חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 154 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 תוכניות רדיו

פול טמפל
שתף 

פול טמפל (באנגלית Paul Temple) היה תסכית מתח ששודר בקול ישראל החל מה-21 באפריל 1964 ועד ל-1968, בבימוי ובהפקת ראובן מורגן ובכיכובם של בצלאל לוי כפול טמפל ונילי קינן כאשתו סטיב.
הסדרה, ששודרה בימים בהם לא פעלה תחנת טלוויזיה בישראל, זכתה לקהל מאזינים רחב. היא הייתה ידועה גם בשל נעימת הפתיחה "The frightened city" בביצוע הצלליות, שהוסיפה נופך של אימה לתסכיתים.

פול טמפל היה  דמות בדיונית, פרי רוחו של הסופר הבריטי פרנסיס דרברידג' (Francis Durbridge‏; 1912 - 1998), שיצר את הדמות לעתים בשיתוף פעולה עם סופרים אחרים ולעתים לבדו, כבסיס לסדרת תסכיתים ששודרה בתחילה ברשת ה-BBC ולאחר מכן במדינות שונות בעולם, ולסדרת ספרים מצליחה, אותה פרסם תחת שם העט "פול טמפל", ואף לסרטי קולנוע.

טמפל הוא בלש פרטי חובב, וכותב ספרות מתח. ביחד עם אשתו, לואיז טמפל (Louise Temple) המכונה סטיב (Steve), הוא פותר תעלומות מסוג "מי עשה זאת" (whodunnit). המאפיין את העלילה אינו הפעולה, אלא הדיאלוג השנון וההומוריסטי.

טמפל החל את דרכו ברדיו. בין שנות ה-30 לשנות ה-60 שודרו מספר סדרות "פול טמפל" ברשת ה-BBC. השדרים הידועים יותר בגילום הזוג פול וסטיב היו פיטר קוק ומרג'ורי וסטברי. התסכיתים זכו להצלחה רבה, ושודרו גם בגרמניה בין 1949 ל-1967 שם כונו "Straßenfeger" - "מטאטאי רחובות", בשל כך שבעת שידורם התרוקנו הרחובות. בשנת 2006 שידרה תחנת הרדיו BBC-4 סדרה חדשה בת 8 פרקים מעלילות הבלש. הסדרה ניסתה לחקות את איכות הקול הגרועה של סדרות המקור, ושודרה במונו ולא בסטראו, תוך שימוש באפקטים קוליים ובמיקרופונים בנוסח שנות ה-40. הצלחת הרעיון הובילה לשידור סדרה נוספת באותה תחנת רדיו בשנת 2008.

בין 1946 ל-1952 צולמו גם ארבעה סרטי פול טמפל. בשלושה מהם גילם את הבלש השחקן ג'ון בנטלי. סדרה נוספת של 64 פרקים שודרה בטלוויזיה בערוץ ה-BBC בכיכובם של פרנסיס מתיוז ורוז דרינקווטר כזוג הבלשים. הסדרה, שהחלה את שידוריה בשנת 1964, הופקה בשיתוף פעולה של ה-BBC עם רשת הטלוויזיה הגרמנית ZDF ובכך הייתה להפקה הבינלאומית הראשונה של עידן הטלוויזיה.

הסדרה הייתה גם נושא לסדרות קומיקס. חוברות קומיקס של פול טמפל יצאו בגרמניה אך לא זכו להצלחה, וכיום הן נדירות ונחשבות לפריטים לאספנים. רצועת קומיקס יומית של פול טמפל הופיעה בעיתון "London Evening News" מאמצע שנות ה-50 עד תחילת שנות ה-60. 

 


 
פול טמפל - הקסם

הדקות שלפני תשע בערב בימי שני, השעות שלפני, היום שלפני, הימים, השבוע כולו היו ציפייה דרוכה, מתוקה ועצבנית כאחת, ל"פול טמפל" - התסכית הבלשי ששודר בקול ישראל בשנים 1963-1965. הייתי אז ילד בכיתה ד'...

