חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 177 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 נוסטלגיה מוזיקלית

שלום חנוךהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

שלום חנוך בשיר "אדם בתוך עצמו"

 


שלום חנוך נולד בקיבוץ משמרות ב - 1 בספטמבר 1946.

לאחר שקיבל גיטרת ג'אז בגיל 12, הוא התחיל לנגן ולחבר שירים, וכבר בגיל 14 כתב והלחין את שירו הראשון, "לילה".
ביחד עם חבר נוסף לקיבוץ, מאיר אריאל, הוא המשיך לכתוב שירים נוספים, אשר חלקם הוזמנו עבור מופעים של להקת הקיבוץ, "המשמרון". שירים מתקופה זו כוללים את "אגדת דשא", "ניסע לים", "ריסים" ו-"יום אחרון".
בגיל 16 התחיל ללמוד בבית הספר לתיאטרון "בית צבי".
השיר הראשון של חנוך שיצא לרדיו היה "סתיו", אותו הלחין למילותיה של חברתו דאז שמרית אור, גם היא תלמידה צעירה ב"בית צבי".
את השיר ביצע הצמד "חדווה ודוד", שהיה אז בראשית דרכו.
עם גיוסו לצה"ל, התקבל חנוך ללהקת הנח"ל, והשתתף בתוכניות "מהנח"ל באהבה" (1966) ו"הנח"לאים באים הנח"לאים באים" (1967).
בין השאר בלט קולו בשירים "סרנדה לעדה", "ארבע אחרי הצהריים", "ולס להגנת הצומח" ,"הללויה" ו"הייתי נער". לתוכנית "הנח"לאים באים", הלחין שיר אחד בשם "רכלניות", דבר שנחשב חריג, שכן לא היה מקובל באותה תקופה שחברי הלהקה בסדיר מלחינים שירים לתוכניותיה.
ב - 1968 חנוך השתחרר מן הלהקה, לא לפני שהקליט יחד איתה את התקליט "כל הכבוד לנח"ל", שכלל את מיטב להיטי להקת הנח"ל משנות החמישים עד תחילת שנות השישים.
בתקליט זה שר חנוך את "מטרייה בשניים" יחד עם כוכבת הלהקה שולה חן. השניים צוינו לראשונה על גבי העטיפה כסולני השיר, דבר שהיה חדשני בתקליטי הלהקות הצבאיות.
ב - 1967 החל חנוך להופיע במועדון "החלונות הגבוהים" בתל אביב עם שירים שכתב, כחימום ללהקת "החלונות הגבוהים".
השחקן יוסי פולק הוא זה שהכיר בין חנוך הצעיר לבין מי שהיה כבר אז אחד הכוכבים הגדולים בישראל, אריק איינשטיין, שהבחין בכישרונו וביקש ממנו לכתוב לו שירים.
באמצע 1967 יצא התקליטון "הגר" ובו ארבעה שירים, כולם בהלחנתו של חנוך: "הגר" (שחנוך כתב גם את מילותיו), "שבת המלכה", "ריסים" ו"פתאום בלעדיו". שירים אלו נכללו שנה מאוחר יותר באלבום האוסף "ישן וגם חדש", שאיגד את רוב הקלטותיו של איינשטיין ב"הד ארצי" בשנות השישים.
ב - 1968 התרחשה הפריצה הגדולה של חנוך, כאשר אריק איינשטיין הקליט את אלבומו השני מזל גדי", בו הלחין חנוך את כל השירים, ואף כתב את המילים לשישה מתוכם.
בין השירים היו "רוח רוח", "הימים הארוכים העצובים", "לילה" ו"מכופף הבננות".
שיתוף הפעולה בין השניים המשיך גם בפסטיבל הזמר תשכ"ט, בו ביצע איינשטיין את שירו של חנוך "פראג". השיר המורכב, שעסק בפלישה הסובייטית לבירת צ'כיה, היה חריג מאוד על רקע אווירת הפסטיבל, והתקבל באדישות על ידי הקהל.
ב - 1969 הצטרפו חנוך וחברו ללהקת הנח"ל חנן יובל לשלישייה שהקים והפיק בני אמדורסקי, "השלושרים". חנוך הלחין רבים משירי ההרכב, ביניהם "מי מפחד מגברת לוין" (מילים: יהונתן גפן), "לילי שלי" (מילים: יענקל'ה רוטבליט), "צרות טובות" (מילים: שמרית אור), "האוהבים את האביב" (מילים: יורם טהרלב) ואחרים.
