חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 154 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 נוסטלגיה מוזיקלית

אילקה ואביבההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 

אילקה (הלל רווה ) נולד ב- 17.12.1912 בעיר באקו שבאז'ארביז'אן. בגיל 4 עלה ארצה עם משפחתו לשכונת נוה-צדק (או כפי שנקראה אז נורדיה) בתל אביב.

 

בסוך שנות ה-40 התפרסם יחד עם אשתו אביבה כצמד "אילקה ואביבה", והרבו להופיע בחו"ל.
ב - 1966 הפסיקה אביבה לשיר ואילקה הפך לזמר - חלילן בודד שהופיע בעיקר בקיבוצים ובמחנות צה"ל.

אילקה בשיר "ברכת עם" (תחזקנה)

 

אילקה הפליא את שומעיו בשליטתו בחליל, הן במנגינות קלאסיות והן בנעימות ישראליות.

הוא נהג להסתובב בין חופי הנחלים בהם צמחו קני-סוף, לגלף בעצמו את חליליו ולנקב בהם בעמל רב ובדיוק מוסיקלי מדהים את אותם חורים זעירים מהם נבעה המוסיקה והשירים שבחר לבצע.

בניגוד לחלילים הרגילים, להם יש פייה רק בקצה אחד, לחלילים אלה היו פתחים בשני הקצוות, והנגינה בחלילים כאלה קשה מאוד ודורשת, מלבד שמיעה מוסיקלית וכשרון נגינה טבעי, גם נסיון ותרגול.

 

 

בין שיריהם המפורסמים:

 • "בין הרים"
 • "מולדתי"
 • "שומר מה ליל".
 • "בין הגבולות"
 • "הפינג'אן"
 • "הקרב האחרון"
 • "דודו"
 • "הפלמ"ח"
 • "החליל"
 • "יש חליל נעלם"
 • "מה יפים הלילות בכנען"
 • "ארץ זבת חלב ודבש"
 • "מה דודך מדוד"
 • "אורחה במדבר" ("ימין ושמאל")
 • "ומשה היכה על סלע"
 • "שדמתי"

 אילקה נפטר ב - 17.8.2002

 
אלי מגןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

אלי מגן בשיר "לזכור "
אלכסנדר יהלומיהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אלכסנדר יהלומי, שחקן ובדרן (1911 - 2003) נולד בלטביה. בהשכלתו בוגר גימנסיה עברית בווילנה וכן בוגר למודי משפטים באוניברסיטת ורשה (1937), וכן בוגר סטודיו עברי למשחק בווילנה.

עם עלייתו ארצה באמצע שנות הארבעים החל לעסוק בהנחייה ובמשחק וכן בביצועי פרודיות מזומרות. לפני קום המדינה שיחק בתיאטרון "לי לה לו" , ואחר כך שירת בלהקה הצבאית הראשונה של צה"ל "ציל צליל".
יהלומי נודע בעיקר כמנחה עם חוש הומור וחן רב (מה שנקרא אז קונפרנסייה), ששילב בהנחייתו פדיחות ופרודיות. זכור לטוב הקטע שהוא ביצע בשם "גולדנברג", כשהוא מלווה את עצמו בפסנתר, קטע שדרש זריזות לשון מיוחדת ואשר מתאר את שפע האנשים אשר נושאים את השם גולדנברג.
בשנותיו האחרונות הוזמן להופיע במיוחד בתוכניות עם טעם של נוסטלגיה, והקהל קיבלו תמיד באהדה גם אם הוא סיפר בדיחות שהעלו כבר עובש, (בזכות החן הרב והייחודיות של ההגשה).
אלכסנדר יהלומי קיבל את פרס אמ"י ב - 1980 ואת התואר יקיר תל אביב ב - 1988.

ייחודיות ההומור של יהלומי (או: "מפניניו")