 
למידע המלאפזמונים ומחולות כבקשתך
שתף 

פזמונים ומחולות כבקשתך היתה תוכנית לפי בקשת מאזינים. אך שלא בדומה ל"תכנית כבקשתך" של שבת בצהרים, תכנית זו הייתה מיועדת לשירים לועזיים שהיו אז באופנה.
הופיעו בה נט-קינג-קול, פרנק סינטרה, טנסי-ארני-פורד, פרנקי ליין, קומפניון-דה-לה-שונסון, האחים ז'ק, אדי קונסטנטין ועוד רבים וטובים מן התקופה ההיא.
התוכנית שודרה ביום חמישי בשעה 22.30 ונמשכה חצי שעה.
חיכינו תמיד לקריאת אווזי הבר, שיירת הפרדות, נעימת הסרט "המכשפה" ועוד כהנה וכהנה.
פינת החייל
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
פינת הילד ופינת הנוער
שתף 

התוכנית שעוררה עניין רב אצל הילדים והנוער של הזמנים ההם עד שהיו רבים שסדר היום שלהם נקבע לפי לוח השידורים, כדי לא להפסיד תכנית אהובה.
התכנית היתה בעריכת אסתר סופר. אנשי תרבות ידועים החלו את דרכם באולפני השידור של התכניות לגיל הצעיר - ביניהם הסופר דוד גרוסמן ומי שמשדר גם היום ד''ר יצחק נוי.

פתיח פינת הנוער

 

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין
פסטיבל הזמר
שתף 

פסטיבל הזמר והפזמון הייתה תחרות שירים ששודרה בקול ישראל מ-1960 עד 1980.
את התחרות יזמה מחלקת הטקסים שהייתה חלק ממשרד ראש הממשלה בראשו עמד באותם ימים טדי קולק. עם השנים נוצרה מסורת של קיום הפסטיבל במוצאי יום העצמאות, ובפועל הוא נעל את אירועי היום.
במקור, נשלחו השירים המועמדים לקחת חלק פסטיבל למארגני התחרות בעילום שם. בשלב מוקדם נבחרו השירים על ידי ועדה שכללה מוזיקאים מקצועיים, אשר קבעה קריטריונים לבחירת שיר לשלב הסופי. אחד מהם היה "עד כמה השיר מקדם את הזמר העברי המקורי ועד כמה הוא משקף את הישגי החברה הישראלית ותרבות העם היהודי לדורותיו" (מתוך תקנון הפסטיבל).
בתחילה שודר הפסטיבל בשידור חי ב"קול ישראל" עם אחוז האזנה כמעט מרבי. לאחר פתיחת שידורי הטלוויזיה הישראלית ב-1969 הוחל בשידורי הפסטיבל גם בטלוויזיה. גם אז היה אחוז הצפייה גבוה, מה שהוסיף יוקרה לפסטיבל ודחף עוד יותר יוצרים להיכנס למעגל התחרות.
פעמיים אספרסו
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה.

עם עדנה פלידל ובצלאל לונדון (האבא של...).
פרקי היום בתנ”ך
שתף 

שידורי המחלקה למסורת ישראל בראשותו של בנימין צביאלי תפסו מקום נכבד בלוח השידורים העבריים עד לשנות ה - 60. מקום מיוחד בשידורים תפסו "פרקי היום בתנ"ך" ששודרו לפני מהדורת החדשות העיקרית של שעות הערב.

בקריאה השתתפו בנוסף לשלמה ברטונוב גם עמיקם גורביץ ויעקב בנאי.
לקריאה צורפו שיחות פרשנות מפי קשת רחבה של אנשי מקרא מובהקים. מבחר מהשיחות יצאו לאור בשני כרכים בעריכתו של בנימין צביאלי. במשך הזמן נוספו לשידורים גם שיעור בתלמוד, סקירת ספרות תורנית, שיחות לנוער (שאף הן לוקטו לספר "אנו כולנו") ושיחות על אגדות חז"ל.
פרקי חזנות
שתף 

תוכנית לאוהבי החזנות, שהייתה פופולארית מאוד בשנות החמישים והשישים. הייתה משודרת כל יום שבת בקול ישראל בשעה 13.30.