בשנים אלה הרבה חנוך לכתוב לאמנים אחרים: לשולה חן הלחין את "אוריה החיתי" (מ' יהונתן גפן), "תחת כובד התפוח"(מ' יורם טהרלב) ו"איזידור" (מ' שמרית אור), לפופיק ארנון את "בלדה בין כוכבים", לאושיק לוי את "חוזה לך ברח" ו"לישון לישון", לשלישיית "שובבי ציון" את "השומרים" ו"נוגה" ואפילו לשלישיית "הגשש החיוור" תרם לחן לשירו של ניסים אלוני "כמו אריה וכמו קוף".
ב - 1970 יצרו אריק איינשטיין, שלום חנוך ולהקת "הצ'רצ'ילים" צליל ישראלי חדש, שהושפע מהרוקנ'רול האנגלו-אמריקני. צליל זה בא לידי ביטוי באלבום "שבלול", בו הלחין חנוך את כל השירים. האלבום היה משופע להיטים, ביניהם "מה אתה עושה שאתה קם בבוקר", "אבשלום" , "לילה של כוכבים", "אל תוותרי עלי", "אני שר", "למה לי לקחת ללב", "מה שיותר עמוק יותר כחול" ו"טוב לי".
"הצ'רצ'ילים", שניגנו ברוב שירי האלבום, הייתה להקה המושפעת מהפסכידליה של סוף שנות השישים, והדבר בא לידי ביטוי בחלק מן השירים, כמו בסולו הגיטרות בשיר "מה שיותר עמוק יותר כחול", בו שר חנוך לבדו.
עוד ביטוי לחדשנות התקליט הייתה השוני בטקסטים.
שפת השירים הייתה שפה מדוברת ולא שפה גבוהה, שאפיינה את הפזמונאות העברית עד אז.
השיר "אני שר" היה במקור שיר מלא גסויות, ועודן בגירסת התקליט.
לצד שירים חדשניים אלה, הופיע באלבום שיר אחד בסגנון ארץ ישראל - "הבלדה על יואל משה סלומון", שכתב יורם טהרלב.
"פלסטלינה", האלבום המשותף הבא של איינשטיין וחנוך, הוקלט כארבעה חודשים אחרי "שבלול". שירי האלבום, שבשונה מ"שבלול" היו תוצר של עבודה קבוצתית בה נטלו חלק כל חברי "חבורת לול", הוצגו גם בתוכנית הטלוויזיה השנייה שהפיקה החבורה, "לול 2". מהאלבום התפרסמו השירים "אמא שלי", "מאיה", הדואט של איינשטיין וג'וזי כץ "מה איתי","כתבו עליו בעיתון" ו"שחק אותה".
באותה שנה כתב והלחין חנוך את שיר הנושא לסרט "התרוממות" של אורי זוהר.
ב - 1971 יצא חנוך ללונדון בנסיון לפתוח בקריירה בינלאומית.
יחד עם זאת הלחין לאיינשטיין שני שירים לאלבומו הבא "יסמין": "כמה טוב שבאת הביתה", ו"ברלה צא", שיצא בגרסה אינסטרומנטלית באלבום "שבלול".
ב - 1971 הקליט חנוך תקליט סולו באנגלית בשם "Shalom" בחברת התקליטים של ג'יימס DJM, כשהוא מלווה בנגניו של אלטון ג'ון באותה תקופה, ובראשם הגיטריסט כיילב קוואי. התקליט הורכב בחלקו משירים שהוקלטו בעבר בעברית ("מאיה", ונעימת "פלסטלינה" שחוברו לה מילים באנגלית), ושירים שנכתבו במיוחד לאלבום.
אחדים מאלה זכו מאוחר יותר לגרסאות עבריות באלבום של להקת "תמוז" ובאלבומי הסולו של חנוך. אחד השירים, "You Do Need Some Sleep", הוקלט מחדש בעברית רק כ - 25 שנים מאוחר יותר לאלבומו של שלום "ערב ערב" (1997).
שיר נוסף מהאלבום, "Under Tropical Moonlight", זכה להצלחה מינורית, אך התקליט עצמו נכשל מסחרית.
ב - 1976 הודפס האלבום בישראל על ידי חברת סי.בי.אס, אך עד מהרה אזלו העותקים המעטים שהודפסו. האלבום לא הודפס שנית, ולא יצא במהדורת דיסק מעולם.
ב - 1973 הקליט את השירים "לך לפסיכיאטר", ו"איני יודע איך לומר לך" עם הרכב "בני נח" בהנהגתו של פרד פילד.
נסיונו להקים הרכב על בנוסח קרוסבי, סטילס, נאש ויאנג עם מתי כספי, אריאל זילבר ודני ליטני, הוביל עם פרישתם של כספי וליטני להקמת להקת "תמוז". בהנהגתם המשותפת של חנוך ואריאל זילבר ובשיתוף יהודה עדר (גיטרה) מאיר ישראל (תופים) ואיתן גדרון (בס), הפכה תמוז ללהקת הרוק המשמעותית ביותר של שנות ה - 70.
