חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 154 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 תנועות נוער

גורדוניההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

''גורדוניה'' נוסדה בשנת 1925 בפולין והזדהתה עם דמותו של א.ד.גורדון (שנפטר בשנת 1922) שהיה אישיות מחנכת ל''דת העבודה'' ולחלוציות אישית בתקופת העליה השניה.

תנועת הנוער ''גורדוניה'' היתה קשורה למפלגת ''הפועל הצעיר'' בארץ. הקבוצה הראשונה של ''גורדוניה'' שעלתה לארץ התישבה בקבוצת חולדה. בשנת 1941 התאחדה ''גורדוניה'' עם תנועת הנוער ''המכבי הצעיר'' ונוצרה תנועת ''גורדוניה - המכבי הצעיר''.

בשנת 1945 התאחדו ''גורדוניה-המכבי הצעיר'' עם חלק מתנועת הנוער ''המחנות העולים'' (החלק שהושפע ממפא''י) והקימו את ''התנועה המאוחדת''. זאת היתה למעשה תנועת הנוער של מפא''י.
בשנת 1959 התאחדה התנועה המאוחדת עם הנוער העובד והקימו יחד את ''הסתדרות הנוער העובד והלומד''. 

 

זכרונות:
"...רציתי לספר על תנועת הנוער "גורדוניה", בה השתתפתי בהיותי ילדה, שעלתה בספט' 1948 ארצה. הקן שלנו היה בחיפה, והיתה לי מדריכה בשם יפה שאותה אזכור לטובה תמיד. פעם היא ארגנה לנו פעילות בחפצי-בה ושם נפגשנו עם ילדים רבים ממקומות רבים בארץ. שם היינו עושים "אש לילה" בתוך החולות של חפצי-בה, אכלנו ממסטינגים ויש לציין כי לא כולם היו דוברים עברית טובה, אך זו היתה חוויה. לימדו אותנו לעשות כל מיני עבודות ופעילויות ועבורנו, ילדים שזה מקרוב באו מאירופה, זה היה דבר חדש ולא מוכר ומהר מאד לא יכולנו לחכות לפעילות הבאה שתבוא. נהניתי מכל רגע, וברבות הזמן הקן התפרק וכנראה הוא באמת התחבר לתנועה אחרת, כפי שההיסטוריה בוודאי יודעת לספר...".

ג'ני בראל

 

 

תגובות:
חסון ריצארד היה אחד הפעילים המרכזיים בתנועת גורדוניה, פעל להעלאת יהודים רבים מתוניסיה לישראל ובעיקר חברי תנועות הנוער. ריצארד כתב ספר אוטוביוגרפי בשם "אני ציוני". הספר מספר בצורה ברורה ומרתקת את סיפור חייו ובכלל זה על פעילותו הענפה בתנועת גורדוניה. ריצארד הוא אחד ממייסדי המושב, שימש כמזכיר בשנות החמישים. בראשיתם הכיר את נלי אשתו ז"ל, שהייתה החיילת הראשונה במושב. הם נישאו והקימו משפחה אשר חלק מבניה הינם תושבי המושב דור שני ושלישי.

דורית אוזן
dorit_ozam@walla.co.il
דרורהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

תנועת דרור הייתה תנועה ציונית סוציאליסטית, שהוקמה ברוסיה בשנת 1911 תחת השם פרייהייט (דרור ביידיש).
התנועה דגלה בחינוך לערכים לאומיים וסוציאליסטיים, טיפוח תרבות יהודית, לימוד השפה העברית והגשמה חלוצית של עקרונות הציונות.
ב - 1917, לאחר המהפכה הבולשביקית, נאסרה פעולתם החוקית של תנועות ציוניות ברוסיה, ותנועת פרייהייט ירדה למחתרת. מרכז התנועה עבר לפולין והנהגתה ישבה בוורשה.
ב - 1925 הצטרפו חברי התנועה לתנועה הציונית-סוציאליסטית פועלי ציון, והיו לתנועת הנוער של פועלי ציון. חברי התנועה שעלו לארץ הצטרפו לישובי הקיבוץ המאוחד. בדומה לתנועות נוער אחרות, קיימה התנועה קיבוצי הכשרה ומחנות נוער. 
ב - 1938 התאחדה תנועת פרייהייט עם החלוץ הצעיר, תנועת הנוער של החלוץ, והחלה לפעול תחת השם העברי "דרור".

