חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 163 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 

פורטל: בקיבוץהקיבוץ שלי

קריית ענביםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ קריית ענבים - רקע כללי

קריית ענבים הוא הקיבוץ הראשון שנוסד בארץ ישראל באזור ההר, ונמצא בסמיכות לאבו גוש.

קרית ענבים נוסדה על אדמות ד??יל?ב? (עין חמד של היום) כאלפיים דונם באיזור עין חמד על כביש ירושלים. האדמות נרכשו בשנים 1913 ? 1914 מהאפנדי של אבו גוש על ידי "החברה להכשרת הישוב" בראשות ד"ר רופין.

למקום נשלחו בתחילה אנשי עליה השנייה אשר נאלצו לעזוב עם פרוץ מלחמת העולם הראשונה. בשנת 1920 עברה האדמה לרשות "הקרן הקיימת לישראל" ובפסח שנה זו עלו לכאן חברי "קואופרטיב ארץ ישראל". הקואופרטיב היה איחוד שתי קבוצות מאוקרינה: "ארץ ישראל" מפר?לוקי וקבוצת "למתנדבים בעם" מקמניץ-פודולסק.

ששת החלוצים הראשונים (ביניהם בחורה אחת) יהודה לביטוב, אברהם ליכטרוב (בן-נריה), זיתה גולשטיין, שלום קאושנסקי, והאחים עזריה ואברהם ברכר (קריתי) עלו ארצה באוניה רוסלאן. הסתדרו בדילב והחלו בהקמת יישוב קבע.

לקבוצה הקטנה צורפו פועלים ותיקים שתפקידם היה להדריך את החדשים. קבוצות אלו נקראו דילב א, ב ,ג, ד, ה אך הם עזבו עם הזמן ויסדו ישובים חדשים והשם הוחלף לקרית ענבים (המקור "קרית אל ענב") אחד הכינויים העתיקים של אבו גוש.

חנה קליין
ארכיון קיבוץ קריית ענבים
ראש הנקרההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ ראש הנקרה - רקע כללי

ראש הנקרה או כפר ראש הנקרה הוא קיבוץ הנמצא מצפון לעיר נהריה.

בתום מלחמת השחרור התארגנו שתי קבוצות של לוחמים משוחררים, קבוצה של חניכי עליית הנוער מחניתה יחד עם הכשרת "אבוקה" של הפלמ"ח לשם הקמת יישוב חדש.

הקיבוץ הוקם ב-6 בינואר 1949 ועבר למיקום הקבע שלו ב-1 באוקטובר 1950.

 

שפת קיבוץ ראש הנקרה

 • אווירון - אחד מבתי הילדים (ע"פ צורתו).
 • בנייני הטבק - בניינים ששימשו לייבוש עלי טבק בראשית הקיבוץ.
 • ואדוז - חממות ומשתלה.
 • שטיל - אפס רוח על הים (מהז'רגון הימי).

עוד על שפת הקיבוץ - ראו כאן
רבדיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה


קיבוץ רבדים - רקע כללי

קיבוץ רבדים נמצא כחמישה ק"מ מדרום-מזרח לגדרה.

קיבוץ רבדים הוקם ב-14 בפברואר 1947 בגוש עציון על ידי חברי השומר הצעיר, ונפל בידי הירדנים, יחד עם שאר יישובי גוש עציון, ב-14 במאי 1948, וחבריו נפלו בשבי הירדני.

הקיבוץ נוסד מחדש במקומו הנוכחי ב-28 בנובמבר 1948 על אדמות כפר ערבי נטוש, בידי אחדים מחברי קיבוץ רבדים שלא נפלו בשבי. אליהם הצטרפו מאוחר יותר החברים שחזרו מהשבי.
רביביםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ רביבים - רקע כללי

קיבוץ רביבים ממוקם במועצה אזורית רמת נגב, בין באר שבע למצפה רמון.

בשנת 1938 הוקמה קבוצת 'רביבים' בראשון לציון, על ידי צעירים מגרמניה, מאיטליה ומאוסטריה חברי תנועת הנוער העובד, שהתחנכו בקיבוץ גבעת ברנר.
הקיבוץ עלה לקרקע ב-7 ביולי 1943, כאחד משלושת המצפים בנגב. מדיניות הספר הלבן באותה תקופה לא איפשרה הקמת יישובים יהודיים בנגב, ולכן הוקמו המצפים תחת מסווה של תחנות מחקר חקלאיות.