אלבומה היחיד של הלהקה, "סוף עונת התפוזים" (1976) בהפקתו המוזיקלית של לואי להב, נחשב לאבן דרך בתולדות הרוק הישראלי, ולאלבום הבולט של תקופתו.
ב -1977 לאחר פירוק "תמוז", הקליט חנוך את אלבום הסולו הראשון שלו בעברית, "אדם בתוך עצמו". השירים היו שקטים ומינוריים, ביניהם "אדם בתוך עצמו","עיר זרה", "טיול ליפו" ושיר שהוקלט עוד קודם לכן ומבטא קצת יותר שמחה - "רק לרקוד".
ב - 1978 הופיע חנוך בפסטיבל נביעות (בנואיבה). הופעותיו בפסטיבל זכו להצלחה רבה והיו משיאי הפסטיבל.
בתקופה זו הקליט את שירו "היה כדאי", שהיה להיט גדול בהופעות ביחד עם שיר נוסף: "תפסתי ראש על הבאר".
באותה שנה הפיק מוזיקלית את אלבום הבכורה של חברו הטוב מאיר אריאל, "שירי חג ומועד ונופל". הייתה זו הפעם הראשונה בה היה חנוך חתום על אלבום כמפיק מוזיקלי.
ב - 1979 יצאו אריק איינשטיין ושלום חנוך למסע הופעות משותף.
המופע הוקלט בהיכל התרבות ויצא על גבי האלבום "אריק איינשטיין ושלום חנוך בהופעה משותפת". האלבום כולל שירים חדשים של איינשטיין וחנוך, וכן שתי מחרוזות (שכל אחת מהן אורכה מעל 18 דקות) שכללו את מיטב השירים מאלבומיהם המשותפים בראשית שנות ה - 70.
ב - 1980 הפיק מוזיקלית את אלבומו של אריק איינשטיין "ארץ ישראל הישנה והטובה חלק ד': משירי סשה ארגוב".
באותה שנה כתב והלחין ליהודית רביץ את "שיר ללא שם", שכתב לזכר אבשלום חנוך, בן אחיו אשר נפל ב- 25 בנובמבר 1980.
בנוסף, הלחין לאלבומו של אריק איינשטיין "חמוש במשקפיים" את השירים "עצים" ו"תל אביב גדות הירקון 1950".
ב - 1981 הלחין לנורית גלרון את השיר "עץ השדה" למילותיו של המשורר נתן זך.
ב - 1981 יצר חנוך את אחד התקליטים החשובים בקריירה שלו: "חתונה לבנה". המעבדים ירוסלב יעקובוביץ' ולואי להב שמו דגש על תפקידי הכלים, ונוצר צליל כבד ולעתים צורמני שהאפיל על השירה של חנוך.
חנוך שר לראשונה בקולו המוכר כיום, ולא בקול הגבוה שאפיין אותו בתחילת הקריירה. השירים היו מורכבים גם מבחינת הטקסט, ועסקו בגירושיו של חנוך, יחסים, כסף והצלחה.
בין השירים היו "הדרכים הידועות", "שחרר אותי", "תמונת מצב" ו"שיר דרך" היותר קליל.
האלבום לא זכה להצלחה מסחרית גדולה בזמנו, אך כיום הוא מזוהה כחדשני לתקופתו, ביצירת רוק כבד ומחוספס בעברית.
ב - 1983 הקליט חנוך את האלבום "על פני האדמה", אלבום שקט ובו שירים המדברים על האדם והטבע. האלבום מנה רק שלושה שירים חדשים: "על פני האדמה", "ירוק על ירוק" ו"ניגע אל החלום". השאר היו חידושים לשירים שכתב לאחרים, כמו "עץ השדה", "עצים", ו"הבלדה על יואל משה סלומון".
ב - 1985 הקליט חנוך את אלבומו המצליח ביותר, "מחכים למשיח".
האלבום טמן בחובו שירים פוליטיים חברתיים: "מחכים למשיח" שעסק בנפילת הבורסה ובמצוקה הכלכלית, "לא עוצר באדום" שההשערה הרווחת היא שנכתב על אריאל שרון במלחמת לבנון, "אין מחלוקת" ו"שוקו". לצידם נכללו שירים אישיים כמו "זה לא נוח", ושירי אהבה כמו "קרן שמש מאוחרת" ו"דז'ה וו". את האלבום הפיק חנוך מוזיקלית ביחד עם משה לוי, שהפך מאז לשותפו המוזיקלי הקבוע.
בעקבות האלבום תכנן חנוך מסע הופעות באולמות קטנים, אך בסופו של דבר הוחלט לקחת הימור ולערוך ארבע הופעות אצטדיון גדולות. הופעות אלו נחלו הצלחה חסרת תקדים, שהפכה את חנוך לכוכב הרוק הפופולרי בישראל באותה תקופה. הביקוש הגדול הוביל להגדלת מספר ההופעות ברחבי הארץ.