בתקופת מלחמת העולם השנייה לא הפסיקה התנועה לפעול במזרח אירופה. תנועת דרור בגטאות, המשיכה לקיים חוות הכשרה ופעילות חינוכית בכלל שמתוכה נודעה במיוחד הגימנסיה המחתרתית שהפעילה בגטו ורשה, עם כ-120 תלמידים. אחרי המלחמה המשיכה "דרור" לפעול כתנועת נוער ציונית סוציאליסטית בחו"ל, תוך קיום קשר עם תנועות הנוער הישראליות הנוער העובד והלומד והמחנות העולים.
בשנת 1980 התאחדה תנועת דרור עם תנועת הבונים, ושינתה את שמה ל"הבונים דרור".
האיחוד החקלאיהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.
הבונים.הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
הימיההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

"הימיה" הייתה תנועת נוער תל אביבית שעסקה בחינוך לפעילות ימית. התנועה  הוקמה בערך בשנת 1945. קן הימיה שכן בפינת הרחובות הירקון ושד' נורדאו בצפון תל-אביב והיה אחד מקיני (סניפי) "התנועה המאוחדת", כמו קן צפון (בארלוזורוב פינת אדם הכהן) קן מרכז (ברח' ברנר) ואחרים.
החניכים הגיעו מהשכונות הצפוניות ומבתי הספר. חלקם היו כאלה שעברו מתנועות הנוער לקן הימי - ולכן היו כאלה שראו בהם כבוגדים...

לחניכי הימיה הייתה תלבושת אחידה, חצאית או מכנסיים כחולים, חולצה לבנה וכובע מצחייה לבן - כמו שיש כיום לחיל - הים, איתם הם צעדו בגאון במצעדי אחד במאי יחד עם תנועות הנוער החלוציות האחרות..

היו פעולות ימיות כגון שיט על הירקון, לימוד חתירה ונושאים הקשורים בימאות, קשירת חבלים ואחר כך לימוד על מפרשיות ויציאה לים.

קבוצות הבוגרים מקן "ימיה" הצטרפו לגרעיני "התנועה המאוחדת" (והחל מ - 1960 לגרעיני "הנוער העובד והלומד"), ש"הוצמדו" לקיבוצי "איחוד הקבוצות והקיבוצים", לאו דווקא לקיבוצים על שפת הים התיכון או הכנרת.המועצה הציונית לנוערהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950-1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.
המחנות העוליםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

זו היתה המסגרת הראשונה של הנוער הלומד החלוצי בארץ ישראל.

תנועת-נוער זו הוקמה בשנת 1926 ע''י איחוד של ''חוגי נוער לומד'', ונוסדה ופעלה במקביל בגימנסיה ''הרצליה'' בתל אביב, ובתנועת-הצופים בירושלים ובחיפה. הרוב בתנועה זו היה קשור לקיבוץ המאוחד ולמפלגת ''אחדות-העבודה פועלי-ציון''.
בשנת 1945 התפלגה התנועה,והמיעוט שנטה למפא''י הקים את ''התנועה המאוחדת''.

 

 

 

 

 

 

תגובות:
אני הייתי בתנועת המחנות העולים, בקן צפון תל אביב, שדרות עמנואל. משנת 1957 עד 1963. גרתי באבן גבירול מול שכונת סומל, ממש מעל מסעדת כתר המזרח. זכרונות מעולים, שירים, פעולות עם מדריכים מקסימים. אשמח להיות בקשר אתי.