 • אשה מבוגרת ניגשת אל יהלומי לאחר הופעה ופונה אליו בזו הלשון: "מר יהלומי, הבדיחה שספרת בתוכנית, שמעתי אותה כבר לפני ארבעים שנה!". משיב לה יהלומי מניה וביה: "מה אני אשם שאת חיה כל כך הרבה...?".
 • יהלומי מספר שכאשר ליווה את עצמו בפסנתר (וכידוע הוא לא הצטיין במיוחד בנגינה), בשיר רוסי באחת ההופעות שלו, הבחין בדמעות של אחד האנשים מהקהל. "בוודאי אתה מזיל דמעות בגלל הזכרונות שעולים אצלך מרוסיה", אמר יהלומי. "לא, אני פסנתרן!" השיב האיש, כך יהלומי...
 • "רבותי מגיע מזל-טוב למלווה שלי", הכריז יהלומי באמצע ההופעה, "נולד לו בן במזל טוב", ולאחר שהקהל מחא כף, הוא הוסיף: "אבל אשתו עדיין אינה יודעת מזה...".
 • באמצע ההופעה כשנכנסת לאולם קבוצת מאחרים, מפסיק את הקטע ופונה אליהם בנימה מתנצלת: "סליחה שהקדמנו...".אלכסנדרההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
אמנון ברנזוןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זהאסתר גמליאליתהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אסתר גמליאלית (יוסיפון) נולדה ב - 13 במרץ 1919 במצרים, זמרת ישראלית.
גמליאלית התפרסמה בתקופת היישוב, בתיאטרון המטאטא, בביצוע שירים של וילנסקי, אלתרמן, נחום נרדי ואחרים.
גמליאלית, ברכה צפירה ושושנה דמארי היו ידועות בתקופה זו כזמרות ממוצא תימני, שחלק משיריהן היה בעל ניחוח מזרחי, ויש הטוענים כי הן היוו את תחילת המוזיקה המזרחית בישראל. בתחילת שנות החמישים פרשה גמליאלית מהבמה.

מלהיטיה

 • גדליה רבע איש
 • הטנדר נוסע
 • אלימלך
 • אודי חמודי,  ואחרים.אסתר עופריםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אסתר עופרים נולדה ב-13 ביוני 1940 בצפת כאסתר זייד לבית הלוי וגדלה בחיפה.
היא בת למשפחה ותיקה מאוד בארץ שמוצאה מחל?ב שבסוריה.

כבר מתחילת הדרך מסתמן איזה שהוא פיצול אישיות בקריירה של אסתר עופרים. מצד אחד היא שרה לצד בן זוגה שירים "קלילים", אך מאידך, בתקליטי הסולו שלה יש חומר "רציני".
עופרים הופיעה ב"הבימה" בתחילת שנות השישים כשחקנית ב"אגדת שלושה וארבעה" של חיים נחמן ביאליק.
ב-1961 הקליטה אסתר את שני אלבומי הסולו הראשונים שלה, "שירי ילדים", ו"היו לילות", ששיר הנושא שלו היה ללהיט פופולרי למרות שנכתב והושר בשנות הארבעים של המאה הקודמת אך מאז יציאת האלבום זוהה היטב עם דמותה של עופרים. שני האלבומים היו בעיבודיו ובניצוחו של שמעון כהן. עם הצלחתה הוזמנה עופרים להצטרף לפרנק סינטרה בהופעותיו בישראל.

ב-1962 הוחלט בקול ישראל לשלוח את אסתר עופרים לפסטיבל בסופוט שבפולין עם השיר "סתיו" של משה וילנסקי ושמשון חלפי. היא זכתה בפסטיבל והשיר היה השיר המושמע ביותר בישראל באותה שנה.
ב-1963 שווייץ שלחה את עופרים לייצגה באירוויזיון שנערך בלונדון. עופרים שרה בצרפתית את השיר "אל נא תלך" וכמעט שזכתה במקום הראשון, אלמלא שינתה נורבגיה את הצבעתה ברגע האחרון לטובת השיר הדני. "אל נא תלך" זכה להצלחה גדולה ותורגם לגרמנית ולאיטלקית. 
ב-1964 הופיעה כבת ים בתוכנית טלוויזיה הולנדית בשיר Split Personality. התוכנית זכתה בפרס ה-Silver Rose of Montreux וב-1965 קיבלה בהולנד את פרס האדיסון והקליטה בארצות הברית אלבום שירי מחזות זמר עם תזמורת גדולה בעיבודו וניצוחו של בובי סקוט.

