חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 163 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 אוניות מעפילים

אליהו גולומבהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רקע
נבנתה בשנת 1918 כאוניית חופים ממנועת במנוע דיזל, עשוית ברזל, בעלת סיפון אחד. מסוגלת למהירות 8 קשר ותפוסתה 735 טון. שמה הקודם היה "Fenice".
נרכשה על ידי אנשי המוסד לעליה ב', עדה סירני ויהודה ארזי בנמל גנואה, איטליה.

נקראה על שמו של מפקד "ההגנה" אליהו גולומב משום שיצאה לדרכה ביום השנה לפטירתו.

תולדותיה
האוניה הוכנה להפלגת העפלה בנמל גנואה באיטליה על ידי אנשי מספנה מקומיים. הם בנו באונייה קונסטרוקציה ועליה דרגשי לינה, מטבח ושירותים. מפקד האונייה היה פטר הופמן איש הפלי"ם ולצדו הגדעוני גרשון עציון, אשר הפעיל מכשיר קשר שהוכן במעבדת ההגנה ומקלט מתוצרת איטלקית. צוות הימאים היה איטלקי ורב החובל היה אנסלדו, שכיהן בתפקידו זה גם באונייה "חנה סנש", ועליו חובר שירו של נתן אלתרמן: "נאום תשובה לרב חובלים איטלקי".

לקראת הפלגת ההעפלה האונייה הפליגה לנמל מלה ספציה ועגנה בו. אנשי המוסד לעליה ב' ארגנו את המעפילים, כ-339 נפש, רובם ככולם חניכי תנועות נוער, פרטיזנים, ניצולי מחנות הריכוז ומחנות ההשמדה. הם נאספו תחילה במחנות ברומא, ונציה ומג'נטה, ובתיאום עם השלטונות האיטלקים הוסעו לנמל לה ספציה במשאיות.

האונייה הפליגה לארץ ישראל ב-8 במאי 1946 והגיעה לנמל חיפה ב-13 במאי. המעפילים הורשו להיכנס לארץ ישראל ברישיון על חשבון מכסת העלייה השנתית.

 

באוקטובר 1946 חזרה האוניה והפליגה לארץ ישראל עם מעפילים, תחת השם "ברכה פולד".
אנצו סירניהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רקע
אנצו סרני הייתה אוניית מעפילים שארגן המוסד לעליה ב'. נקראה על שמו של אנצו סרני, חלוץ ואיש התנועה הציונית באיטליה, ממייסדי קיבוץ גבעת ברנר שהיה לאחד מצנחני היישוב בשנת 1944, נשבה והוצא להורג במחנה הריכוז דכאו.

במקור נבנתה כאוניית משא עשוית עץ, ונקראה "Rondina". בעלת שני תרנים, אורכה 34 מטר ורוחבה 9 מטר, מנוע דיזל איטלקי אנסלדו, 300 כוח סוס, מסוגלת ל-7.5 קשר, ובעלת תפוסה של 550 טון.

האונייה נרכשה על ידי אנשי המוסד לעליה ב', עדה סרני ויהודה ארזי בנמל אונליה (Oneglia) על חוף הים הליגורי באיטליה, ונרשמה על שם פינטר יהודי איטלקי, ששימש כאיש קש של המוסד. שם הצופן שניתן לה היה "סנונית".

קורותיה
האוניה הוכנה להפלגת העפלה על ידי עובדים איטלקיים מקומיים שלוו על ידי אנשי הפלי"ם. הם הכינו מקומות לינה ל-400 נפש, דרגשי לינה בבטן הספינה. האוניה צוידה בשתי סירות הצלה ושתי רפסודות, במזון שהוברח מיחידות הצבא היהודיות באיטליה, וכן ב-20 טון דלק.