אתי מנחם (אבנצל)
esterm11@gmail.com

 

=============================================


אני מבקש להתייחס לסמל של תנועת הנוער "המחנות העולים". זהו הסמל השני של התנועה הזאת. מעניין יותר להציג את הסמל הראשון. מפת א"י והירדן במרכזה. שלא כמו האצ"ל, שם גבולות א"י המזרחית הוגבלו ע"י הגבולות המנדטוריים, אצל חניכי יצחק טבנקין, א"י המזרחית משתרעת עד כווית וסעודיה, ללא גבולות. הסמל מבקש לתמוך בעמדת הקיבוץ המאוחד בשאלת החלוקה, היינו תמיכה ברעיון א"י השלמה.

אורי אגוזי
egozi68@bezeqint.net

 
הנוער הדתי העובד והלומדהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.
הנוער הלאומי העובד והלומדהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

תנועת נוער שהוקמה ב-1934 על ידי הסתדרות העובדים הלאומית.

מבחינה אידיאולוגית שייכת לתנועת ז'בוטינסקי, (התנועה הרביזיוניסטית, הצה''ר, הצ''ח, המחנה הלאומי - כל אלה שמות שונים לאותה תנועה, המקיפה את מפלגת חרות, תנועת הנוער בית''ר, ועוד).
אלפי נערים עובדים היו מאורגנים בתנועה זו, שדאגה לתת להם הגנה מקצועית וגם חינוך והשכלה.

מבחינה אידיאולוגית, דגלו ב''ארץ ישראל השלמה'', בזכותו התנכ''ית וההיסטורית של עם ישראל על ארץ ישראל - ובצדק חברתי על פי ''חמשת המ''מים'' של חזון ז'בוטינסקי: ''מזון, מלבוש, מעו?ן, מ?ר?פ??א, מו?ר?ה (=חינוך)''. 

תנועת נוער זו הוציאה לאור  במקביל שלושה כתבי עת: ''יעד'' - ירחון לנוער, ''אבוקה'' - חוברת הדרכה, ו''לפיד'' - דו-שבועון למדריך.

 
הנוער העובד והלומדהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
שמה המלא של תנועת נוער זו היא ''הסתדרות הנוער העובד והלומד'' - תנועת הנוער של ההסתדרות הכללית.

האידיאולוגיה שלה היא ציונות סוציאליסטית. סיסמתה (הכתובה על הסמל שלה)  ''לעבודה, להגנה ולשלום''.

 

 

 

             


התנועה הוקמה בשנת 1924 בשם ''הסתדרות הנוער העובד'' כהתאגדות של נערים עובדים להגנה על זכויותיהם כאיגוד מקצועי, וכן להכשרה מקצועית והשכלה בבתי ספר ערב לנערים עובדים.

הדמות הבולטת בין מייסדיה ומארגניה של הסתדרות הנוער העובד היה ישראל גלילי, לימים חבר קיבוץ נען שהיה הקיבוץ הראשון אשר הקימה תנועת הנוער העובד ואח'כ היה שר רב השפעה מטעם מפלגת אחדות העבודה - פועלי ציון בממשלות לוי אשכול וגולדה מאיר. דוד כהן (אביו של מולה כהן, ממפקדי הפלמ''ח וחבר קיבוץ אלונים) נקרא ''אבא של הנוער העובד'' משום שליווה (כאדם מבוגר) את פעילות הנוער העובד, ונתן תוכן רעיוני וספרותי לתנועה (חיבר סיפורים רבים במיוחד לשם הנחלת ערכי התנועה, שהיוו חומר חינוכי בידי המדריכים).

תנועת הנוער העובד והלומד הקימה והשלימה עשרות יישובים קיבוציים. 

ב-1959 התאחדה תנועת ''הנוער העובד'' עם התנועה המאוחדת ונוצרה
''הסתדרות הנוער העובד והלומד''.  