אסתר עופרים בשיר "לילה לילה"

עופרים, שכונתה "הזמיר מחיפה" בעיתונות הגרמנית, נבחרה לזמרת השנה בגרמניה ב-1966 וזכתה בשני תקליטי זהב עבור אלבומיה "That's Our Song" ו"Sing Hallelujah" ובפריז זכתה בפרס התקליטים היוקרתי Grand Prix International du Disques Academy Charles Cross על אלבום הסולו הצרפתי שלה.
ב-
1967 הקליטה אלבום סולו של שירי ילדים מכל העולם בשם "Esther im Kinderland", ביניהם שירי לידר קלאסיים (השיר האמנותי) של גתה, היינה ועוד. הצד השני של התקליט הוקדש כולו לשירי ערש, ביניהם "שכב בני" של עמנואל הרוסי ושיר הערש של ברהמס.
אסתר הופיעה בברלין בתוכנית טלוויזיה והפיקה בכוחות עצמה אלבום סולו נוסף בחברת פיליפס. באלבום ניכר השינוי שהזמרת ייחלה לו. לא היו בו להיטי מצעדי פזמונים ובמקומם היו שירי לאדינו ושירי משוררים כמו
"Bird On A Wire" של לאונרד כהן וגם שירים מתקופת הרנסאנס. האלבום כלל אף הוא שירים רבים שיזכרו כלהיטים, כגון "שחרחורת" - שמקורו בשיר לאדינו. האלבום לא זכה להצלחה מסחרית כפי שזכו לו האלבומים של הצמד ואסתר אמרה אז "שהיא מקבלת זאת כמחמאה".

בשנות השבעים עופרים התגוררה והופיעה לעתים קרובות בישראל. היא התראיינה רבות ברדיו ובעיתונות הישראלים וזכתה ב"כינור דוד".

אסתר עופרים בשיר "זמר נוגה"


ב-1970 עופרים הופיעה לראשונה מאז חזרתה לארץ בהיכל התרבות בתל אביב, בערב יום העצמאות.
הופעתה השנייה הייתה רק ב - 1971, בחג הפסח.
ב-1972 הקליטה שני אלבומים חדשים. בראשון הקליטה עופרים שירי לאדינו רבים, שירים מתקופת הרנסאנס ושלושה שירים של מרדכי זעירא; ובשני שירים של לאונרד כהן ועוד.
עופרים הצטלמה לתוכנית טלוויזיה על רקע נופי הארץ בעבור הטלוויזיה הגרמנית וערכה סבב הופעות בישראל. החלק העברי של הופעתה בתל אביב יצא כאלבום "חי".
ב-1973 התגייסה עופרים למאמצי מלחמת יום הכיפורים והופיעה לפני חיילים פצועים ובבסיסי צה"ל.

עופרים הופיעה עם להקת הפלטינה ב-1975 ושרה הרבה שירים ישנים בביצוע חדש משלה, ביניהם "הנך יפה רעייתי" של נעם שריף "הכניסיני תחת כנפך", "שיר החליל", "שני שושנים", "טעם המן" של יצחק אליה נבון, "מחמד לבבי" ו"יד ענוגה".
ב-1977 שיתפה פעולה בסבב הופעות נרחב בישראל עם צוות "קצת אחרת", שכלל את יוני רכטר, שם טוב לוי, שלמה יידוב, שלמה גרוניך ואמן הגיטרה יוסי לוי. בשיריה עם "קצת אחרת" שרה זמר ישראלי עכשווי לצד שיריה הקבועים והאהובים על מעריציה. מאז ועד עתה מלווה אותה יוני רכטר בכל הופעותיה בארץ ובחו"ל.

לאחר תקופה מוצלחת בישראל החליטה עופרים לנסות ולשחזר את תהילתה הבינלאומית. היא הקליטה בגרמניה את האלבום Complicated Ladies בשיתוף פעולה עם אברהרד שוינר, אשר תרם לאלבום עם נופך של מוזיקה אלקטרונית ובכך עיצב מחדש את סגנונה המוזיקלי של עופרים אך לזמן קצר בלבד כי היא נטשה סגנון זה לאחר מכן.
ב-1982 הופיעה בניו יורק והקליטה שם את "האלבום הלבן" בעבור הד ארצי. באלבום זה שרה עופרים שירי משוררים של שלמה אבן גבירול, יונתן רטוש, חיים נחמן ביאליק, זלמן שניאור ועוד וכמו כן גרסה נוספת של "היו לילות". בשנת 1983 נולד בנה, דוד.
ב-1984 הופיעה בברלין בתפקיד חיה במחזה "גטו" מאת יהושוע סובול ובבימויו של פיטר צאדק לצד גיורא פיידמן. במחזה שרה עופרים שירים שמקורם בגטו ווילנה.
ב - 1988 חזרה להופיע בישראל ויצאה בסבב הופעות חדש. השירים, בין השאר פרי עטם של עלי מוהר ומאיר ויזלטיר יצא לבסוף במספרים אוספים.
ב-1990 הופיעה עופרים בפסטיבל ערד בערב שהוקדש למרדכי זעירא, המלחין האהוב עליה.
ב-1991 השתתפה בפסטיבל ישראל בערב שירי רחל המשוררת.
ב-1995 חזרה לפסטיבל ערד במופע משותף עם יהודית רביץ.
ב-1998 כובדה עופרים בהופעה בקונצרט יובל ה-50 למדינת ישראל עם תזמורת ירושלים-רשות השידור.
בשנים אלו חזרה עופרים והחלה להופיע שוב ברחבי גרמניה.