מפקד האונייה היה זלמן פרח איש הפלי"ם ולצדו גד לסקר, איש הפלי"ם גם הוא, והגדעוני היה גרשון עציון. מכשיר הקשר שעמד לרשותם היה מעשה ידיו של רענן רובינשטיין, אשר שירת אז ביחידה 544 של הצבא הבריטי. רב החובל היה איטלקי, מיצנו ג'ובני, ולצדו שבעה מלחים איטלקים כולל קצין ראשון, מכונאי ראשון, מכונאי שני, עוזר מכונאי וארבעה מלחים.

האוניה הפליגה לאורך חופי איטליה, אל אתר ההעמסה במעגן דיג בעיירה וואדו (Vado) כשלושה ק"מ מערבית לסבונה. השלטונות האיטלקים גילו אהדה ועזרה התקבלה מידיהם של פרטיזנים איטלקים לשעבר אשר שמרו על אתר ההעמסה מכניסת גורמים עוינים.

על סיפון האונייה הפליגו 908 נפשות, (551 גברים ו-357 נשים, בהן נשים הרות). רובם צעירים, חברי תנועות הנוער. הם נאספו במחנה בטרדאטה ליד טורינו. ומשם הוסעו בשיירת 36 משאיות, שהתנהלה בפיקודם של אנשי "החבורה": ישראל ליברטובסקי ושלהבת פריאר, אשר נסע בראשה לבוש מדי לויטננט בריטי בג'יפ צבאי.

העלייה לסיפון נערכה בחשאי בשעות הערב ונמשכה שעות אחדות. לאחר עלייתם לסיפון, התארגנו המעפילים לקבוצות על פי השתייכותם התנועתית, ולכל קבוצה מונה מדריך אחראי. הצפיפות הייתה רבה ונוהל משטר של קיצוב מים ומזון.

"אנצו סרני" הפליגה מרציף בוואדו ב-9 בינואר בשעה 22:00. נתיב ההפלגה המתוכנן היה מסבונה לאורך החוף המערבי של איטליה דרך מיצר מסינה (Messina) האי כרתים, כף מטפן (Matapan) בדרום פלופונז, האי רודוס, כף אנמור (Anamur) בחוף הדרומי של טורקיה, כף אנדריאס (Andreas) בצפון האי קפריסין, משם דרומה לעבר חוף סוריה. בדרך נתקלה האונייה בסערות אחדות.

ב-17 בינואר עברו שש משחתות ליד האונייה, אך לא ברור אם זיהו אותה. באותו יום חג מטוס בריטי מעל הספינה. על הסיפון היו באותה עת כ- 100 נפש.
אנשי הפלי"ם תידרכו את המעפילים לגלות התנגדות סבילה כאשר יעלו כוחות בריטים לאונייה. וכך אכן אירע עם עלייתם של חיילים בריטים לאונייה, כאשר הייתה במרחק 70 מייל מחופי ארץ ישראל. ("אנצו סרני" הייתה האונייה הראשונה אחרי מלחמת העולם השנייה אשר נתפסה על ידי הצי המלכותי בלב ים).
עם עליית הכוחות הבריטים לסיפון האונייה הושלכו מכשירי הקשר והצופן לים על ידי אנשי הפלי"ם.

המשחתות אילצו את האונייה להפליג אל נמל חיפה והמעפילים נשלחו למחנה המעצר בעתלית, ובו הוחזקו עד ה-3 בפברואר.
המעפילים שוחררו על חשבון מכסת 1500 הסרטיפיקטים לחודש שהקציבה הממשלה לעולים יהודים,‏ ורובם הועברו ליישובים ברחבי הארץ בהתאם להשתייכותם הפוליטית.‏

צוות הימאים, שכלל את רב החובל ג'ובאני מיצאנו והמכונאי אמריקו בולוניני נעצר לשבועות אחדים.‏

ביולי 1947 שוחררה האונייה מהחזקתה על ידי שלטונות המנדט הבריטי לאחר שצוותה זוכה מאשמת הובלת מעפילים בלתי חוקיים.‏