רבים המתינו לתוכנית כל השבוע, האזינו לה בשקיקה, הגבירו את עוצמת הרדיו למרות בקשת הקריין "להנמיך את קול המקלטים לבל תופרע מנוחת השכנים". רבים רבים היו שרים בקול את פרקי החזנות יחד עם המבצעים, שקולם בקע מהרמקול הגדול ברדיו המנורות.
זמירותיהם של חזנים רבים הנעימו לאוזני המאזינים בתוכנית זאת, והזכור מכולם הוא הגדול מכולם - החזן לייבלה גלאנץ.
כוכבים נוספים בתכנית "פרקי חזנות" היו מוישה קוסוביצקי, יוסלה רוזנבלאט וכמובן - משפחת מלבסקי.
צלילים רגועים
שתף 

תוכנית רדיו שסיימה את לוח השידורים בין 11 ל - 12 בלילה.
צלצול שלישי
שתף 
אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.קבלת שבת.
שתף 

התוכנית "קבלת שבת" שודרה ביום שישי אחר הצהרים. תוכנית זו משודרת מימיו הראשונים של הרדיו. בתוכנית קריאה בתורה ובהפטרה.
בין הקוראים מר ישראל ינאי ויחיאל ספרא שיחה של הרב הראשי או של רב עיר בישראל על פרשת השבוע. עינייני דיומא פרפראות לשבת ושירי שבת.
העורך של התוכנית היה הרב בנימין צביאלי שהיה מנהל התוכניות להווי ומסורת ב"קול ישראל" עד שנוסדה הטלויזיה הישראלית.
קול הדרך לעסקים
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
קול החרות
שתף 

תחנת השידור של תנועת החרות .
קול הרעם מקהיר
שתף 

תחנת רדיו ששידרה בעברית מקהיר.  נועדה ליצור דמורליזציה בציבור הישראלי ערב מלחמת ששת הימים, על ידי שידור איומים רדיופוניים כמו: " אנחנו נהרוג אתכם כמו זבובים",  אך זכורה בעיקר בשל העברית העילגת והמצחיקה, כמו למשל: "כוחותינו תוקפים בכל החזיות"....
קול השלום
שתף 

!From somewhere in the Mediterranean - This is the Voice of Peace

 

 

ב-18.5.1973 נוספה תחנה חדשה לסקאלה של שידורי הרדיו - "קול השלום". היה זה מפעלו של אייבי נתן, טייס חיל האויר לשעבר, בעל קפה "קליפורניה" המיתולוגי ו"טייס השלום" שטס ב-1966 במטוסו "שלום - 1" למצרים.

הוא רכש ספינה שעגנה על גבול המים הטריטוריאליים הישראליים מול חוף ת"א, והחל לשדר ממנה תכניות מוסיקה מגוונות (הרבה פופ ורוק, הרבה "ביטלס", אך גם מוסיקה רוגעת ל"בין הערביים" ואפילו קצת מוסיקה קלאסית), כשבין לבין שובצו תשדירים וסיסמאות למען השלום.

התחנה שידרה 24 שעות ביממה, חידוש מרענן על רקע התחנות הממסדיות שנהגו לסיים את שידוריהן בחצות. היתה זו תחנת הרדיו הפיראטית הראשונה באזורנו, אולם הרשויות התייחסו אליה בד"כ בסלחנות ולא הפריעו לפעולתה.
בתקופת פעולתה היא שמשה את אייבי נתן גם לפעולותיו ההומניסטיות לגיוס תרומות ועזרה עבור חלכאי ונדכאי העולם באזורים מוכי רעב ואסון.
תחנת "קול השלום" פעלה ברציפות במשך תשע שנים כמעט.

ב-1.1.82 היא נאלצה להיסגר בשל קשיים כלכליים ותפעוליים, ובסופו של דבר הוטבעה האוניה בלב ים בטקס פרידה מרגש.

ב-27 באוגוסט 2008 נפטר אייבי נתן בבית החולים איכילוב בתל-אביב.

 

 

 אריק לביא שר "אני אשיר לך שיר" (א. לביא / ש. קראוס), ובו נאמר בין הייתר:
"...אני אצא אליך כמו טיל אל הירח / אני אהיה ספינה לך ואת קול השלום / אליך אתגלגל כמו גל לבן ברוח / אפול לי לרגליך ילדה ואתיבש מחום...".

אריק איינשטיין שר לאייבי נתן וספינתו בשירו "עוד יהיה":
"...הנה אייבי נתן, על האניה, / הוא מפליג, לתוך החשכה, / יא חביבי אייבי, בהצלחה לך, / יש עמוק בלב תפילה אחת גדולה...".