אסתר עופרים היא זמרת מבצעת שפיתחה סגנון אמנותי משלה. היא שרה בעיקר שירי משוררים. לרבים משיריה נופך מלנכולי. היא סולדת מהקלטות מוקדמות ומקפידה לשיר "חי" בכל הופעותיה המצולמות באולפני הטלוויזיה. בעיבודי רוב השירים שלה אין כלי הקשה והיא מעדיפה כלים אקוסטיים בלבד. סגנונה יוצא דופן כי היא שרה שירים קלאסיים רבים אך באופן אמנותי שהוא שונה ממה שאנו מכירים כ" סגנון קלאסי". סגנונה דרמתי אך לא גולש למלודראמטיות. עופרים אינה מקפידה תמיד על המקור בכל מה שנוגע ללחן ומשנה לעתים קרובות את קצב השיר (סגנון הרובטו Rubato) ולכן אף ביצוע שלה אינו זהה לקודמו. זאת גם הסיבה שהיא מעדיפה לעבוד עם יוני רכטר כי מתקיים כאן דו-שיח מוזיקלי הדדי שאופייני לסגנון זה.

 

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין
אסתר שמירהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
אף אוזן גרוןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

תגובות:
חברי אף אוזן גרון יובל דור, עמי מנדלמן וקיקי רוטשטיין נפגשו בלהקת חיל התותחנים אותה הקים המפיק איתן גפני בשרות המילואים שלו. איתן גם ייצג אותם כשלישיה עד שהצטרפו לשלומית אהרון ויצרו איתה את ההרכב " הכל עובר חביבי".

איתן גפני
eitangafni@gmail.com
אפרים שמירהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
אפרים שמיר נולד בסיביר שבברית המועצות ב - 9 בדצמבר 1951 בשם פימה (יפים) שמו?קלר. בגיל 8 עבר עם משפחתו לפולין, וכאשר היה בן 17 עלה לארץ, ושינה את שמו לאפרים שמיר.

