חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 175 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 
נוסטלגיה מוזיקלית

שלישיית גשר הירקוןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
  
 
 
 שלישיית גשר הירקון הייתה הרכב מוזיקלי שהתקיים בין השנים 1964 ו - 1966 בשני הרכבים. חברי ההרכב הראשון היו אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי.
בתוכניתה השנייה של השלישייה החליף ישראל גוריון את יהורם גאון שעזב.

שלישיית גשר הירקון בשיר "איילת אהבים"

איינשטיין, אמדורסקי וגאון פעלו במסגרות אחרות קודם להקמת השלישייה. איינשטיין וגאון היו יוצאי להקת הנח"ל. אמדורסקי היה חבר בצמד "הדודאים" עם ישראל גוריון.

הופעתם הפומבית הראשונה כ"גשר הירקון" הייתה בפסטיבל הזמר והפזמון של שנת 1964, שם ביצעו את השיר "אותך".
לאחר מכן הקליטה לרדיו מספר שירים, בהם חידושים לשירי להקת "הצ'יזבטרון" ושתי פרודיות על שירי הביטלס - "שייק" מתוך הסרט "דליה והמלחים", ו"למה את לא יוצאת איתי" אשר היה תרגום של חיים חפר לשיר "From Me to You".
הקהל לא קיבל היטב את ההופעות הראשונות של הלהקה, שהורכבו משירי ארץ ישראל נושנים כמו "כנרת שלי".
כדי להציל את התוכנית הציעו מפיקי הלהקה, דן בן אמוץ וחיים חפר, לפנות למלחינה נעמי שמר, והיא תרמה לשלישייה שירים שהפכו ללהיטים כמו "לילה בחוף אכזיב", "איילת אהבים" ו"סרנדה לך". גם חיים חפר תרם ללהקה שירים מצליחים, כמו "אל תעברי לבד ילדה ברחוב" ו"איזה יום יפה".

שלישיית גשר הירקון בשיר "סרנדה לך"

 

ב - 1965 הקליטה השלישייה את האלבום "אהבה ראשונה" והעלתה תוכנית בשם זה בהפקה ועריכה של בן-אמוץ וחפר, עם הפקה מוזיקלית של יצחק גרציאני. השירים שנכללו באלבום ובמופע היו "לילה בחוף אכזיב", "איילת אהבים", "כשאור דולק בחלונך", "אם רק תבואי בחמש", "אל תעברי לבד ילדה ברחוב" ועוד.
לאחר מכן פרש יהורם גאון מההרכב והחליף אותו ישראל גוריון.
ב - 1966 הוציאה השלישייה את אלבומה השני, "התוכנית החדשה", בו נכללו השירים "העיר באפור", "הכל בגלל האהבה" ו"סימן שאתה צעיר".
בפסטיבל הזמר באותה שנה זכתה השלישייה במקום השני עם השיר "ריח תפוח ואודם שני", וזמן קצר לאחר מכן התפרקה.

 

דיסקוגרפיה

 • אהבה ראשונה - 1965; אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי; ישראפון.
 • התוכנית החדשה - 1966; אריק איינשטיין, בני אמדורסקי וישראל גוריון; ישראפון.
 • אוסף - 2001; אריק איינשטיין, בני אמדורסקי, ישראל גוריון ויהורם גאון; מדיה דיירקט.
שלישיית המעפילהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

ב-1965 הוקמה שלישית המעפיל והחלה לפעול בקיבוץ המעפיל שבעמק חפר.

שלושת חברי ההרכב היו צברים חברי הקיבוץ, שהשירה וההופעות היו עבורם תחביב שנעשה אחרי יום העבודה בקיבוץ.
בעיבודו של אריה לבנון הם הקליטו
תקליטון ראשון, שלא זכה להצלחה ממשית. השלישייה בתקליטון זה כללה את עירית סנדנר, גדי אלון ואהוד שחם. השירים הבולטים בו היו "יום אביב כזה!", "איזה קיץ!" ו"אלי יום עבר", שנכתב על ידי רונית אופיר, בת קיבוץ המעפיל, שהפכה מאוחר יותר לזמרת בזכות עצמה.

