חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 146 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 
עסקים שהיו

חנות כל בו
שתף 
אין הכוונה לבתי הכלבו כמו "המשביר לצרכן", אלא חנויות כלבו של שנות החמישים ותחילת שנות השישים. היו אלה חנויות של קומה או שתיים, עמוסות לעייפה ומבולגנות, שהיה אפשר למצוא בהן הכל, מחוטי שפגאט ועד נרתיק למשקפי ראיה, מבקבוק גומי למים חמים ועד גומי לתחתונים.

בירושלים היו את "מעיין שטוב"  ו"כל בו שוורץ", בתל אביב הייתה חנות כל בו בשם "חפצי - בה" ואחרת בשם "אקמן", כל-בו חפצי - בה היה גם בחיפה, שם הייתה גם חנות כל- בו נוספת בשם "משק בית".


בתי מסחר אלה התחרו על לב הצרכן אל מול החנויות הקטנות, והיו שנואות על ידי בעלי העסקים הקטנים, שלא יכלו להילחם את מול ה"טייקונים" של הזמנים ההם. בתי כל-בו אלה התמקדו במבצעי פרסום ועידוד מכירות, שמשכו תשומת לב ותנועת קונים.
למשל חנות הכל-בו "אקמן" התל אביבית ערכה מבצע לאיתור "נערת אקמן", מבצע שגרם להתרגשות רבה בקרב בנות תל אביב של שנות החמישים. (נבחרה דליה לביא שהפכה להיות לאחר מכן כוכבת קולנוע).

חנות אחרת החליפה למספר ימים את הבובות בחלון הראווה לדוגמניות בשר ודם, דבר שגרם להתגודדות של קהל רב, שצפה בפה פעור ובעיניים סקרניות.

 

 

 

היו גם בתי כל-בו שערכו כבר אז מבצעי קידום מכירות בעזרת כרטיסי גירוד. היה צורך לגרד את הכרטיס, לחשוף את האות ולצרף את האותיות לכלל צירוף כל שהוא. הזוכים המאושרים קיבלו הנחה ברכישת פרימוס או פיילה, או פריט חשוב אחר.

בשנת 1965 נפתחה ברעש גדול חנות כלבו ענקית בתל אביב, שמוקמה במגדל שלום שנבנה על חורבות "הגימנסיה הרצליה". לחנות הכל - בו החדשה קראו "כל-בו שלום".

 
חנות הכלבו הזו שהשתרעה על מספר קומות ועל שטח של 2500 מ"ר, יצרה סגנון חדש במסחר בישראל בכלל ובחנויות הכלבו בפרט. החנות התמקדה במבצעי מכירה ופרסום רחבים, כאשר הסגנון היה ריכוז של מכירות בשבועות ספציפיים, "שבוע בלבן" בו מכרו כלי מיטה במבצעים ומחירים מיוחדים, "שבוע אמריקה" בה קיבלה החנות אופי של רחוב במנהטן, שבוע תימני ועוד ועוד.
החנות שקקה חיים ועשתה עסקים מצוינים במשך שנים רבות, אך נסגרה לאחר שהיא נאלצה להיכנע לתנועת האוכלוסייה, שנדדה ממרכזי העיר הגדולה לערי הפריפריה, והעדיפה לנהל את קניותיה בקניונים באזורים הקרובים למקום המגורים, בבתי כלבו חדשים ובקניונים.
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
חנות מכולת
שתף גם המכולת השכונתית נעלמת מנוף חיינו.

עדיין יש עוד פה ושם מכולת כאלה ואחרות, בהן יש ריח של פעם, שבה המכולתניק מדבר אידיש או רומנית והוא שומר ללקוחות הקבועים לחם וחלב וגם רושם בפנקס שחור מסמורטט. אבל הכל זמני ודוהר לכיוון אחד, כאשר הרשתות המרכולים והמיני-מרקטים משתלטים על כל פינה טובה, ומשלחים את אחרוני המכולות האותנטיות לעולמן.ראו גם בפורטל בשכונה, בפרק בשכונה, בערך מכולת שכונתית.