בצבא שירת בלהקת הנח"ל, כאשר התכנית הראשונה בה השתתף היתה "בהאיחזות הנח"ל בסיני"
ב -  1970 לצד מירי אלוני, ירדנה ארזי, לאה לופטין, עמוס טל שיר, רותי הולצמן ותמי עזריה. חבריו הנוספים למחזור זה היו דני סנדרסון, גידי גוב, אלון אולארצ'יק ומאיר פניגשטיין, שהיוו בעצם את הבסיס ללהקת  כוורת שלוש שנים אחר כך.
עוד טרם השתחררו מהלהקה, הקימו שמיר ואולארצ'יק את הצמד "נו אז מה", והקליטו מספר שירים שיצאו בתקליטון. באותה תקופה שר שמיר מספר שירי סולו מחוץ ללהקה, ביניהם "מיקה" שכתב והלחין יאיר רוזנבלום ו"לעוף איתך" של אהוד מנור ונורית הירש, שהופיע בסרט כץ וקרסו.
ב - 1971 הלחין את שירו הראשון, "במדינת התפוז" למילותיו של עלי מוהר, אשר הופיע באלבומה של רבקה זוהר "סבתא רבקה".
בשנה זו הוא השתתף בתכניתה של להקת הנח"ל "הפלנ"חניק" לצד ירדנה ארזי, גידי גוב, יהודה עדר, ראובן גבירץ, ענת גוב, דורית שדה, איציק בן מלך ועוד. בתכנית זו הוא היה למעשה הסולן הראשי והוא בלט בשירים דוגמת "מי היה החולם", "נאום תשובה לרב חובל איטלקי", ו"בלדה ליצחק שדה".
לאחר שחרורו הצטרף ללהקת "השניצלים" של דני סנדרסון, והשתתף בהקלטת האופרה "סיפורי פוגי", שהייתה הבסיס ללהקת כוורת.
ב - 1973 הצטרף לכוורת, והיה חבר בה עד פירוקה בשנת 1976. בלהקה ניגן בגיטרה והלחין לה מספר שירים, ביניהם "לא ידענו מה לעשות" (יחד עם דני סנדרסון) מתוך סיפורי פוגי, ומתוך צפוף באוזן את "העולם שמח", "ככה היא באמצע" (עם יצחק קלפטר), והמפורסם ביותר- "שיעור מולדת" למילותיו של עלי מוהר.
במקביל לחברותו בלהקה, היה שותף במספר פרויקטים נוספים: בשנת 1973 השתתף ב"פסטיבל הזמר", שם שר את השיר "ליל חניה" שכתב נתן אלתרמן והלחין יאיר רוזנבלום, יחד עם ירדנה ארזי, חנן יובל, ושלישיית "אף אוזן גרון".
ב - 1975 שר בתוכנית הרדיו "פגישות מוזיקליות" את השיר "ימים לבנים" (לאה גולדברג/שלמה יידוב), ובאותה שנה שר במופע גלי צה"ל "הכל זורם" עם להקת 14 אוקטבות.
ב -  1975 התחתן שמיר עם אסתר שמיר (אז הירשברג), והפיק את שיריה הראשונים, "עברתי רק כדי לראות" (שהלחין בעצמו) ו"בוא ונשחק במחבואים".
לאחר פירוק כוורת הצטרפו למופע של אריק איינשטיין "אנשים אוהבים לשיר", שם שרו חלק משיריהם, ביניהם "ערב של יום בהיר", "נכון את יפה", "העולם שמח" ו"שיעור מולדת".
ב -  1977 השתתפו השניים בהקלטות מספר אלבומים נוספים, כ"אדם בתוך עצמו" של שלום חנוך, "לימונדה" של דורי בן זאב, "יחס חם" של דני ליטני, ועוד. בסוף אותה שנה, ב - 10 בדצמבר 1977, יצא בחברת סי.בי.אס אלבום הבכורה המשותף של שניהם, שנקרא "אפרים ואסתר שמיר". אפרים שמיר הלחין ועיבד את כל שירי האלבום, פרט ל"בוא ונשחק במחבואים" שהלחינה אסתר. בין להיטי האלבום היו "נכון את יפה", "בלי לבקש רשות" ו"ערב של יום בהיר". לאחר יציאת האלבום יצאו השניים לסיבוב הופעות לבדם, ללא להקה מלווה.
בסוף שנת  1978 הקליטה אסתר שמיר שני שירים שעיבד לה אפרים, "מסיבות יום שישי" ו"התשמע ערפל". באותה תקופה גם הקליטו ביחד חידוש לשירה של להקת הנח"ל "מחבואים" ("חפש אותי") שכתבה נעמי שמר. זמן קצר לאחר מכן הסתיימו נישואיהם אך המשיכו לשתף פעולה מבחינה מוזיקלית.
ב -  1979 הקים שמיר את להקת "חמסין", יחד עם המתופף אלון הלל והבסיסט אוהד אינגר. בהפקתו של לואי להב, שרה הלהקה שירי רוק שיער בסגנון פאנק. שמיר הלחין את רוב שירי הלהקה, ביניהם "שורפת את הלב", "הלילה", "מה את אומרת", ועוד. הביקורות היו מצויינות אך התקליט לא נמכר, הופעות הלהקה היו כשלון והשלישיה התפרקה. בעקבות הכשלון נסע שמיר לארצות הברית לתקופה ארוכה.
