאיים''). מנהיגם המפורסם היה דר' פליכס רוזנבליט שעיברת את שמו לפנחס רוזן והיה שר - המשפטים בממשלות מ - 1948.

 

 
הייקים

הייקים עלו לארץ במסגרת "העלייה החמישית", שבין 1931 ל-1939 בה עלו 280,000 עולים. העלייה החמישית מורכבת מכמה וכמה עדות, למשל כמעט 40% מהעולים בעלייה החמישית הם פולנים ורק כרבע מהעלייה החמישית הם למעשה ...

 
למידע המלא
עם אחדהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

המפלגה נוצרה ב-25 במרץ 1999 עם פרישת 3 חבריה (הח''כים עמיר פרץ, אדיסו מאסלה ורפיק חאג'-יחיה) מסיעת העבודה. בבחירות לכנסת ה-15 (1999) זכו ב-2 ח''כ (עמיר פרץ וחיים כץ) ובכנסת ה-16 ל-3 ח''כ (עמיר פרץ, אילנה כהן ודוד טל). ב-23 למרץ 2005 הצטרפו לסיעת העבודה.

למעבר לתצוגת הכרזות המלאה של המפלגה
פא”יהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

פועלי אגודת ישראל.

תנועת פועלים דתיים שהתפלגה מ"אגודת ישראל" העולמית. הקרע בין פא"י לבין "אגודת ישראל" החל כבר בשנת 1937, על רקע הקמתה של תנועת הנוער "עזרא", לה התנגדה אגו"י. עלית הקיבוץ "חפץ חיים" על הקרקע והצטרפות פא"י לאיגוד המקצועי ולקופת חולים של ההסתדרות הגבירו את הקרע. אגו"י הקימה ארגון מתחרה לפא"י בשם פאג"י.

מעבר לערך שערים, עיתונה של מפלגת פא"י.
פלאטוהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רשימה פ''ש (''פלאטו שרון'') הופיעה בבחירות לכנסת התשיעית באותיות פ''ש וזכתה ב - 35,049 קולות שזיכו אותה ב - 2 חברי-כנסת .
צומתהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

צומת – ''ציונות מתחדשת'' – תנועה בראשותו של הרמטכ''ל-לשעבר רפאל איתן (''רפול'').
הוקמה לקראת הבחירות לכנסת ה - 12 (1988) וזכתה ב-2 מנדטים.

ב-1990  הצטרפה סיעת צומת לממשלת יצחק שמיר, ויו''ר המפלגה רפאל איתן (''רפול'') – הרמטכ''ל לשעבר – שהקים את המפלגה ב-1983 – נתמנה להיות שר-החקלאות.

בבחירות לכנסת ה-13 (1992) הדגישה צומת בּ?מ?צ?ע?הּ את דרישותיה לחוקק חוק לבחירה ישירה של ראש-הממשלה, להתנגד לכפייה דתית, לשלול נסיגה מרמת-הגולן, מיהודה ומשומרון, ולהגיב קשות על התקפות טרור.
בהתנגדותה לוויתורים טריטוריאליים יצרה צומת סיסמת-בחירות ''שלום תמורת שלום''. בבחירות אלו (1992) זכתה צומת ב-8 ח''כ, ונותרה באופוזיציה לממשלת רבין. ב-1995 פרשו 3 ח''כ מצומת – גונן שגב, אסתר סלמוביץ ואלכס גולדפרב – והקימו סיעה עצמאית בשם ''יעוד'', שהצטרפה לממשלת רבין. מפלגת צומת בראשות רפול הצטרפה ב-1996 לליכוד, ורפול נבחר לתפקיד שר החקלאות ואיכות הסביבה.
בכל מערכות הבחירות הבאות לא עברה צומת את אחוז החסימה, וחדלה מלהתקיים.

למעבר לתצוגת הכרזות המלאה של המפלגה
קידמה ועבודההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רשימת מיעוטים שהיתה קשורה למפא''י, והיתה מיוצגת בכנסת השנייה (19511955) והשלישית (1955 – 1959)  תחיל ע''י ח''כ אחד (סאלח-חסן ח'ניפס) ובכנסת השלישית שני ח''כ (נוסף צאלח סלימאן). לקראת הבחירות לכנסת הרביעית (1969) פרש ח'ניפס והתמודד עצמאית (ונכשל) וגם מפלגתו שהתמודדה בלעדיו נכשלה – שתי הרשימות לא עברו את אחוז החסימה.
ר”צהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

ר"צ - התנועה לזכויות האזרח.