רטרו:
לאחרונה החלה לפעול תחנת רדיו בשם "כל השלום", בתדר FM 107.2, מטעם המרכז היהודי-ערבי לשלום בגבעת חביבה והארגון הפלסטיני "בילאדי". גם היא משדרת בעיקר מוסיקה לצד תכניות אקטואליה בזכות הדו-קיום בשלום.

 

 


 
אייבי נתן

אייבי נולד ב-29 באפריל 1927 בעיר אבאדאן שבפרס, לימים איראן, והיה הילד השלישי במשפחה. אביו יעקב, יליד צנעה שבתימן, עבד בחברת הנפט האנגלו-איראנית ואח"כ הקים חנות מצליחה לסחר בבדים. אימו - מתילדה הייתה אשת בית...

 
למידע המלאקול ישראל
שתף 

  

תחנת השידור הממלכתית של מדינת ישראל. נוסדה עם הקמת המדינה, כיחידה ממשלתית - תחילה במסגרת משרד הפנים, אח"כ משרד ראש-הממשלה, וב-1965 הפכה להיות ממלכתית עפ''י חוק מיוחד.

עד 1960 היתה תחנת ''קול ישראל'' התחנה המרכזית של מדינת ישראל, ומשנת 1960 נוספו בזו אחר זו רשת ב', שנקראה בשנות ה-60' גם בשם 'הגל הקל', ואחר-כך נוספה גם רשת ג', בשנת 1976, למוסיקה קלה, ובשנת 1982 נוסף "קול המוסיקה" למוסיקה קלאסית ואיכותית.

מבחינה ארגונית, היווה קול ישראל המשך של תחנת השידור המנדטורית הרשמית שנקראה "קול ירושלים", ואשר הוקמה ב-30.3.1936.
מבחינת השם של התחנה - "קול ישראל" הוא יורשם של השידורים באותו שם, שהופעלו במחתרת משנת 1939 ואילך, והיו לקולה של ה''הגנה'' ושל ''תנועת המרי העברי'' בשנים 1945- 1946 - במאבק המשותף של ההגנה, אצ''ל ולח''י נגד הבריטים. קול ישראל המחתרתי הוקם ביוזמתו של ברל כצנלסון, בתגובה ל''ספר הלבן'' הבריטי האנטי-ציוני משנת 1939. מכיוון שתחנת השידור המחתרתית היתה שופר של ה''הגנה'' - ניסו שלטונות המנדט הבריטי - ללא הצלחה- לאתר ולהשתיק את ''קול ישראל''. האירוניה של ההיסטוריה גרמה לכך, ש''קול ישראל'' נשאר כשופרה של המדינה היהודית - ואילו הבריטים נאלצו לעזוב.

קול ישראל סיימה את שידוריה במוצ"ש 13.5.2017 עם סיום שידור תחרות הארווזיון מקייב.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
קול ציון הלוחמת
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
קולה של אמא
שתף 

"קולה של אמא" היא תכנית הדגל של גלי-צה"ל בקרב המשפחות והחיילים בשטח. התוכנית משודרת כבר למעלה מ-25 שנה, ובמהלך תקופה זו הגישו אותה אלכס אנסקי, אהוד גרף, לאה עוז ז"ל, עומר פרנקל, סיוון דורון ודני רובס. בתכנית נערכות שיחות עם אמהות לחיילים (אבל לא רק - גם אבות, אחים, אחיות וילדים מתקבלים בברכה...) המספרות על בנן או בתן החיילים. ניידת השידור של גלי-צה"ל בשטח עם חיילים, המספרים על ההווי שלהם ומוסרים דש"ים (איך אפשר בלי...), וגם מוזיקה שהחיילים וגם הוריהם אוהבים לשמוע.
קפד ראשו
שתף 

קפד ראשו, תוכנית החידונים השבועית שערך והגיש שמואל (שמוליק) רוזן, שודרה ברדיו "קול ישראל" לאורך עשרות שנים. תחילה ברשת ב', ובהמשך עברה לרשת א', ו"תמיד תמיד בשידור חי", כמו ששמוליק רוזן נהג תמיד לומר.
בעשוריה האחרונים שודרה התוכנית בכל מוצאי שבת. התוכנית האחרונה שודרה ב-21 במרץ 2015, והתוכנית הבאה אחריה הייתה אמורה להיות משודרת ב-28 במרץ 2015 ולהחליף שעה משבע לשמונה בערב, לפי שעון הקיץ החדש, אך באותו ערב נפטר שמוליק רוזן בביתו.