האונייה הוחרמה על ידי הבריטים. ועל כך, הגיש פינטר (בעל האונייה הרשמי) תביעה בבית המשפט כנגד הצי המלכות. האונייה שוחררה לאחר שנה ומחצה, והפליגה פעם נוספת, בפברואר 1948, תחת השם "בונים ולוחמים". 
אסטייההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אסטייה יצאה מאירופה (לא ידוע מאיזה נמל), במרץ 1939 ועל סיפונה 699 פליטים מגרמניה ומצ'כוסלובקיה,

נתפסה ב-4 באפריל מול חוף הרצליה. שלוש סירות משמר חופים בריטיות אילצו אותה באמצעות ירי להפליג לחיפה שם נעצרו כל המעפילים.

ראו גם את הערך אסתיר

 

מצגת על אוניות העפלה הבלתי ליגליות בין השנים 1934 - 1939

נוצר על ידי: דב בן-שי.
מספר תמונות: 78.

זמן עליית המצגת 25-20 שניות. מומלץ ללחוץ על אפשרות SAVE לשמירת המצגת במחשבך.
לכניסה למצגת - לחצו כאן
אסימיהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אסימי הפליגה מנמל קונסטנצה שברומניה ב-1 באפריל 1939 כשעל סיפונה 470 מעפילים.

כשהגיעה אל ארץ-ישראל עגנה מול קיבוץ מצפה הים והחלה בהורדת המעפילים. בלילה הראשון הורדו 90 מהמעפילים ולקראת הבוקר התרחקה הספינה מהחוף. בלילה הבא הורדו 140 מעפילים נוספים עד שהתגלתה האונייה על ידי ספינת סיור בריטית. החיילים הבריטים השתלטו על ה'אסימי' והובילו אותה לנמל חיפה.

ב-29 באפריל גורשה האונייה כשעל סיפונה 240 מעפילים. שישה ימים לאחר מכן הצליחה להוריד 12 מעפילים בחוף תל אביב שם החליטו המארגנים על שיטת הורדה אחרת ופנו לכיוון איי יוון על מנת להצטייד בסירת מנוע.

התוכנית הייתה להוריד את המעפילים לחוף ממרחק באמצעות סירת המנוע, על מנת שה'אסימי' לא תיכנס למים הטריטוריאליים של ארץ ישראל.
ב-1 ביוני הפליגה מיוון כשהיא גוררת אחריה את סירת המנוע 'דמטריוס'.

כשהתקרבה לארץ ישראל התארגנו המעפילים להורדה מול חוף שפיים אך התגלו על ידי מטוס סיור בריטי ולכן הפליגה האוניה לחוף נהריה. קציני צבא בריטיים ששחו להנאתם בחוף גילו את האונייה המורידה מעפילים, הזעיקו את המשטרה והמעפילים נעצרו.

המעפילים שוחררו לאחר שבוע כשמספרם נוכה ממכסת אשרות הכניסה הרשמיות לאותה שנה.

 

מצגת על אוניות העפלה הבלתי ליגליות בין השנים 1934 - 1939

נוצר על ידי: דב בן-שי.
מספר תמונות: 78.

זמן עליית המצגת 25-20 שניות. מומלץ ללחוץ על אפשרות SAVE לשמירת המצגת במחשבך.
לכניסה למצגת - לחצו כאן
אסתירהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

כללי
א?סתיר (לעתים נכתב גם אסטיר. בכתב לטיני: Astir) הייתה אוניית משא יוונית שנבנתה בדנמרק בשנת 1896, ונשכרה על ידי אברהם סטאבסקי להובלת מעפילים שאורגנה על ידי אנשי תנועת הנוער בית"ר, במסגרת עליית "אף על פי כן".

קיים בלבול לגבי השם האוניה, וברשומות לסיכום מפעל ההעפלה היא מופיעה פעם אחת בשם אסתיר ופעם אחת בשם אסטיה.