כשהוקם, היה היישוב היהודי הדרומי ביותר בארץ ישראל. בעקבות הקמתו, נכלל הנגב בתוכנית החלוקה של ועדת פיל, ובעקבות זאת בהחלטת האו"ם על חלוקת הארץ.

במלחמת העצמאות היה הקיבוץ נתון תחת מצור מצרי, אך חברי הקיבוץ בסיוע לוחמי הפלמ"ח הצליחו להדוף את הכוחות המצריים לאחר קרבות קשים והפצצה של חיל האוויר המצרי על הנקודה שגרמה להרס רב. לאחר המלחמה הגיעו לקיבוץ הכשרות מעוז א' וב' שהוסיפו לו חיות וחיוניות רבה. אולם הקיבוץ היה במשבר קשה עד הגעת צינור המים המתוקים קו ירקון נגב למשק בשנת 1956.
רגבים.הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה


קיבוץ רגבים - רקע כללי

רגבים הוא קיבוץ באזור הצפון ליד אום אל-פאחם.

היישוב הוקם בשנת 1947 על ידי עולים מצפון אפריקה ואיטליה שהיו חברים בתנועת "הבונים דרור". החברים שעלו מצפון אפריקה עברו הכשרה בקיבוצים בית אורן ובית השיטה. החברים שעלו מאיטליה עברו הכשרה בקיבוצים גבעת ברנר ודגניה א'. הקבוצה עברה השתלמות בכפר סבא ועלתה להתיישבות באזור בקרבת קיבוץ גלעד.

ב-1949 עבר הקיבוץ לאתר הקבע שלו.
רוחמההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ רוחמה - רקע כללי

רוחמה הוא קיבוץ בדרום הארץ כ - 10 ק"מ מזרחית לעיר שדרות.

רוחמה נוסדה בשנת 1911, על ידי אגודת "שארית ישראל" ממוסקבה - יישוב יהודי ראשון בנגב בעת החדשה.

במלחמת העולם הראשונה התחוללו קרבות עזים בסביבות רוחמה שגרמו להחרבת המשק. היישוב ננטש ונבזז על ידי בדווים תושבי הסביבה. לאחר המלחמה חזרו התושבים לרוחמה ושיקמו אותה אך נאלצו לנטוש שוב במאורעות תרפ"ט (1929).
נסיון נוסף ליישב את רוחמה היה בשנת 1932. במקום התיישבה קבוצת פועלים, הקימה משק ונטעה פרדס. במאורעות 1936 - 1939 נעזבה רוחמה בשלישית , בתיה נהרסו ומטעיה נעקרו.

ב-1 בדצמבר 1943 עלה לקרקע קיבוץ השומר הצעיר, ראשיתו של היישוב הנוכחי. במלחמת העצמאות שימש המקום בסיס מרכזי של חטיבת הנגב.

 

שפת קיבוץ רוחמה

 • הר העוגה - גבעונת קטנה בחורשת האורנים.
 • הרי המכשפה - בתרונות רוחמה.
 • 90 מעלות - הצומת לפני הקיבוץ.

עוד על שפת הקיבוץ - ראו כאן
רמות מנשההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

קיבוץ רמות מנשה - רקע כללי

רמות מנשה הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי השוכן ברמת מנשה.

היישוב הוקם בשנת 1948 כמשלט במהלך מלחמת העצמאות. תהליך העלייה לקרקע היה הדרגתי, שכן תחילה ישב הקיבוץ על משלט סמוך ורק כעבור זמן עבר למקומו הנוכחי.

מייסדי הקיבוץ היו חברי השומר הצעיר מפולין - יוצאי השואה ומשארית הפליטה. הקבוצה עלתה דרך איטליה בעלייה ב' והגיעו לארץ ישראל ב-18 במאי 1946. בארץ זו נקלטו כגרעין הכשרה בקיבוצים עין השופט ודליה, ועלו לקרקע כקיבוץ ב-29 ביולי 1948. מספר החברים באותו יום היה 64.
העבודות הראשונות כללו סיקול, ייעור, עבודות חוץ ופיטרול באזור. תנאי הקיום היו קשים: מגורים באוהלים, בצריפים, בלי מים ובלי חשמל. בנובמבר 1948 אומץ השם רמות מנשה. באותה שנה הצטרפו עוד שתי קבוצות.