שמוליק רוזן הציג בתוכנית חידות מסוגים שונים. את החידות היו פותרים משתתפים באולפן, חלקם בעלי ותק של עשרות שנים בחידון. חלק מהחידות הופנו למאזינים בבית ונפתרו דרך הטלפון, והייתה גם פינה של חידות פרי עטם של המאזינים, ש"הגיעו על כנפי יונת הדואר", כמו ששמוליק אהב לומר.

התוכנית "קפד ראשו" נקראה על שם חידה לשונית שהחידונאי שמוליק רוזן הרבה להשתמש בה. זו חידה שהתשובה לה היא מילה שכאשר מקפדים את האות הראשונה בראשה, מתקבלת מילה חדשה. כלומר לוקחים מילה, מורידים לה את הראש ונוצרת מילה אחרת. את ההשראה לשם "קפד ראשו" קיבל שמוליק רוזן מהספר "עליסה בארץ הפלאות", שבו דמותה של מלכת הלבבות נוהגת לומר "Off with his head" - "ק?פ??דו? (ע?ר?פו?) את ראשו".

בשלושת העשורים האחרונים של התוכנית הפיקה אותה מיכל מריאן, וקדמו לה עליזה אריה ארנון ולפניה עליזה דישטניק.

דוגמאות לחידות "קפד ראשו":

החידה: ראש, קפד ראשו, פרח
התשובה: קרקפת, רקפת

החידה: אילן, קפד ראשו, אילן.
התשובה: צאלון, אלון; או: צאלה, אלה; וגם: ערמון, ר?מון.

יכול להיות משחק של כמה פעמים "קפד ראשו" ממילה אחת:

צייד זבובים, קפד ראשו דרך הרבים, קפד ראשו עסקים לא טובים, קפד ראשו הדברים קיימים, קפד ראשו השתקה.
התשובה: עכביש, כביש, ביש, יש, ש.

מזל בראש שנים, קפד ראשו למאזינים, קפד ראשו מינים, קפד ראשו מצב הישנים, קפד ראשו לקייטנים.
התשובה: מאזנ?י?ם, א?ז?נ?י?ם, זנים, נים, ים.

חידת "קפד ראשו" הולידה חידות משנה כ"קפד צווארו" - הסרת האות השנייה במילה, "ק?צ??ץ זנבו" - הסרת האות האחרונה במילה, ו"ח?ל??ץ כ??ר?סו?" - התשובה היא אמצע המילה, ללא הראש והזנב: מלך הלול, חלץ כרסו, מתופף מפורסם - תרנגול, ר?נגו (רינגו סטאר, המתופף של הביטלס).

חידות "קפד" מופיעות לפעמים בתשבצי היגיון.
קרובים זה לא פיקניק
שתף 
אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זהראשונים כבני אדם
שתף 

כשנוסד הרדיו היתה תוכנית בשם"ראשונים כבני אדם". התוכנית היתה תסכיתים על אישים דגולים בתולדות ישרא,ל כמו רבי עקיבא רבי טרפון יהודה הנשיא, והתסכיתים בוצעו על ידי שחקני "הבימה" דאז.
התוכנית נערכה והוגשה על ידי הרב בנימין צביאלי שהיה ממונה על התוכניות הדתיות ברדיו "קול ישראל" עד שעבר לטלויזיה בשנת 1968.
רגבים
שתף 
אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זהרגע של עברית
שתף 

במסגרת מאמצי רשות השידור לשפר את העברית הקלוקלת המדוברת בפי העם, נעשה נסיון לאמץ גישה חדשנית ולהגיש "רגע של עברית": תכנית בנימה קלילה ו"בלתי מכופתרת" לשיפור השפה. מגיש התכנית היה דניאל פאר.

אות התכנית היה מתוך השיר "אהבה ברמזים" - ח. חפר / ד. זלצר, מפי שלישיית גשר הירקון:
"...קמץ, פתח, חולם חסר, / שורוק, סגול, צרה, / קמץ קטן, / שווא נע, שווא נח, / וזה עוד לא הכל
...".
רדיו טק
שתף 

התוכנית שסיימה את שידורי מוצאי שבת ברשת ב' ואח"כ ברשת ג'. תכנית לנוער עם יהודה פרדיס ושמירה אימבר עם הסיפור שלה לגבי מצב השותים ברדיו... .

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.