תולדותיה
האונייה יצאה מפיראוס לנמל רני שברומניה (כיום באוקראינה), שבו עלו עליה, ב-6 במרץ 1939, 724 מעפילים, מתוכם כ-470 מהעיר דנציג (כיום גדנסק שבצפון פולין), שהגיעו לרני ברכבת דרך צ'כוסלובקיה, 250 מרומניה (מרביתם אנשי בית"ר והצה"ר), והשאר פליטים מגרמניה ואוסטריה.
הצפיפות באונייה הייתה רבה, משום שנועדה ל - 500-400 נוסעים בלבד. מפקד-מלווה של האונייה מטעם האצ"ל היה סנדר דוידזון (שכונה "משה") ולצדו מיכאל יכינסון, ממנהיגי הצה"ר ברומניה.

מתחילת ההפלגה נוצר מתח בין המעפילים למארגנים. המעפילים טענו שהמארגנים השליטו משטר קפדני מדי. ביום העשירי להפלגתה הגיעה לחוף ראשון לציון, אך כיוון שלא קיבלה איתות מהחוף, חזרה ללב ים. לאחר שהתקרבה שוב לחופי ארץ ישראל נלכדה ב-2 באפריל על ידי ספינות משמר בריטיות באזור הרצליה-נתניה,‏ והובלה לנמל חיפה. אחד מנוסעי האונייה, זרח פיק, הורד לחוף משום שחלה בטיפוס, ונפטר כעבור ימים אחדים.‏
ב-6 באפריל גורשו האונייה ונוסעיה ללב ים,‏ לאחר שצוידו במזון ובמים לחמישה ימי הפלגה,‏ וכעבור ארבעה ימים הגיעה לחופי יוון.

ב-26 באפריל עלה גורל נוסעי האונייה לדיון בפרלמנט הבריטי, כאשר חבר הפרלמנט ג'וזאיה קלמנט וג'ווד שאל את שר המושבות, מלקולם מקדונלד, האם יתאפשר לנוסעי האונייה להגיע לארץ ישראל, בהתחשב במצבם הקשה, ונענה בשלילה.‏

ב-18 במאי עברה האונייה לאי כיוס. תנאי השיט הקשים הביאו להתמרמרות רבה של המעפילים ואף לשביתת רעב. ב-13 ביוני יצאה מנמל פיראוס כשאליה נלווית מפרשית רעועה בשם "מרסיס" (או "מריאנה") והפליגה לכיוון ארץ ישראל.

ב-28 ביוני 1939 התקרבה "אסתיר" לחוף אל-מג'דל (כיום אשקלון), והמעפילים המשיכו ממנה לחוף באמצעות המפרשית "מרסיס", אך לאחר שזו החלה לטבוע עברו לסירות של ערבים מקומיים, בסיוע של משמר החופים הבריטי. המעפילים נעצרו על ידי שוטרים, והובלו למעצר: הגברים בבת גלים והנשים והילדים בצריפין.‏ כעבור ימים אחדים שוחררו‏ ומספרם נוכה מהמכסה הרשמית של ממשלת המנדט למהגרים יהודים.

 

מצגת על אוניות העפלה הבלתי ליגליות בין השנים 1934 - 1939

נוצר על ידי: דב בן-שי.
מספר תמונות: 78.

זמן עליית המצגת 25-20 שניות. מומלץ ללחוץ על אפשרות SAVE לשמירת המצגת במחשבך.
לכניסה למצגת - לחצו כאן
אף על פי הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

רקע
אף-על-פי-כן הייתה אוניית מעפילים שארגן המוסד לעליה ב'. היא נקראה "אף על פי כן" בתגובה לכישלון הורדת מעפילי אקסודוס בארץ, וגירושם להמבורג.

הספינה נבנתה בטורונטו שבקנדה ב-1941 על ידי חברת "Polson Iron Works" ושימשה כנחתת טנקים שהשתתפה בפלישת בעלות הברית לצפון אפריקה לצורך בלימת התקדמות גייסות רומל. אורכה היה 47 מ' ורוחבה 9 מ'. לאחר המלחמה נקנתה על ידי חברת ספנות איטלקית לצורך הובלת תוצרת חקלאית ונקראה "פרידה" "Farida".