ב-
1970 זכתה שלישיית המעפיל לחשיפה גדולה כשהשתתפה בפסטיבל הזמר בשיר "שמלת כלולות", שהצליח מאוד בעקבות התחרות. באותה שנה היא השתתפה גם בפסטיבל הזמר החסידי השני בשיר "ולירושלים עירך".
כעבור שנה שרו השלושה במופע "ניחוחי חציר", שהוקדש ליוצרים ומבצעים מההתיישבות העובדת, את שירו של שייקה פייקוב "ונזכה ונחיה", וב"ניחוחי
חציר"


ב-
1974 הם שרו את השירים "בין אדם לאדם" ו"ליל גליל". שינוי חיובי משמעותי אירע באותה שנה, עם תחילת עבודתם המשותפת עם המעבד והמנהל המוסיקלי צביקה כספי, שהעלה את ההרכב על דרך המלך הן מבחינה מוסיקלית והן בהיקף החשיפה התקשורתית שקיבל. כספי ידע לבחור עם חברי ההרכב את השירים הנכונים, שהתאימו גם לגון קולה החם של סנדנר הסולנית, והעיבודים שלו תרמו לעושר המוסיקלי של השירים שהקליט ההרכב. ב-1974 עזב גדי אלון את השלישייה ובמקומו נכנס דן שרון.

 

 


 


ב-1975יצא האלבום הראשון של שלישיית המעפיל, "אהבת ערב". בין השירים החדשים שהופיעו בו הצליחו שיר הנושא, שצעד במצעדים, והשיר "אניטה", ופרט לאלה זכו להצלחה החידושים שהקליטה השלישייה ל"אלעד ירד אל הירדן", "לילה לילה", "חופים", "שיר סיום" ו"האסופי". 


ב-
1978 יצא אלבומה השני, שירים לאורך הדרך, ומתוכו בלטו הגרסאות שהקליטה הלהקה לשירים "לפנות ערב", "רוח עצוב", "שיר אפור" ו"פירות חמישה עשר" ("שלג על עירי"). בין השירים החדשים שהופיעו באלבום זכו לתשומת לב "היה הייתה עלמה", "כשאומרים לי שמש" ו"מותו של הקיץ".

 


 

 


רטרו:

בשנים האחרונות חדשה השלישייה את פעילותה בהרכב עירית סנדנר, דן שרון ויובל סנדנר (בנה של עירית) המשמש כקלידן.
ב-2005, במסיבה לרגל מלאת 60 שנה לקיבוץ המעפיל הופיעה באופן חד-פעמי "חמישיית המעפיל": שלישיית המעפיל בכל הרכביה: עירית סנדנר, אהוד שחם, גדי אלון, דן שרון ויובל סנדנר.

 

שלישיית המעפיל בשיר "שיר לאנשים הבודדים"  

 
שלישיית התאומיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 


שלישיית התאומים הוקמה בעקבות סירובו של חנן גולדבלט, יוצא להקת "התרנגולים", להיות הגשש הרביעי. במקום זאת הקים יחד עם ארנון ולוי את השלישייה המקבילה וקראו לעצמם "שלישיית התאומים".
ב - 1966 יצאה הלהקה בתוכניתה הראשונה, "הערב יוצאים", אותה ביים יוסי בנאי.
בעקבות התוכנית הוציאה הלהקה תקליט שכלל שירים באווירה שאנסוניירית. התוכנית הביאה שניים מהלהיטים הגדולים של התקופה שתורגמו מצרפתית, "שלגיה" על ידי נעמי שמר ו"זה לא נורא" על ידי דוד אבידן.
התוכנית כללה גם גרסה עברית לשיר "Hit the Road Jack", שאותו תירגם אבידן כ"הסתלקי רות".
ב - 1969 יצאה השלישייה בתוכניתה השנייה, "רבותי פצצה", שגם אותה ביים יוסי בנאי.
על העיבודים המוזיקליים הופקד יאיר רוזנבלום, שגם הלחין לשלישייה את להיטה "אני אוהב אותך" שכתב יורם טהרלב. שלום חנוך הלחין את "ניסע לים" שכתב מאיר אריאל.
לתוכנית זו כתבה נעמי שמר מילים לשיר "הכל חינם", וכן כתב לה אריק אינשטיין מילים לשני להיטים גדולים שהתפרסמו באותם ימים, "קול ששון וקול שמחה" (לחן של הלהיט "Suddenly You Love Me" של להקת הטרמולוס), וכן "חוזרים הביתה" (לחן של וודי גאתרי ללהיט "This Land Is Your Land").
באותה שנה השתתפה השלישייה בתוכנית טלויזיה שהוקדשה לנחיתה על הירח, ובה שר פופיק ארנון את להיט הסולו "בלדה בין כוכבים".
השלישייה התפרקה לאחר שכל אחד מחבריה עסק במקביל להופעותיהם בקריירה עצמאית; ארנון שיחק במחזמר "קזבלן", גולדבלט שיחק בתוכנית "קרוסלה", ולוי עבד על תקליט סולו.
לאחר הפירוק, ולרגל הקלטת קליפ ללהיטים של הלהקה השתתף בהרכב גבי עמרני במקום פופיק ארנון שחזר בתשובה, אך הרכב זה לא הוסיף להופיע.
מערכונים שביצעה הלהקה, זכו גם הם לפרסום, בהם: "איפה החתן" ו"אדון בר אדון" שנכתבו על ידי יוסי בנאי.
שלישיית לא אכפת להםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
 