בשנת 1950 התאחד קיבוץ רמות מנשה עם גרעין "קידמה" של יוצאי אורוגוואי וצ'ילה. מכאן התחילה ההתפתחות לקראת קיבוץ גדול, קולט ויציב. בשנת 1955 הגיעו עוד 23 חברים מאורוגוואי וב-1962 הצטרפו חברי קבוצת חברת נוער "עשת" - סך הכול 31 חברים. במשך השנים הצטרפו קבוצות וחברות נוער נוספות וב-1968 הגיע גרעין "מרדכי אנילביץ'" מאורוגוואי. ב-1972 התחילו להיקלט ראשוני בני הקיבוץ. מאז ועד היום הקיבוץ גדל הודות הצטרפותם לחברות של בודדים ושל משפחות מישראל ומחו"ל (ארגנטינה, ברזיל, אורוגוואי, ועוד).

בעקבות תהליך ההפרטה שהחל לפני כמה שנים, גרים בקיבוץ גם שוכרי דירות. הקיבוץ הקים לידו שכונת הרחבה קהילתית ובה 138 משפחות של תושבים שאינם חברי הקיבוץ.

בשנות ה-80 נקלע הקיבוץ למצוקה כלכלית ממנה התקשה להיחלץ. רק בסוף שנות ה-90 החל השינוי לטובה. ענפים מפסידים נסגרו: הצאן חוסל סופית, מתקני הלול נמסרו ליזמים פרטיים; הקיבוץ הקים מפעל למוצרים כימיים, אך בגלל בעיות של חוסר הון נאלץ למכרו למשקיעים אחרים. נוסף על כך, מועדון הלילה "הטרמינל", זכה להצלחה רבה והביא לעלייה נכבדת ברמת ההכנסות של הקיבוץ.

לקראת סוף שנות ה-90, לאחר דיונים ממושכים, החליטו חברי הקיבוץ על שינוי יסודי באורחות החיים: במקום התקציב השוויוני הונהג שכר דיפרנציאלי והעזרה ההדדית הושתתה על מודל הקרוי רשת ביטחון. לאחר החתימה על הסדר הבנקים השתפר מצבו של הקיבוץ לבלי הכר.כ יום ברמות מנשה יש הרחבה גדולה,יש שיוך נכסים,וחזרה גדולה של בני קיבוץ וזאת עקב כל השינויים שהקיבוץ עבר. לקיבוץ מפעל רווחי בשותפות קיבוץ דליה שנקרא "ארד",למפעל עוד סניפים קטנים שנותנים תעסוקה לחברים היותר ותיקים,וכן רוב חברי הקיבוץ עובדים בחוץ בעבודות שונות.
רמת דודהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ רמת דוד - רקע כללי

רמת דוד הינו קיבוץ באזור הצפון בעמק יזרעאל.

קיבוץ רמת דוד נוסד בשנת 1926 על ידי חברי קבוצת ”בריסק”, יוצאי רוסיה, רומניה ופולין, שאליהם הצטרפה קבוצת חברים שעבדה במגדל צדק.

הקבוצה, שקיבלה את השם ”קבוצת שרונה”, התיישבה בתחילה ב”עין בידה” (המעיין הלבן) - בוסתן נטוש סמוך. השם ”שרונה” שונה אחר כך ל”עיינות” על שם שלושה מעיינות שהיו בסביבה.

בשנת 1931 העתיקה הקבוצה את משכנה לגבעה שברמת דוד, שם התיישבה גם קבוצת ”השרון”. בשנת 1933 בוצע איחוד עם קבוצת גורדוניה א' מפולין.
בשנת 1954 עברה קבוצת השרון - יחד עם חלק מחברי קיבוץ גבת לקיבוץ יפעת, והגבעה כולה עברה לבעלות קבוצת ”עיינות”.
בשנת 1955 שונה שם הקבוצה לקיבוץ רמת דוד.

 

זכרונות:

"זכרונות מחדר האוכל"
"...בחורף, בחדר האוכל הישן והצפוף, נסורת על הרצפה פוגשת מגפיים מלאי בוץ ונעליים רטובות. בזיכרון - פרוסת לחם שחור עם דג מלוח וחצי ביצה קשה. אוכלים תמיד במשמרות, החגים כבר באסם החדש כי צריך יותר מקום, אך קשה מאד להיפרד מן האינטימיות המוכרת, מן הבית שבו נרקמו כה הרבה חיים.