ב - 1986 הפיק חנוך מוזיקלית את אלבום הבכורה של דפנה ארמוני, וכתב והלחין בו את רוב השירים, ביניהם "אלה", "אוהבת אותך עוזבת אותך", "רגיש מדי" ו"היא תיקח אותך".
ב - 1988 הפיקה גרושתו של חנוך, ליהי, סרט המתעד את הופעותיו בשם "רומן אמיתי". בסרט תועדו הופעותיו בשנה זו בעיקר עם חומר חדש שטרם יצא על גבי אלבום. הקהל עדיין נהר להופעות, אך לא עיכל בקלות את השירים החדשים. בהמשך השנה הופיעו שירים אלה ואחרים באלבום "רק בן אדם" שכלל שירים כ"נגד הרוח" ,"כדי לחיות" ,"בסוף אמצא אותך" ושיר הנושא.
האלבום לא זכה להצלחה, לדעת חנוך מכיוון שנגינת הכלים הוקלטה באנגליה ואילו השירה בישראל, מה שגרם לניתוק בן השניים. חנוך גם קומם עליו חלק מתעשיית המוזיקה הישראלית, שכן באלבום ניגנו נגנים מחו"ל. גם ההופעות בעקבות האלבום לא זכו להצלחה רבה.
ב - 1991 הקליט חנוך את אלבומו "בגילגול הזה", שזכה להצלחה גדולה. בין השירים בלטו "אומרים שבלי", "דיאלוג", "בדיוק כמוך", "ככה וככה" שהצליח מאוד ונכתב כשיר בדיחה, ושיר הנושא.
ב - 1992 יצא לאור אוסף שירים שקטים, חלקם מתוך הופעה חיה, בשם "לא יכול לישון עכשיו", ובו שיר אחד חדש "את מביאה הכול לידי דמעות", אשר הוקדש לידידתו של חנוך, השחקנית טליה שפירא, שנפטרה באותה תקופה.
ב - 1994 הקליט חנוך את אלבומו "א-לי-מות", בו בלטו השירים "לאט לאט", "אל תוותר", "במכונית החדשה של אבא" ושיר הנושא.
ב - 1997 הקליט חנוך את אלבומו "ערב ערב" בו בלטו השירים "אל תקרא לי עם", "המלצה ליומית" ,"הליקופטר", "לעולם לא אעזוב אותך עוד", "אוזניים לטלפון" ושיר הנושא.
בהמשך השנה הלחין לאלבומו של אריק איינשטיין "לאן פרחו הפרפרים" את השיר "שלום חבר" למילותיו של יעקב רוטבליט, שנכתב לזכר ראש הממשלה יצחק רבין.
היה זה שיתוף פעולה ראשון של איינשטיין ושל חנוך לאחר 17 שנה. שיתוף הפעולה הביא להקלטת אלבום משותף של השניים.
ב - 1999 יצא האלבום, "מוסקט" והולחן כולו על ידי חנוך, בהפקתם המוזיקלית של משה לוי ואמיר צורף. בין השירים בלטו "כל אחד רוצה", "גיטרה וכינור", "שמור על עצמך" ו"אישה מבוגרת".
ב - 2001 הפיק לייבל עצמאי בשם C90 בוטלג של חנוך מסיבוב ההופעות ההיסטורי של "חתונה לבנה", בשם "לבן של חתונה". בדיסק הכפול, שהופץ בעשרים עותקים ממוספרים בלבד, תועדה הופעה שהוקלטה על טייפ פשוט בתיאטרון "הדר" בגבעתיים בינואר 1982.
ב - 2002, במלאת 25 שנים לצאת האלבום "אדם בתוך עצמו", הוצא האלבום מחדש בתוספת שיר חדש כבונוס, "כל פעם קצת יותר" שהוקלט בשנת 2000 בביתו של טכנאי ההקלטה טומי פרידמן, בשיתוף עם דייוויד ברוזה.
ב - 2003 הקליט חנוך את אלבומו "אור ישראלי", פרויקט משותף שלו עם להקת הרוק "מוניקה סקס" שמלווה אותו באלבום. באלבום בלטו השירים "אהבת נעורי" (שיצא כסינגל רק לאחר שזכה להצלחה בתחנות הרדיו), הסינגל הראשון "היום", "ראש המשלה" הפוליטי ושיר הנושא.
ב - 2004 הוקלט המופע "יציאה" של חנוך עם משה לוי, ויצא כאלבום הופעה אקוסטי כפול.
בסוף השנה הוציאה חברת מדיה דיירקט אוסף בן חמישה דיסקים, המסכם את הקריירה של חנוך מתחילתה ועד אז.
בקיץ 2005 חבר חנוך לשלמה ארצי למופע משותף בשם "התחברות". המופע זכה להצלחה רבה ויצא גם הוא באלבום כפול. עבור המופע כתבו ארצי וחנוך ביחד את השיר "אני רואה אותך".