קורתיה
נרכשה ב-1946 על ידי אנשי המוסד לעליה ב' באיטליה. בקיץ 1947 החלו ההכנות להפלגתה לארץ ישראל: הוקם מבנה עץ ובו הותקנו דרגשי לינה, הספינה צוידה במזון משומר ויבש ובמים בכמות על פי מספר ימי ההפלגה המשוערים. רב החובל היה איטלקי, שהשתתף בארבע הפלגות העפלה קודמות. צוות הימאים כלל שני מלחים ושני מכונאים איטלקיים. מפקד האונייה היה יצחק לנדאור.

בהפלגה לארץ ישראל היו על האוניה 434 המעפילים בגילאי 20-‏40, חלקם היו חברי תנועות נוער ציוניות חלוציות, רובם הגיעו מפולין. הם התאספו במחנה צריפים ואוהלים שארגן המוסד ומשם נעו באוטובוסים ובטנדרים של המוסד אל אונייה, אשר עגנה בחוף ים פתוח ליד העיירה פורמיה במפרץ גואטה באיטליה. המעפילים הגיעו לאונייה באמצעות ארבע סירות גומי שהורדו מהספינה. לאחר שעלו לאונייה, המעפילים חולקו לקבוצות ובראשן מדריכים. לכל קבוצה נקבע מקום משלה. חולקו תפקידים כגון חלוקת מים, מזון, ניקיון וכדומה.

אחת המעפילות, בטי פידלר, הייתה מרגלת של הבריטים באנייה. היא, ככל הנראה, דיווחה להם על זהות הנוסעים ויעדה של האנייה.‏

הספינה יצאה לדרכה ב-17 בספטמבר 1947, בחצות. נתיב ההפלגה המתוכנן היה לאורך החוף האיטלקי אל מעבר המסינה ומשם דרומה לכיוון מלטה לאורך חופי צפון אפריקה, מצריים, רצועת עזה ועד לחוף ניצנים.

ב-26 בספטמבר, 45 מייל צפונית מזרחית לפורט סעיד נתגלתה האנייה על ידי מטוס סיור בריטי. למחרת בשעה 11:00 שוב חג מטוס מעל הספינה ומשהתקרבה לחוף ניצנים נעצרה על ידי שתי משחתות אשר קראו ברמקולים לעצור תוך דרישה לאפשר לחיילים בריטיים לעלות לסיפונה.

ניתנה הוראה למעפילים לאסוף חפצים מכל הבא ליד ולהיערך להתנגדות בכוח. בנוסף נערך תדרוך קצר ואימון וכל קבוצה קיבלה מילת צופן. לקראת העימות הונף דגל כחול לבן ונקבע על הסיפון שלט עם שמה העברי של האנייה. בינתיים הגיעו שתי משחתות נוספות. אחת המשחתות פגעה תוך כדי תמרון בדופן ימין של האנייה. לאחר כמה תמרונים הצליחו הבריטים לעלות על הסיפון. החל קרב פנים אל פנים, הבריטים הותקפו בחפצים וקופסאות שימורים והשיבו בסילוני מים וגם באש חייה. מעפיל אחד נהרג ומספר מעפילים נפצעו.

עם תום העימות נגררה הספינה לנמל חיפה, שם הועברו המעפילים לספינות הגירוש למחנות המעצר בקפריסין.

 

מצגת על אוניות העפלה הבלתי ליגליות בין השנים 1934 - 1939.

נוצר על ידי: דב בן-שי.
מספר תמונות: 78.

זמן עליית המצגת 25-20 שניות. מומלץ ללחוץ על אפשרות SAVE לשמירת המצגת במחשבך.
לכניסה למצגת - לחצו כאן

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.