לא אכפת להם הייתה להקה ישראלית שפעלה בין 1970 ל-1972. חבריה היו מתי כספי, גדי אורון ויעקב נוי, אך לקראת סוף פעילותה הוחלף כספי בדני עמיהוד.
 
מתי כספי, גד אורון ויעקב נוי שירתו יחד בלהקת פיקוד הדרום, בתוכניתה "מעוז א' א'" שעלתה ב-1970. בתוכנית זו שרו השלושה ביחד שני שירים, שאת שניהם הלחין כספי למילים של יורם טהרלב: "שלוש רגליים" ו"אני מת". השיר "אני מת" זכה להצלחה רבה, והיה אחד הלהיטים הגדולים ביותר של התוכנית. לשיר גם הופק וידאו קליפ בבימויו של שמואל אימברמן. השלישייה נקראה אז "שלושת השמנים", וחבריה הופיעו גם במספר מערכונים במסגרת הלהקה הצבאית.
 
עוד במהלך שירותם הצבאי החלו כספי, אורון ונוי להקליט שירים גם מחוץ למסגרת הלהקה. שירים אלו התגבשו לכדי אלבומה היחיד של הלהקה, "לא אכפת להם", שראה אור ב-1970 בהוצאת חברת "פונודור". את רוב שירי האלבום הלחין כספי, שגם ביצע בו את העיבודים הקוליים. על העיבוד התזמורתי היה אחראי אלברט פיאמנטה. נוי כתב את המילים לשלושה משירי האלבום. אחדים מהשירים זכו להצלחה במצעדי הפזמונים, ובהם "יאוש פגש יאוש" ו"שתי ציפורים".
 
ב-1971 השתתפו חברי הלהקה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "ציפורים בראש", שהלחין כספי למילים של שמרית אור. הלהקה הקליטה מספר שירים נוספים באותה שנה, כלחנו של כספי לשיר "שושנת יעקב". שירים אלו לא נכללו על גבי אלבום.
זמן קצר לאחר מכן פרש כספי מהלהקה, ואת מקומו תפס דני עמיהוד. בהרכב החדש הקליטה הלהקה מספר שירים שהלחין עמיהוד, ובהם השיר "חסמבה" שהוקלט עבור הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" (מילים: אהוד מנור). שיר נוסף שהקליטה הלהקה ללחן של עמיהוד הוא "מי יתפוס כוכב נופל", שלחנו הפך מאוחר יותר ל"שיר תשרי" המוכר בביצועה של חוה אלברשטיין. ההרכב המחודש לא האריך ימים, וב-1972 התפרקה הלהקה.
 
שירים של להקת "לא אכפת להם" עלו לראשונה על גבי תקליטור בעת הוצאת אלבום האוסף של מתי כספי "בפעם הראשונה" ב-1992, שבו נכללו שבעה שירים של הלהקה. בשנת 2009 יצא אלבומם המלא לראשונה על גבי תקליטור.  
 