 


אלבומים

 • פלסטלינה (במשותף עם אריק איינשטיין) (1970)
 • שבלול (במשותף עם אריק איינשטיין) (1970)
 • (Shalom (1971
 • אדם בתוך עצמו (1977)
 • חתונה לבנה (1981)
 • על פני האדמה (1983)
 • מחכים למשיח (1985)
 • רק בן אדם (1988)
 • בגילגול הזה (1991)
 • א-לי-מות (1994)
 • ערב ערב (1997)
 • מוסקט (במשותף עם אריק איינשטיין) (1999)
 • אור ישראלי (2003)

 

 

עם השלושרים

 • השלושרים (אלבום) (1969)
 • היושבת בשורה הראשונה / פגישה לאין קץ (תקליטון), 1970
 • זה לא יכול להיות / תסתכל אלוהים ותראה (תקליטון), 1970

 

 

עם תמוז

 • סוף עונת התפוזים (1976)

 

 

הופעות

 • בהופעה חיה (1978)
 • אריק איינשטיין ושלום חנוך בהופעה משותפת (1979).
 • שלום חנוך בהופעה - רומן אמיתי (1989)
 • יציאה (במשותף עם משה לוי) (2003)
 • שלמה ארצי ושלום חנוך בקיסריה (2005)

 

 

אוספים

 • לא יכול לישון עכשיו (1992)
 • משירי שלום חנוך בשנים 1969-1976 (1995)
 • הקופסא (מארז תקליטורים) (2004)
 • המיטב (2006)שלישיית (רביעיית) מפלסיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 בשנות השבעים של המאה הקודמת הייתה לקיבוץ  מפלסים שלישיית (רביעיית) זמר בשם "שלישית מפלסים, שהייתה  חלוצת המוזיקה הדרום אמריקאית בישראל וזכתה להצלחה רבה בארץ ובמסעותיה בחו"ל, בעיקר בארגנטינה ומקסיקו.
שלישיית גשר הירקוןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
  
 
 
 שלישיית גשר הירקון הייתה הרכב מוזיקלי שהתקיים בין השנים 1964 ו - 1966 בשני הרכבים. חברי ההרכב הראשון היו אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי.
בתוכניתה השנייה של השלישייה החליף ישראל גוריון את יהורם גאון שעזב.

שלישיית גשר הירקון בשיר "איילת אהבים"

איינשטיין, אמדורסקי וגאון פעלו במסגרות אחרות קודם להקמת השלישייה. איינשטיין וגאון היו יוצאי להקת הנח"ל. אמדורסקי היה חבר בצמד "הדודאים" עם ישראל גוריון.

הופעתם הפומבית הראשונה כ"גשר הירקון" הייתה בפסטיבל הזמר והפזמון של שנת 1964, שם ביצעו את השיר "אותך".
לאחר מכן הקליטה לרדיו מספר שירים, בהם חידושים לשירי להקת "הצ'יזבטרון" ושתי פרודיות על שירי הביטלס - "שייק" מתוך הסרט "דליה והמלחים", ו"למה את לא יוצאת איתי" אשר היה תרגום של חיים חפר לשיר "From Me to You".
הקהל לא קיבל היטב את ההופעות הראשונות של הלהקה, שהורכבו משירי ארץ ישראל נושנים כמו "כנרת שלי".
כדי להציל את התוכנית הציעו מפיקי הלהקה, דן בן אמוץ וחיים חפר, לפנות למלחינה נעמי שמר, והיא תרמה לשלישייה שירים שהפכו ללהיטים כמו "לילה בחוף אכזיב", "איילת אהבים" ו"סרנדה לך". גם חיים חפר תרם ללהקה שירים מצליחים, כמו "אל תעברי לבד ילדה ברחוב" ו"איזה יום יפה".