שמעון פרס לבוש חולצה כחולה של הנוער העובד עם שרוך אדום,  במפגש נוסטלגי של תנועות הנוער. שמעון פרס היה מזכיר כללי של הנוער העובד בשנות הארבעים המאוחרות, לפני קום המדינה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
הנוער הציוניהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

זהו ארגון נוער ציוני בתנועה הציונית העולמית, שהוקם בשנת 1931 לאחר איחוד כמה וכמה ארגוני-נוער ציונים-כלליים מארצות שונות בעולם ובארץ-ישראל: ''השומר הלאומי'', ''הרצליה'', ''הנוער הציוני'', ''הנוער העברי'', ועוד.
הנוער הציוני הקים כפרי-נוער ויישובים חקלאיים כגון קבוצת אושה, כפר גליקסון, תל-יצחק, עין-השלושה, הסוללים, מי-עמי, ניצנים, נוה-הדסה.
הקיבוצים שהוקמו על-ידי ''הנוער הציוני'' הצטרפו בשנת 1953 ל''איחוד הקבוצות והקיבוצים''. בשנת 1977 היה מספר החברים בתנועת ''הנוער הציוני'' ברחבי העולם כ-10,000 איש.
הצופיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 

תנועת הצופים היא תנועה בינלאומית להקניית ערכים חינוכיים לנוער. נוסדה ב-1907 באנגליה וסיסמתם ''היה נכון!'' - כלומר, היה מוכן לעזור תמיד.
הצופה נדרש לעשות מעשה טוב בכל יום (מכאן ההלצה על הרצון לעזור לזקנה לעבור את הכביש גם כאשר היא לא רוצה ומתנגדת...).

פעילות הצופים כוללת יציאה למחנות ותירגול חיי שדה. בארץ החלו הצופים להתארגן בשנת 1919. לאחר קום המדינה שולבו כל הצופים בישראל ל''התאחדות הצופים והצופות בישראל'' - שהיא פדרציה של ארגוני-צופים יהודים, ערבים-מוסלמים, ערבים-נוצרים ודרוזים. זו תנועת נוער שאינה קשורה למפלגה פוליטית.

החניכים עוברים טקסי שבועה והבטחה והתלבושת כוללת סיכות-סמלים ועניבות שונות. לאחר טקס שבועת העופר מקבלים חניכי כיתות ד' את סיכת העופר. עונדים את הסיכה לאורך השנים עד כתה ח' לאחר טקס ההבטחה, אז מתחלפת הסיכה בסיכת ההבטחה.

הצופים מבטיחים להיות נאמנם לתנועה ועוברים לשלב הבא של רכישת הידע להיות פעילים ומדריכים בשכבה הבוגרת של תנועת הצופים. במקביל לסיכת ההבטחה עונדים את סיכת סמל התאחדות הצופים והצופות בישראל.

 


 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

        


 

 

 

  

 

בשיר העממי "הצופים והצופות" נאמר בין היתר:
"...הצופים והצופות / צ'רלי קצ'רלי / הם יצאו ברכבות / צ'רלי קצ'רלי / הנסיעה לירושלים / צ'רלי קצ'רלי / היא ארכה כשעתיים / צ'רלי קצ'רלי...".

 

זכרונות:
"...בתל אביב היו לזיכרוני שני שבטים. שבט דיזנגוף ושבט צופי קהילה. אני הייתי בשבט דיזנגוף משנת 1950 עד 1958 . הצריף של שבט דיזנגוף היה ליד בריכת הדסה - היום בנין עיריית תל אביב.
כשהיינו בתיכון היינו יוצאים לחודש ימים למחנה עבודה באחד הקבוצים. זכור לי שכדי לממן טיול למצדה עבדנו שבועיים בקיבוץ עינת בקטיף של בצל.

המגמה הכללית היה חינוך להתיישבות במטרה להקים גרעין שיצטרף לאחד הקבוצים של הצופים. עד כמה שידוע לי אחרי תקופה בקיבוץ הגרעין שעלה להתיישבות התפרק וחבריו עזבו את הקבוץ התפרק...".

מירון (מירקין) משה
mshamiron@gmail.com

 

========================================================================

תגובות:
צופי רמת גן חגגו לפני כ- 3 שנים (2008) 60 שנות פעילות. היה כנס גדול בפארק רמת גן ונפגשנו שם לפי גדודים. לצערי מהגדוד שלי נשארו רק כמה איש ובכל זאת היה מרגש מאוד. אולי הצעירים יותר יוכלו לכתוב על הכנס. בזמני היה ראש השבט משה למנשטרייך וסגנו יוסקה.

גיליה כהן (טובה דבורקין)
giliys5@bezeqint.net

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.