 
 
שלישיית לא איכפת להם בשיר "אני מת"
 שלישיית ערבההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

שלושת המיתרים או "טריו ערבה" הייתה שלישיית-זמר ישראלית בהשתתפותם של שמעון ישראלי (בס), צבי בורודו (בריטון וגיטרה) ואריק לביא (טנור) שהתמחתה בשירי רועים ובוקרים וזכתה להצלחה ארצית ובינלאומית מרשימה ב-1957.

שלושת חברי השלישייה עבדו כשחקנים בתיאטרון הקאמרי כאשר אחרי הופעות ובמהלך חזרות שרו יחדיו להנאתם. תוצאת ניסיונות אלו הייתה יצירת שלישיית-זמר שהחלה לפעול בשם "שלושת המיתרים" ב-1957.
עוד לפני כן הופיעו השלושה בפני חיילים בעת מבצע סיני. בעקבות ההרמוניות המיוחדות שיצרו לביא, בורודו וישראלי זכתה השלישייה להכרה ארצית ובינלאומית. בחו"ל השתמשה השלישייה בשם "טריו ערבה".

השלישייה הופיעה באירופה, כאשר שיא מסע ההופעות שלה היה בסדרת הופעות באולם ה"אולימפיה" בפריז עם שארל אזנבור וז'אק ברל.
לאחר החזרה לארץ התפרקה השלישייה.

בין שיריה הנודעים ניתן למנות את:

 • "דודו" (מתוך ההצגה "הוא הלך בשדות")
 • "שדמתי"
 • "אורחה במדבר" ("ימין ושמאל רק חול וחול"),
 • "למדבר" ("לך לך למדבר")
 • "בוקרי לכיש" ("הו לכיש לכישה")
 • ולהיטה הגדול ביותר: "שיר הבוקרים" ("ערבה ערבה אין קץ"), שגם העניק לה את שמה הפופולרי.

שלישיית ערבה בשיר "בוקרי לכיש"

 
שלישיית שרידהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

שלישיית שריד הייתה אחד ההרכבים האמנותיים הבולטים של התנועה הקיבוצית בשנות ה-60, והצטיינה בביצועים ובעיבודים הקוליים שלה.

הצלע הבולטת בשלישייה היה שלמה ורבנר, חבר המשק, שערך את העיבודים הקוליים וליווה את ההרכב בגיטרה.
ב-1964 הוציאה השלישייה את האלבום "טוב ללכת בדרכים עם שלישיית שריד", ששיר הנושא שלו היה אחד השירים הבולטים ששרו בתנועות הנוער.

 

 

 

 

 

 
שלמה ארציהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
שלמה קרליבךהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
שם טוב לויהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 

שם טוב לוי נולד ברחובות ב - 4 בפברואר 1950.

במהלך הקריירה הארוכה שלו, הספיק לוי לעבוד עם מוזיקאים רבים וביניהם: אריק איינשטיין, אסתר עופרים, יהודית רביץ, רבקה זוהר, אריק סיני, שלמה ארצי, גידי גוב, עפרה חזה, החברים של נטשה ועוד.