תנועה פוליטית שקמה ערב הבחירות לכנסת השמינית (1973), בעיקר על רקע אישי של אי הכללתה של שולמית אלוני ברשימת "המערך" לכנסת.
למעשה, נשענה התנועה, עוד לפני מלחמת יום הכיפורים, על אי הרצון הגובר בקרב שכבות רחבות של האינטליגנציה הישראלית כלפי הממסד הישראלי בראשות "מפלגת העבודה".
מגמה זו גברה לאחר המלחמה וסחפה עמה מצביעים רבים מתוך תנועת המחאה שקמה באותם ימים, גם מקרב אלה שרצו להעניש את המערך על "המחדל" של יום הכיפורים, מבלי לתמוך במגמה מדינית או חברתית רחוקה ממנה.
בבחירות אלה זכתה הרשימה במפתיע לשלושה נציגים בכנסת.
בשנת 1992 התאחדה ר''צ עם מפ''ם, והקימה את רשימת מר''צ (ראשי-תיבות מפ''ם+ר''צ) שזכתה ב-12 ח''כ בבחירות לכנסת ה-13.

 
רפ”יהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רפ"י = רשימת פועלי ישראל ובלתי מפלגתיים.

רשימת פועלי ישראל הוקמה ע''י בן - גוריון ב - 29 ביוני 1965 בביתו שבתל אביב בשדרות קק''ל - כיום שדרות בן גוריון  17.
באסיפה בביתו היו כ - 50 פעילים ומקורבים, ובראשם משה דיין ושמעון פרס. בן גוריון הכריז ''...אני מקים רשימה עצמאית שתדגול בבחירות אזוריות ובהפרדת רשויות ; מי שרוצה להצטרף אלי - מוזמן בזאת...''.

כל הנוכחים הופתעו, כי חשבו שהוזמנו לדון אם כדאי בכלל להתפלג ממפא''י ולא ציפו להודעה דרמטית של בן גוריון על החלטתו. שמעון פרס הצטרף לאחר ויכוח קצר עם בן גוריון. משה דיין היסס, ורק בספטמבר 1965 הצטרף למפלגה. מכאן נולד הביטוי שמשה דיין ''יושב
על הגדר''.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בבחירות לכנסת השישית ב - 3 בנובמבר 1965 קיבלה רפ''י 10 חברי כנסת, והיתה באופוזיציה לממשלת לוי אשכול. במשבר הפוליטי שקדם למלחמת ששת הימים ב - 1967 גברה הדרישה ברחבי הציבור להקים ממשלת אחדות לאומית, וגם אשכול נאלץ לוותר על תיק הבטחון שהיה בידיו ולהעבירו למשה דיין.

אחרי המלחמה הוקמה מפלגת העבודה בינואר 1968 ע''י איחוד מפא''י, רפ''י ואחדות העבודה. בכך נסתיים קיומה הקצר של רפ''י.
בן - גוריון לא האמין לשותפות עם חברי - מפא''י, ונשאר מחוץ לאיחוד המפלגות.

לקראת הבחירות של 1969 לכנסת השביעית, היו חברי רפ''י חלק מרשימת מפלגת - העבודה לכנסת, ואילו המיעוט שהתנגד לאיחוד עם מפא''י ואחדות - העבודה הקים את ע''מ - ''הרשימה הממלכתית'' - שזכתה ב-4 חברי כנסת, ובראשם בן גוריון, שהסכים ''לקשט'' את רשימתם אך התפטר מהכנסת כעבור זמן קצר, עזב את הזירה הפוליטית, התפייס עם יריביו לשעבר כמו גולדה מאיר, זלמן ארן, י.ש.שפירא - ועסק בכתיבת ההיסטוריה של המדינה והציונות ופעילותו כמדינאי עד למותו בדצמבר 1973.

סיעת ע''מ שבה היה חבר זמן קצר, קראה לעצמה גם בשם ''ממשיכי רפ''י'' או '' רפ''י - אומץ '' או ''רפ''י הרשימה הממלכתית'' וכדומה, אולם רוב חברי רפ''י הצטרפו למפלגת - העבודה. בן גוריון עצמו, בסוף חייו, נהפך לדמות לאומית מקובלת ונערצת.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 נושאים קרובים - מפא''י  ; אחדות העבודה - פועלי ציוןע''מ  ;   רפ''י - אומץ .

   

רפ''י - אומץ 
זו היתה  המפלגה של ''ממשיכי רפ''י'' שלא הצטרפו למפלגת העבודה ונקראו תחילה ע''מ - הרשימה הממלכתית והתקיימו מ - 1969 ועד 1984, שאז הצטרפו לליכוד.
רק”חהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רק"ח = רשימה קומוניסטית חדשה.