שלישיית גשר הירקון בשיר "סרנדה לך"

 

ב - 1965 הקליטה השלישייה את האלבום "אהבה ראשונה" והעלתה תוכנית בשם זה בהפקה ועריכה של בן-אמוץ וחפר, עם הפקה מוזיקלית של יצחק גרציאני. השירים שנכללו באלבום ובמופע היו "לילה בחוף אכזיב", "איילת אהבים", "כשאור דולק בחלונך", "אם רק תבואי בחמש", "אל תעברי לבד ילדה ברחוב" ועוד.
לאחר מכן פרש יהורם גאון מההרכב והחליף אותו ישראל גוריון.
ב - 1966 הוציאה השלישייה את אלבומה השני, "התוכנית החדשה", בו נכללו השירים "העיר באפור", "הכל בגלל האהבה" ו"סימן שאתה צעיר".
בפסטיבל הזמר באותה שנה זכתה השלישייה במקום השני עם השיר "ריח תפוח ואודם שני", וזמן קצר לאחר מכן התפרקה.

 

דיסקוגרפיה

 • אהבה ראשונה - 1965; אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי; ישראפון.
 • התוכנית החדשה - 1966; אריק איינשטיין, בני אמדורסקי וישראל גוריון; ישראפון.
 • אוסף - 2001; אריק איינשטיין, בני אמדורסקי, ישראל גוריון ויהורם גאון; מדיה דיירקט.
שלישיית המעפילהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

ב-1965 הוקמה שלישית המעפיל והחלה לפעול בקיבוץ המעפיל שבעמק חפר.

שלושת חברי ההרכב היו צברים חברי הקיבוץ, שהשירה וההופעות היו עבורם תחביב שנעשה אחרי יום העבודה בקיבוץ.
בעיבודו של אריה לבנון הם הקליטו
תקליטון ראשון, שלא זכה להצלחה ממשית. השלישייה בתקליטון זה כללה את עירית סנדנר, גדי אלון ואהוד שחם. השירים הבולטים בו היו "יום אביב כזה!", "איזה קיץ!" ו"אלי יום עבר", שנכתב על ידי רונית אופיר, בת קיבוץ המעפיל, שהפכה מאוחר יותר לזמרת בזכות עצמה.

ב-
1970 זכתה שלישיית המעפיל לחשיפה גדולה כשהשתתפה בפסטיבל הזמר בשיר "שמלת כלולות", שהצליח מאוד בעקבות התחרות. באותה שנה היא השתתפה גם בפסטיבל הזמר החסידי השני בשיר "ולירושלים עירך".
כעבור שנה שרו השלושה במופע "ניחוחי חציר", שהוקדש ליוצרים ומבצעים מההתיישבות העובדת, את שירו של שייקה פייקוב "ונזכה ונחיה", וב"ניחוחי
חציר"


ב-
1974 הם שרו את השירים "בין אדם לאדם" ו"ליל גליל". שינוי חיובי משמעותי אירע באותה שנה, עם תחילת עבודתם המשותפת עם המעבד והמנהל המוסיקלי צביקה כספי, שהעלה את ההרכב על דרך המלך הן מבחינה מוסיקלית והן בהיקף החשיפה התקשורתית שקיבל. כספי ידע לבחור עם חברי ההרכב את השירים הנכונים, שהתאימו גם לגון קולה החם של סנדנר הסולנית, והעיבודים שלו תרמו לעושר המוסיקלי של השירים שהקליט ההרכב. ב-1974 עזב גדי אלון את השלישייה ובמקומו נכנס דן שרון.

 

 


 


ב-1975יצא האלבום הראשון של שלישיית המעפיל, "אהבת ערב". בין השירים החדשים שהופיעו בו הצליחו שיר הנושא, שצעד במצעדים, והשיר "אניטה", ופרט לאלה זכו להצלחה החידושים שהקליטה השלישייה ל"אלעד ירד אל הירדן", "לילה לילה", "חופים", "שיר סיום" ו"האסופי". 