את תחילת דרכו החל בלהקת פיקוד מרכז בתכניותיה "רד אלינו לבקעה" (1969) ו"ליד הירדן" (1970), לצידם של שלמה בראבא, ניצה שאול, עמרי ניצן, שלומית אהרון, אפרת לביא, דורון סלומון, גליה ישי ועוד.
ב - 1972 הלחין לוי שניים משירי אלבומו של אריק איינשטיין יסמין: "שיר של אחרי המלחמה" למילים של איינשטיין ו"דון קישוט" למילים של יהונתן גפן. שיתוף פעולה ראשוני זה, הביא בעשורים הבאים ליציאתם של מספר אלבומים משותפים. לאלבומו הבא של איינשטיין "ארץ ישראל הישנה והטובה", ביצע לוי את כל עיבודי השירים (למעט שני שירים שהולקטו שנה קודם לכן עם להקת "הצ'רצ'ילים"), וכמו כן הלחין את הלהיט "יכול להיות שזה נגמר".
ב - 1973, בעת מלחמת יום כיפור, הלחין את שירו של יהונתן גפן "הנסיך הקטן", אותו מצא בטורו של גפן במעריב.
ב - 1974 יצא אלבומו הראשון כסולן, "מצב רוח". באותה השנה השתתף באלבומו של אריק איינשטיין סע לאט בנגינה על פסנתר ועיבודי מיתרים.
בין השנים 1975 - 1974 היה חבר בהרכב "קצת אחרת" לצד שלמה גרוניך ושלמה יידוב.
ב - 1977 השתתף יחד עם עוד חמישה מוזיקאים (ביניהם יהודית רביץ ועדי רנרט), בהפקת האלבום ששת. בין שירי האלבום המוכרים היו: "סמבה ברגל שמאל" (יעקב גלעד/יהודית רביץ), "ענבלים" (נתן אלתרמן/שם טוב לוי) ו"בלילות הסתיו" (דוד פוגל/שם טוב לוי).
באותה שנה הלחין ועיבד למילותיו של מאשה קלו, לשיר "כוכב מטייל" אשר ביצע דודו זכאי, בפסטיבל שירי ילדים השמיני.

 
שם טוב לוי בשיר "בלילות הסתיו"

ב - 1979, חבר לוי למוזיקאים יצחק קלפטר ושלמה יידוב, ויחד יצרו את השלישיה "צליל מכוון". אלבום הלהקה, שנקרא בפשטות צליל מכוון, הכיל להיטים רבים.
השירים אותם תרם לוי לאלבום: "(סמבה) סיפורו של יום" (שם טוב לוי-צפנת לוי/שם טוב לוי), "יכול להיות שזה נגמר" (יהונתן גפן/שם טוב לוי), "בלדה לאיו" (צפנת לוי/שם טוב לוי) ו"בלילה" (אברהם חלפי/שם טוב לוי).
עוד בשנת 1979 הלחין לוי ועיבד את פסקול הסדרה התיעודית עמוד האש , וניצח על התזמורת שבצעה אותה לסדרה.
ב - 1981 הוציא את תקליטו השני כסולן, התעוררות. בין השירים המוכרים באלבום היו "התעוררות", "שובי לביתך" של דליה רביקוביץ' ונעימת הפתיחה של "עמוד האש".
ב - 1982 הקליט לוי את האלבום ארץ שמש יחד עם דפנה ארמוני, אפרים שמיר ומזי כהן. מאלבום זה יצאו שירים כמו "הידעת את הדרך", "גב אל גב", "נמה יפו" וחידוש ל"בין נהר פרת ונהר חידקל" של ביאליק.
ב - 1983 יצר לוי עם שלמה גרוניך את אלבום משפחתי, שם הלחין וביצע את השירים "בלילות הסתיו" ו"תנו אהבה" ואת הקטעים המוזיקליים "ריקוד ההוביטים" ו"הלב נפתח".
ב - 1984 חבר לוי לראשונה מזה עשור לזמר אריק איינשטיין, ליצירת האלבום פסק זמן. כל עשרת שירי האלבום הולחנו על ידו למילותיו של איינשטיין, למעט השיר "יעקב ועשיו" מאת חיים נחמן ביאליק.
שירים בולטים באלבום: "הוא חזר בתשובה", "שדות זרים", "שלוש ארבע לעבודה", "לא עומד בקצב". את יציאת האלבום ליוותה תוכנית טלוויזיה ששודרה בטלוויזיה הישראלית.
צוות הנגנים המכובד באלבום כלל את יצחק קלפטר, אלון אולארצ'יק, מאיר ישראל ומשה לוי.
לוי עצמו ניגן באלבום על קלידים, חליל וכן קולות. בהמשך העשור המשיך לוי להתארח באלבומיו של איינשטיין ("הייתי פעם ילד" ועוד).
ב - 1987 יצא אלבומו שוחד, בו נכללו השירים "נח" ו"פתרון זמני".
ב - 1992 יצא לו אלבום אוסף.
ב - 1995 הוציא שני אלבומים של קטעים אינסטרומנטליים: בשביל הנשמה שהוקלט בהופעה חיה וכלל עיבודים חדשים למוזיקה שהלחין בעבר ומוזיקה מהסרטים, שכלל מוזיקה שהלחין לסרטי קולנוע ישראליים.
באותה שנה הוציא גם אלבום משותף עם אריק איינשטיין "יש בי אהבה" שהנו תוצר של סדרת הקלטות מהשנים 1991 - 1994.
שנה לאחר מכן הוציא לוי, בשיתוף אריק איינשטיין את האלבום "קצת לקחת חזרה", בו עיבד והפיק מוזיקלית את כל שירי האלבום (למעט שני שירים שעובדו על ידי יוני רכטר), אלבום זה הכיל בעיקרו חידושים לשירי עבר מהזמר העברי.
ב - 1999 יצא האלבום 99, בו נכלל השיר "באה המוזיקה".
בפברואר 2005 הוענק ללוי פרס על מפעל חיים למלחין מטעם אקו"ם
ב - 2007 הוציא לוי עם ההרכב "אנסמבל שם-טוב לוי" את האלבום "תחנות רוח". האלבום משלב ג'אז, מוזיקה ים-תיכונית, מוזיקה בלקאנית ובארוק, וכולל קטעים אינסטרומנטליים לצד שירים של לוי.