לצפיה בכל התגובות - לחצו כאן
חנות מכשירי כתיבה
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

  

זכרונות:

"...את ציוד בית הספר קנינו בעצמנו. הייתה חנות שכונתית בקרית מוצקין שקראו לה "מולדת". כל ותיקי הקריה זוכרים אותה ואת בעלת החנות, אישה מבוגרת ורצינית.  אנחנו, הילדים, כינינו גם את בעלת החנות בשם "מולדת" חשבנו שזה היה שמה. הלכנו תמיד וקנינו בעצמנו ממולדת כלי כתיבה ואת כל הנדרש. אהבתי שם את ריח כלי הכתיבה שעמד תמיד באוויר...".

מרי נתן
marienathan@bezeqint.net

 

 
חנות מצתים
שתף 

     חנות מצתים הייתה עסק שהתקיים בתפר בין כשני עשורים, בין השנים שבהן מיעטו להשתמש בגפרורים להצתת סיגריות ועד השנים בהם התחילו לייבא מהמזרח את המצתים החד פעמיות. בין השנים האלה היו רבים שהחזיקו בכליהם, יחד עם קופסת הסיגריות גם מצת, ולצורך רכישתו תיקונו ומילויו בגז, התפתחו חנויות המצתים.

היו אלה חנויות שחלון הראווה שלהן היה ססגוני ומעניין, עם מבחר עצום של מצתים מכל הסוגים המינים הגדלים והצבעים. היו גם מצתים יוקרתיים במיוחד, כמו מצתי "דנהיל" ואחרים, אותם רכשו במתנה ליום ההולדת של המעשן או המעשנת. בנוסף היו מתקנים בחנות את המצתים שהתקלקלו, מחליפים ראש או אבן אש, וממלאים את המצת בגז, עד שהחלו למכור בלוני גז קטנים למילוי ביתי.
חנות מקום עבודה
שתף 

חברות ציבוריות גדולות שהיו להם סניפים ברחבי הארץ פתחו רשתות של חנויות שהיו מיועדות אך ורק לעובדי החברה.

הרשת המפורסמת ביותר הייתה רשת חנויות השקם שיועדה למשרתי קבע בצה"ל ובמשטרה. סולל בונה פתחה רשת חנויות בשם "סולבו", והיו עוד.
חנות משחקי מחשב
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
חנות מתנות
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.
חנות סטריאו
שתף 

גם היום יש חנויות מקצועיות כאלה אך מה רב ההבדל בינם לבין חנויות הסטריאו של הימים ההם, שהיו בעיקר מקום אליו הגיעו כל חובבי המוזיקה כדי לאתר מערכת סטריאו/מגבר בהרכבה עצמית, לרכוש חלפים כמו מנורות, טרנזיסטורים, כבלים נגדים ועוד, לשדרג או להחליף רסיבר ("מגבר") או רמקולים או פטיפון, לעבור על לוח המודעות בחנות ולאתר מציאות, להזמין חלפים מחו"ל וכו'.

 

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין

 
חנות סיפולוקס
שתף 

הסיפולוקס היה כל כך פופלרי, שנפתחו חנויות שמכרו, תיקנו והחליפו בלוני סודה. 
חנות עיתונים
שתף 

בשנים ההם הארץ מלאה עיתונים, בכל נושא, בכל שפה, לכל עדה.

מאות עיתונים מכל הסוגים והמינים, ולכן בכל עיר היו כמה חנויות שהתמחו בעיתונים, שם אפשר היה למצוא כמעט את כל מה שפורסם בתחום העיתונים והשבועונים.

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין
חנות פרוות
שתף 

מי שידה (או יד בעלה) הייתה משגת הייתה מתהדרת באירועים בפרווה. פרוות שועל, מינק, או כל חיה אחרת שפרוותה הייתה יפה וראויה לקשט את כתפי נשות ישראל.
היום עם התגברות המודעות להכחדת חיות ואגודות צער בעלי החיים למינהם, הפסיקו עם הריגת החיות לצרכי אופנה, וחנויות אלה נעלמו מנוף מדינת ישראל (וגם שאר העולם) ולא נותרה אפילו חנות אחת שעוסקת בפרוות מתוך כמאתיים חנויות שעסקו ביצור ויצוא פרוות.
בתל אביב ברח' אלנבי 13א' הייתה חנות "פרוון פריסאי" של הפרוונים הידועים משפחת צביקל.  בחיפה היה את "פרוות קינרייך" בתחילת רח' ארלוזורוב ועוד.
חנות צמר
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.