ב-
1978 יצא אלבומה השני, שירים לאורך הדרך, ומתוכו בלטו הגרסאות שהקליטה הלהקה לשירים "לפנות ערב", "רוח עצוב", "שיר אפור" ו"פירות חמישה עשר" ("שלג על עירי"). בין השירים החדשים שהופיעו באלבום זכו לתשומת לב "היה הייתה עלמה", "כשאומרים לי שמש" ו"מותו של הקיץ".

 


 

 


רטרו:

בשנים האחרונות חדשה השלישייה את פעילותה בהרכב עירית סנדנר, דן שרון ויובל סנדנר (בנה של עירית) המשמש כקלידן.
ב-2005, במסיבה לרגל מלאת 60 שנה לקיבוץ המעפיל הופיעה באופן חד-פעמי "חמישיית המעפיל": שלישיית המעפיל בכל הרכביה: עירית סנדנר, אהוד שחם, גדי אלון, דן שרון ויובל סנדנר.

 

שלישיית המעפיל בשיר "שיר לאנשים הבודדים"  

 
שלישיית התאומיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 


שלישיית התאומים הוקמה בעקבות סירובו של חנן גולדבלט, יוצא להקת "התרנגולים", להיות הגשש הרביעי. במקום זאת הקים יחד עם ארנון ולוי את השלישייה המקבילה וקראו לעצמם "שלישיית התאומים".
ב - 1966 יצאה הלהקה בתוכניתה הראשונה, "הערב יוצאים", אותה ביים יוסי בנאי.
בעקבות התוכנית הוציאה הלהקה תקליט שכלל שירים באווירה שאנסוניירית. התוכנית הביאה שניים מהלהיטים הגדולים של התקופה שתורגמו מצרפתית, "שלגיה" על ידי נעמי שמר ו"זה לא נורא" על ידי דוד אבידן.
התוכנית כללה גם גרסה עברית לשיר "Hit the Road Jack", שאותו תירגם אבידן כ"הסתלקי רות".
ב - 1969 יצאה השלישייה בתוכניתה השנייה, "רבותי פצצה", שגם אותה ביים יוסי בנאי.
על העיבודים המוזיקליים הופקד יאיר רוזנבלום, שגם הלחין לשלישייה את להיטה "אני אוהב אותך" שכתב יורם טהרלב. שלום חנוך הלחין את "ניסע לים" שכתב מאיר אריאל.
לתוכנית זו כתבה נעמי שמר מילים לשיר "הכל חינם", וכן כתב לה אריק אינשטיין מילים לשני להיטים גדולים שהתפרסמו באותם ימים, "קול ששון וקול שמחה" (לחן של הלהיט "Suddenly You Love Me" של להקת הטרמולוס), וכן "חוזרים הביתה" (לחן של וודי גאתרי ללהיט "This Land Is Your Land").
באותה שנה השתתפה השלישייה בתוכנית טלויזיה שהוקדשה לנחיתה על הירח, ובה שר פופיק ארנון את להיט הסולו "בלדה בין כוכבים".
השלישייה התפרקה לאחר שכל אחד מחבריה עסק במקביל להופעותיהם בקריירה עצמאית; ארנון שיחק במחזמר "קזבלן", גולדבלט שיחק בתוכנית "קרוסלה", ולוי עבד על תקליט סולו.
לאחר הפירוק, ולרגל הקלטת קליפ ללהיטים של הלהקה השתתף בהרכב גבי עמרני במקום פופיק ארנון שחזר בתשובה, אך הרכב זה לא הוסיף להופיע.
מערכונים שביצעה הלהקה, זכו גם הם לפרסום, בהם: "איפה החתן" ו"אדון בר אדון" שנכתבו על ידי יוסי בנאי.
שלישיית לא אכפת להםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
 
לא אכפת להם הייתה להקה ישראלית שפעלה בין 1970 ל-1972. חבריה היו מתי כספי, גדי אורון ויעקב נוי, אך לקראת סוף פעילותה הוחלף כספי בדני עמיהוד.
 
מתי כספי, גד אורון ויעקב נוי שירתו יחד בלהקת פיקוד הדרום, בתוכניתה "מעוז א' א'" שעלתה ב-1970. בתוכנית זו שרו השלושה ביחד שני שירים, שאת שניהם הלחין כספי למילים של יורם טהרלב: "שלוש רגליים" ו"אני מת". השיר "אני מת" זכה להצלחה רבה, והיה אחד הלהיטים הגדולים ביותר של התוכנית. לשיר גם הופק וידאו קליפ בבימויו של שמואל אימברמן. השלישייה נקראה אז "שלושת השמנים", וחבריה הופיעו גם במספר מערכונים במסגרת הלהקה הצבאית.
 