 

מוזיקה לסרטים, תוכניות טלוויזיה והצגות

 • מסע אלונקות
 • הקיץ של אביה
 • אהבתה האחרונה של לורה אדלר (עליו זכה בפרס האוסקר הישראלי)
 • הגמל המעופף
 • סיפור שמתחיל בלוויה של נחש
 • יומן פרלוב (חלק 4)
 • עמוד האש
 • חשמלית ושמה תשוקה
 • משחיז הסכינים הסיני
 • מלאכת החיים
 • בית"ר פרובנס (עליו זכה בפרס האוסקר הישראלי)

 

 

דיסקוגרפיה

 • קצת אחרת - No Names (עם שלמה גרוניך ושלמה יידוב), 1974
 • מצב רוח, 1974
 • ששת, 1977
 • צליל מכוון, 1979
 • התעוררות, 1981
 • ארץ שמש - שירים בין מערב למזרח, 1982
 • אלבום משפחתי (עם שלמה גרוניך), 1983
 • טווס הזהב, 1984
 • פסק זמן (עם אריק איינשטיין), 1984
 • תוצרת הארץ (עם אריק איינשטיין), 1985
 • נעימות מולדת, 1986
 • מצב רוח, 1987
 • מצב רוח (העלאה על דיסק), 1994
 • שוחד (העלאה על דיסק), 1994
 • בשביל הנשמה, 1994
 • מוזיקה מהסרטים, 1995
 • יש בי אהבה (עם אריק איינשטיין), 1995
 • קצת לקחת חזרה (עם אריק איינשטיין), 1996
 • 99, 1999
 • לאן פרחו הפרפרים (עם אריק איינשטיין)
 • כיכר החלומות, 2001
 • תחנות רוח, 2007 (עם אנסמבל שם-טוב לוי)שמוליק קראוסהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
 
שמוליק קראוס נולד ב יולי 1935 בשכונת נחלת אחים בירושלים. הבכור מבין ארבעה אחים. אמו רוזה הייתה עקרת בית, ואביו מוסה נהג.

קראוס החל לשיר בסוף שנות החמישים כחלק מצמד "העופרים" יחד אבי רייכשטט (לפני צרופה של אסתר עופרים). הוא הלחין וביצע אז את "בית הערבה", שיר שנכתב לזכר אביו שהיה פעיל בהקמת קיבוץ בית הערבה.

בתחילת שנות השישים פגש ב ג'וזי כץ, שהגיעה לארץ מארצות הברית כדי להתנדב בקיבוץ, הפך לבן זוגה והחל להפיק אותה כזמרת במועדוני אילת ותל אביב. לאחר מכן הם נישאו.
ב - 1966 הקימו קראוס, ג'וזי כץ ואריק איינשטיין את להקת "החלונות הגבוהים".
קראוס הלחין את כל שירי הלהקה, שירי פופ ורוק רך שהיו חדשניים לזמנם, בהם "זמר נוגה" (התשמע קולי), "הבובה זהבה", "אינך יכולה", "כל השבוע לך", "האהבות שלי", "יחזקאל" ועוד.

