חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 173 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 
ספרים שאהבנו

על העטיפההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

על העטיפה - מ. אריה


דר' חיים גרוסמן ז"ל
חוקר תרבות ישראלית

אריה מוסקוביץ - מ. אריה בשמו המקצועי המוכר לכל, "כי לכתוב מוסקוביץ זה ארוך מדי" יסביר לימים, מציירן של תמונות ספר בעולם קסום של ספרות ילדים מזה הרבה שנים. למן שנות החמישים ועד היום עיטר וצייר מ. אריה מאות רבות של עטיפות ספרים של סיפורי אגדות עמים, סיפורי משימות בחלל החיצון, תיאור ארצות ועמים רחוקים, ובעיקר הרפתקאות וגבורה צחוק וגם דמע של אהבת ארץ מולדת ולחימה למענה. מוסקוביץ, יליד העיר יאסי שברומניה, עלה ארצה כנער צעיר ועשה דרכו במסלול מקובל של רבים, בשנים שלאחר מלחמת העולם השנייה: העפלה, שהייה כפויה במחנה המעצר בקפריסין, ולבסוף הגעה לארץ ישראל הלוחמת לעצמאותה. כאן השתלב בחייה של ארץ חדשה על תלאותיה, חלומותיה וגיבוריה, והיה לאחד משלנו.

מ. אריה הוא תמונת ישראל יפה צבעונית המצוירת במבט אוהב זה עשרות שנים. עולמו המצויר הוא לרוב עולם ילדות יפה ותמים, ומה גם  שנדמה והעובדה שקהל היעד השיווקי הוא במקרים רבים קהל צעיר חיזקה כנראה גם קו ציור "ילדותי" של איור ברור ומפורט של קונוונציה חזותית צבועה בשלל צבעים. את עבודתו כמאייר ומצייר החל בהוצאות הספרים "טברסקי" ו"זלקוביץ" בראשית שנות החמישים ובמהרה יצא שמעו כצייר זריז המצליח לייצר מראות אנושיים אמיתיים ואהובים על קהל  הקוראים והוא הפך עמוס עבודות והזמנות. במקביל לאיור ספרי ילדים התמחה מוסקוביץ בציור עטיפות ספרי קריאה ושערי חוברות מערבונים וספרי בלשים, שהיו פופולאריים מאד בשנים אלה. עוד צייר תמונות נוף קטנות, סובנירים מבוקשים של שנות החמישים והשישים, כרטיסי ברכה מצוירים ואת חוברות העבודה לחופש. במסגרת עבודתו עם חברת הספרים "מזרחי", פגש מ. אריה את שרגא גפני, הוא אבנר כרמלי, כותבן של סדרות הספרים המפורסמות: "הבלשים הצעירים", "הימאים", "הספורטאים הצעירים" ו"דנידין הרואה ואינו נראה" בשמו הספרותי האחר: "און שריג". הכרות זו הולידה את החיבור ביניהם לכדי עבודה משותפת לאורך עשרות שנים של מעללי גבורה והרפתקאות, מעוטרים ומצוירים בדמויותיו הצבעוניות של מוסקוביץ. מפורסמים עוד יותר גיבוריו הקופים, דיירי שכונת עין גנים בפתח תקווה, פרי דמיונה הספרותי של תמר בורנשטיין לזר וציוריו של מ. אריה, שגם להם, ניבטים בחיוך מזמין על שער העטיפה הצבעוני, חלק לא מבוטל בהצלחתן העצומה של סדרות אלה זה עשרות שנים.

 

  

מראה העטיפה נקבע במרביתם של המקרים על ידי הצייר המאייר. כמי שמאייר בשלל תמונות גם את דפי הסיפור, מכיר הצייר את תוכן הספר ומצייר בהתאם את פני כריכתו - מסביר אריה מוסקוביץ ומוסיף כי לעיתים נדרש רק לציור העטיפה וקיבל מידי המחבר תמצית מקוצרת של הסיפור, אותה החייה במכחוליו לכדי קסם צבעוני מזמין. בעולם ישראלי של ילדות שכוונה על ידי קוד ידע ראוי ונחוץ שנתקיים בידי המבוגרים,  היו גם ציורי העטיפות, פני עולמות דעת ראויים ואהובים שהיוו תרומה חזותית משמעותית בימים של טרום טלוויזיה ומרחבי מחשב. כך נבראו עולמות חלל בו שייטו טילים וצלחות מעופפות, כך נצטיירו גיבורי ישראל ולוחמי חרותה לדורותיהם. כך נתחייכו גיבורי "חסמבה" ו"הבלשים הצעירים", כך נשקפו אל הקוראים פני אלון ורפי, שועה ורננה - "הספורטאים הצעירים", כך נתקיים "דני דין" וקסמיו וכך קרצו "קופיקו" ו"צ'יפופו" אל קוראיהם הנאמנים שהולכו אל מרחבי ארץ בתמונות תמימות וקסמי ארצות העולם. כולם כולם מאופיינים בדימויי פני עולמו של מ. אריה -  מבט מכחולו של "צייר נאיבי נטורליסטי" כהגדרתו, הממשיך ומקיים גם מימד של ילד המסרב להתבגר, ומתרחק תמיד ממראות מציאות שאינה יפה.

 

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.