נוסדה בשנת 1965 כש"המפלגה הקומוניסטית הישראלית - מק"י" - התפלגה לשני פלגים: פלג אחד שהיה יהודי רובו ככולו, והמשיך להחזיק בשם המקורי עד 1975, כאשר התאחד עם תנועת "תכלת - אדום" למפלגת "מוקד", והפלג השני שהיה ערבי ברובו הקים מפלגה משלו בשם "רשימה קומוניסטית חדשה - רק"ח".

הפילוג אירע על רקע הידרדרות היחסים בין ישראל ומדינות ערב, כשברית המועצות התייצבה בגלוי לצד המחנה הערבי, במשלוח נשק ובתמיכה במדיניות. במצב זה התחדדו חילוקי הדעות במק"י כשרוב החברים היהודים משתמשים בזכות שניתנה אז בקומוניזם הבין לאומי לחלוק על עמדות של ברית המועצות. לקראת הבחירות לכנסת התשיעית ולוועידת ההסתדרות ה - 13 שינתה רק"ח את שמה ל"חד"ש - חזית דמוקרטית לשלום ולשיווין", שכללה גם חלק מ"הפנתרים השחורים" שהצטרפו אליה.

הפילוג בין מק''י לרק''ח כינס בצד אחד את המנהיגים דר' משה סנה, שמואל מיקוניס, אסתר וילנסקה ורוב החברים היהודיים של המפלגה - ומן הצד השני (ברק''ח) את מאיר וילנר , תופיק טובי, ורוב החברים הערביים. היה ברור בזמן הפילוג, שרוב החברים ורוב התומכים נוהים אחרי וילנר ותופיק טובי (כי רוב החברים והמצביעים של המפלגה הקומוניסטית בישראל היו ערבים) - אולם בסיעה בכנסת היה רוב לסנה ומיקוניס - ולכן נשמר להם השם מק''י.

סנה היה גם עורך עתון -המפלגה קול העם - והעתון נשאר בטאונה של מק''י.  רק''ח הסתפקה בעתון המפלגה בשפה הערבית ''אל - איתיאחד''.
עם היעלמותה של מק''י מהנוף הפוליטי - זמן מה לאחר פטירתו של דר' משה סנה - החלה רק''ח לכנות את עצמה בשם ''רק''ח - המפלגה הקומוניסטית הישראלית''.

 
מאיר וילנר
רשימה דמוקרטית לערביי ישראלהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רשימת מיעוטים שהיתה קשורה למפא''י ונבחרה לכנסת השניה (19511955) ולכנסת השלישית (1955 – 1959).

מפא''י תמכה ברשימה זו כספית וארגונית, וחבריה בכנסת הצביעו לפי הנחיית סיעת מפא''י.
שלושת חברי הסיעה בכנסת (השנייה והשלישית) היו: סיף א-דין א-זועבי, ג'בר מועדי ומסעד קסיס.
רשימה ממלכתיתהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רשימה שנבחרה לכנסת ה-7 בראשותו של חבר הכנסת דוד בן-גוריון. לאחר זמן קצר התפטר בן גוריון מהכנסת, ובמקומו נכנס לכנסת זלמן שובל. ח''כ מאיר אביזוהר הצטרף למפלגת העבודה, ויגאל הורוביץ וזלמן שובל - לליכוד. (והיו לחטיבה בתוך הליכוד). בשלהי כהונת הכנסת ה-9 וה-10 פרשו חברי הכנסת יגאל הורוביץ, יצחק פרץ וזלמן שובל מהליכוד והקימו סיעה בשם רפ''י - הרשימה הממלכתית.
במהלך כהונת הכנסת ה-9, פרשו חברי הכנסת יגאל הורוביץ, יצחק פרץ וזלמן שובל, מהליכוד והקימו סיעה בשם רפ”י - הרשימה הממלכתית. בשלהי הכנסת ה-9 פרש יצחק פרץ מהסיעה והקים סיעת היחיד בשם הרשימה הממלכתית, אך כעבור 12 ימים חזר לליכוד. הורוביץ ושובל ביחד עם משה דיין הקימו את התנועה להתחדשות לאומית (תל”ם). במהלך הכנסת ה-10 התפצלה תל”ם, שהיו לה שני מושבים, ויגאל הורוביץ הקים סיעת יחיד בשם רפ”י- הרשימה הממלכתית, לפני שהחליף את שמה לאומץ.

בכנסת ה-7 כיהנו בה: מאיר אביזוהר, דוד בן-גוריון (גרין), יגאל הורביץ, איסר הראל (הלפרין) וזלמן שובל (פינקלשטיין).

 

 

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.