שמוליק קראוס בשיר "הבובה זהבה"

בתחילת שנות השבעים היה קראוס חלק מ"חבורת לול" המיתולוגית, והשתתף בהקלטת אלבומיו של אריק איינשטיין.
הוא הלחין שירים לאיינשטיין ("כשאת בוכה את לא יפה"), לאריק לביא ("זה קורה") ולשני הרכבים בהם השתתפה ג'וזי כץ: להקת "כיף התקווה הטובה" ("בלדה לעוזב קיבוץ") וההרכב "הטוב הרע והנערה" ("ימים של קולנוע").
ב - 1971 נכלא על רקע איום בנשק, ובכלאו כתב שירים שיצאו לאחר מכן באלבום "מדינת ישראל נגד קראוז שמואל".
ב - 1975 העלה יחד עם ג'וזי כץ את מופע שירי הילדים "לבד ביחד ולבד לבד" שהוקלט גם לאלבום באותו שם. כל מילות השירים נכתבו על ידי מרים ילן שטקליס והלחנים היו של קראוס.
בין השירים הבולטים היו: "אצו רצו גמדים", "נתפייסה", "מיכאל" ו"ידידי טנטן".
ב - 1981 הוציאה חברת התקליטים "הד ארצי" את האלבום "70 - 80", שקיבץ 11 הקלטות בהם נטל קראוס חלק במהלך שנות השבעים ולא יצאו עד אז על גבי אלבום.
בין השאר קובצו לאלבום שירי להקת "כיף התקווה הטובה" שלא הקליטה חומר לאלבום שלם טרם התפרקותה. קראוס הלחין את מרבית שירי האלבום ובחלקם אף שר או ניגן. רוב השירים נכתבו על ידי חברו הטוב יעקב רוטבליט, בהם היו: "בלדה לעוזב קיבוץ", "לוח וגיר", "אצלי הכול בסדר" ו"סוס עץ".
שנה לאחר מכן הקליט קראוס את האלבום "גלגל מסתובב" בו נכללו הלהיטים "גיטרה", "חבר", "איך עושים תקליט" ו"איך הגלגל מסתובב". האלבום זכה להצלחה גדולה וכך גם המופע הנלווה אליו.
באלבום זה שיתף קראוס פעולה עם חברו הפיזמונאי יעקב רוטבליט והמשורר יבי ככותבי השירים, בעוד הוא הלחין את כל שירי האלבום, ואילן וירצברג עיבד את השירים. בהקלטות השתתפו טובי הנגנים בארץ באותה העת, כמו מאיר ישראל ואלון אולארצ'יק.
ב - 1987 הוציא קראוס את האלבום "אחרי עשרים שנה", שהיה מורכב ברובו משירים שהלחין למילותיו של יעקב רוטבליט, בהם: "אחרי עשרים שנה", "רואים רחוק רואים שקוף" ו"אם".
אף שהשירים הושמעו רבות ברדיו ונחשבים עד היום לקלאסיקה של קראוס, האלבום לא הצליח מסחרית.
אלבומיו הבאים היו "ידידותי לסביבה" (1994) ו"יום רודף יום" (2003) שזכו לביקורות טובות אך לא הותירו להיטים.
קראוס נמנה עם בכירי המוזיקאים הישראלים, ותרם רבות למהפכת הרוק והפופ במוזיקה הישראלית בשנות ה - 60 ובשנות ה - 70. בו בזמן הוא סבל ממשברים שונים ונעצר פעמים אחדות בשל אלימות.

שמוליק קראוס נפטר ביום 17.2.2013.

 

אלבומים

 • החלונות הגבוהים (1967)

 

 

אלבומי סולו

 • לבד ביחד ולבד לבד (1975)
 • מדינת ישראל נגד קראוז שמואל (1977)
 • שבעים שמונים (1981)
 • גלגל מסתובב (1982)
 • אחרי עשרים שנה (1988)
 • ידידותי לסביבה (1994)
 • רואים רחוק רואים שקוף (1994)
 • יום רודף יום (2003)
 • מדינת ישראל נגד קראוז שמואל - הוצאה מחודשת (2004)
 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.