עוד במהלך שירותם הצבאי החלו כספי, אורון ונוי להקליט שירים גם מחוץ למסגרת הלהקה. שירים אלו התגבשו לכדי אלבומה היחיד של הלהקה, "לא אכפת להם", שראה אור ב-1970 בהוצאת חברת "פונודור". את רוב שירי האלבום הלחין כספי, שגם ביצע בו את העיבודים הקוליים. על העיבוד התזמורתי היה אחראי אלברט פיאמנטה. נוי כתב את המילים לשלושה משירי האלבום. אחדים מהשירים זכו להצלחה במצעדי הפזמונים, ובהם "יאוש פגש יאוש" ו"שתי ציפורים".
 
ב-1971 השתתפו חברי הלהקה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "ציפורים בראש", שהלחין כספי למילים של שמרית אור. הלהקה הקליטה מספר שירים נוספים באותה שנה, כלחנו של כספי לשיר "שושנת יעקב". שירים אלו לא נכללו על גבי אלבום.
זמן קצר לאחר מכן פרש כספי מהלהקה, ואת מקומו תפס דני עמיהוד. בהרכב החדש הקליטה הלהקה מספר שירים שהלחין עמיהוד, ובהם השיר "חסמבה" שהוקלט עבור הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" (מילים: אהוד מנור). שיר נוסף שהקליטה הלהקה ללחן של עמיהוד הוא "מי יתפוס כוכב נופל", שלחנו הפך מאוחר יותר ל"שיר תשרי" המוכר בביצועה של חוה אלברשטיין. ההרכב המחודש לא האריך ימים, וב-1972 התפרקה הלהקה.
 
שירים של להקת "לא אכפת להם" עלו לראשונה על גבי תקליטור בעת הוצאת אלבום האוסף של מתי כספי "בפעם הראשונה" ב-1992, שבו נכללו שבעה שירים של הלהקה. בשנת 2009 יצא אלבומם המלא לראשונה על גבי תקליטור.  
 
 
 
שלישיית לא איכפת להם בשיר "אני מת"
 שלישיית ערבההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

שלושת המיתרים או "טריו ערבה" הייתה שלישיית-זמר ישראלית בהשתתפותם של שמעון ישראלי (בס), צבי בורודו (בריטון וגיטרה) ואריק לביא (טנור) שהתמחתה בשירי רועים ובוקרים וזכתה להצלחה ארצית ובינלאומית מרשימה ב-1957.

שלושת חברי השלישייה עבדו כשחקנים בתיאטרון הקאמרי כאשר אחרי הופעות ובמהלך חזרות שרו יחדיו להנאתם. תוצאת ניסיונות אלו הייתה יצירת שלישיית-זמר שהחלה לפעול בשם "שלושת המיתרים" ב-1957.
עוד לפני כן הופיעו השלושה בפני חיילים בעת מבצע סיני. בעקבות ההרמוניות המיוחדות שיצרו לביא, בורודו וישראלי זכתה השלישייה להכרה ארצית ובינלאומית. בחו"ל השתמשה השלישייה בשם "טריו ערבה".

השלישייה הופיעה באירופה, כאשר שיא מסע ההופעות שלה היה בסדרת הופעות באולם ה"אולימפיה" בפריז עם שארל אזנבור וז'אק ברל.
לאחר החזרה לארץ התפרקה השלישייה.

בין שיריה הנודעים ניתן למנות את:

 • "דודו" (מתוך ההצגה "הוא הלך בשדות")
 • "שדמתי"
 • "אורחה במדבר" ("ימין ושמאל רק חול וחול"),
 • "למדבר" ("לך לך למדבר")
 • "בוקרי לכיש" ("הו לכיש לכישה")
 • ולהיטה הגדול ביותר: "שיר הבוקרים" ("ערבה ערבה אין קץ"), שגם העניק לה את שמה הפופולרי.

שלישיית ערבה בשיר "בוקרי לכיש"

 
שלישיית שרידהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

שלישיית שריד הייתה אחד ההרכבים האמנותיים הבולטים של התנועה הקיבוצית בשנות ה-60, והצטיינה בביצועים ובעיבודים הקוליים שלה.

הצלע הבולטת בשלישייה היה שלמה ורבנר, חבר המשק, שערך את העיבודים הקוליים וליווה את ההרכב בגיטרה.
ב-1964 הוציאה השלישייה את האלבום "טוב ללכת בדרכים עם שלישיית שריד", ששיר הנושא שלו היה אחד השירים הבולטים ששרו בתנועות הנוער.

 

 

 

 

 

 
שלמה ארציהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
שלמה קרליבךהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.