לאחר שחזר לארץ בשנת 1981 הלחין לגרושתו אסתר שמיר את השיר "גבר ללילה אחד" וכתב איתה יחד את "ללא נגיעות של ממש".
שני השירים הופיעו באלבומה "במקום הכי נמוך בתל אביב" 1981, בפסטיגל באותה שנה שר יחד עם קובי רכט ואסתר שמיר את השיר שהלחין למילותיו של אהוד מנור, "ילקוט כבד". לתוכנית הרדיו "ארץ שמש" הלחין שמיר את השיר "הידעת את הדרך" למילותיו של עלי מוהר, ושר אותו עם שם טוב לוי. באותה תוכנית שר גם את "כל יומי" עם מזי כהן, את "הנך יפה רעייתי" עם שם טוב לוי, ואת "נמה יפו" עם כל משתתפי התוכנית.
ב - 1983 הוציא שמיר את אלבומו הראשון כסולן, "רוקד לקול הבנות". בנוסף לשיר הנושא, שהיה לאחד מלהיטיו הגדולים, הופיעו באלבום גם "יותר מסתם אחת", "חבר בחברת עצמי", "כמו לא הלכת מעולם", ועוד. את האלבום עיבד המוזיקאי משה לוי. בהופעות ניגנו משה לוי, יהודה עדר, איתן גדרון ודובי קיזלשטיין.
בעקבות כשלון ההופעות נכנס שמיר למשבר עמוק, ולא חזר לפעילות מוזיקלית כמעט עד סוף העשור.
ב - 1984 התאחדה להקת כוורת, כאשר שמיר היה בין יוזמי האיחוד. באותה תקופה הקליט את השירים "יעל ואני", "תלתלים ונמשים" ו"בחורה מוזרה". הוא השתתף בנגינה ובקולות באלבומים "אולארצ'יק" של אלון אולארצ'יק, בגובה העיניים של יוני רכטר ועלי מוהר, ובאלבומים "חכם על קטנים" ו"חף מפשע" של דני סנדרסון.
הוא גם הפיק מוזיקלית את אלבומה של אסתר שמיר "קלף חזק", בו גם הלחין מספר שירים. בנוסף הלחין לגלי עטרי את השיר "בעקבותיו" ולאריק סיני את השיר "לפעמים זה מתחרז".
ב - 1989 הקים שמיר יחד עם דני צוקרמן, אורי מיילס וגדי סרי את להקת "גוליבר", שהופיעה בפאב "מאחורי הים" בתל אביב ושרה בעיקר משיריו של שמיר.
ב - 1990 הצטרף שמיר למופע איחוד נוסף של להקת כוורת ושר קולות באלבומו של סנדרסון "קופץ לשנייה" ושל דורי בן זאב "חניה פרטית".
ב - 1992 יצא אלבומו השני של אפרים שמיר, "סוף סוף גשם". את האלבום הפיק מוזיקלית גידי גוב, ולצד לחנים של שמיר היו בו לחנים של ארקדי דוכין, אלון אולארצ'יק, עובד אפרת ולאה שבת. שמיר ניגן באלבום בשני שירים בלבד, כאשר בשאר השירים ניגנו בגיטרה נאור דיין וזיו הרפז. האלבום לא זכה להצלחה גדולה, בלשון המעטה, ואף אחד משיריו לא התפרסם.
ב - 1994 השתתף שמיר בקולות באלבומה של גלי עטרי "סימנים", והופיע בתוכנית לילה גוב, שם שר עם גידי גוב את "כל השבוע לך" של "החלונות הגבוהים". באותה שנה הפיק את אלבומה של להקת טיפקס "החיים שלך בלאפה".
ב - 1995 הוציא שמיר את אלבום ההופעה "ערב של יום בהיר", בו היו מיטב להיטיו, ביניהם "ערב של יום בהיר", "מיקה", "נכון את יפה", "חבר בחברת עצמי", "רוקד לקול הבנות", "שיעור מולדת", "היא כל כך יפה", ושיר אחד חדש, "דגים יענים ושפנים".
ב - 1997 הפיק ועיבד את אלבומם של להקת נימרוד והבודדים, "רשימת שיקלר".
ב - 1998 הצטרף להופעת האיחוד של כוורת, שתועדה על גבי האלבום המשולש "כוורת בפארק". באותה שנה השתתף בנגינה ובקולות באלבומה של גלי עטרי "גלידה", בו גם כתב והלחין את השיר "שיר הנישואין".
ב - 2003 יצא אלבומו השלישי, "ים הבטון", בו כתב והלחין שמיר את כל השירים, ביניהם "קניתי לה בית" ו"יפי הנפש". באותה שנה אף הפיק את אלבום הבכורה של להקת הדורבנים, "קובי", ואת אלבומה של אסתר שמיר, "בגלל האנשים שאני אוהבת".
ב - 2006 שיחק בסרט הקולנוע "מישהו לרוץ איתו", בתור מוכר גיטרות.
 

דיסקוגרפיה

 • אפרים ואסתר שמיר (1977)
 • רוקד לקול הבנות (1983)
 • סוף סוף גשם (1992)
 • ים הבטון (2003)
 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.