צריך להרחיב ולהגדיל, אך רק לאחר שרינקה הבטיחה שהדשאים יישמרו, והעצים לא יינזקו ואליהם יצטרפו דקלים נוספים, רק אז נחה דעתם של החברים.

זיכרון רגוע משוטט על הדשאים משני צדדיו של חדר האוכל, על מבנהו הרחב והנמוך, חלונות ארוכים מכניסים אור רב, הברושים ודקלי וושינגטוניה ששומרים עליו מהכניסה הישנה מצפון, שדרות דקלים מובילות אליו את השבילים ובכניסה רחבת מפגש עם ספסלי אבן וגינת פרחים, להתכנסות שלאחר הארוחה.

אך הזיכרון האמיתי מתעורר במטבח, שם הממלכה. בתוך ענן מהביל בין סירי ענק, במחבת האינסופית שבה מטגנת זהבה מדי יום, בהומור וצחוק מיוחדים רק לה, מאות קציצות, אולי אלפי קציצות, הדבק האמיתי בין החברים לקיבוצם. בפינת הדיאטה כדורי הבשר והעופות חיוורים מבעבעים במרק ושורות חצילים מושחרים ממתינים לטיפול. ואימא, משפרשה, מכינה עם ציפורה סלטים וירקות. ובסוף יום העבודה המפרך מכריזה רינה  א - שוקל ! וכולן ממהרות ומותירות אחריהן מטבח ממורק ושוקט.

בלילה שלפני ליל הסדר המטבח מואר וחגיגי וקבוצת חברות מגלגלת אלפי כדורי קניידלך וממלאות דגים בניצוחה של בלומה. ובכל חג וחג אני מנסה לתפוס את הטעם ההוא, אך הוא, הטעם, נהר מידיהן המנוסות...".

אביטל בר חיים טוך
מתוך אתר "זמן קיבוץ חדר אוכל כמשל"
רמת הכובשהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ רמת הכובש - רקע כללי

קיבוץ רמת הכובש נמצא  7 ק"מ צפונית-מזרחית לכפר סבא.

הקיבוץ עלה על הקרקע באוגוסט 1932, לאחר שבע שנות הכשרה בפתח תקוה וכפר סבא.

רמת הכובש נוסד על ידי קבוצת "הכובש" שראשוניה עלו ארצה מוילנה ב - 1925.

עם פלישת צבאות ערב למדינת ישראל ניצב היישוב מול הצבא העיראקי שניסה לחצות את הארץ במקום הצר ביותר שלה. הילדים פונו מהמשק ערב הכרזת העצמאות וחזרו אליו בתום הקרבות, לאחר חתימת הסכמי רודוס.


זכרונות:

"...המבנים הראשונים שהוקמו: רפת בטון לפרות, מגדל בטון למים ששימש גם מחסן נשק ועמדת תצפית ושמירה, מבנה עץ בן שתי קומות לתרבות וצריף חדר האוכל שהיה מוקף בקיר מגן בפני כדורים מלוחות עץ ואדמה.

החברים גרו בשנים הראשונות באוהלים. במהלך מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט נבנו 8 בנייני קומתיים מבטון שבהם שוכנו תחילה הילדים והם שמשו כבתי בטחון ועמדות שמירה.

בחיי התרבות בלטה הגננת שרה לוי-תנאי שחיברה לילדי הגן שירי ילדים ולחגים - שירי חג ומסכת "שיר השירים" שהוצגה על ידי חברי הקיבוץ יוצאי פולין וגרמניה ושימשה מאוחר יותר בסיס לתוכניתה הראשונה של "ענבל" - להקתה של שרה לוי-תנאי...".

אמיץ גולן
meiramitz@gmail.com
רמת השופטהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה


קיבוץ רמת השופט - רקע כללי

רמת השופט הוא קיבוץ באזור רמות מנשה.

הקיבוץ נוסד ב-2 בנובמבר 1941. הגרעינים המייסדים נקראו "לשיחרור ו"מצפה השרון" ומנו חברים מליטא, פולין, בולגריה והונגריה.

בשנים הראשונות להתיישבות עסקו רוב חברי הקיבוץ בעיקר בסיקול הקרקע הסלעית של רמת מנשה וביישורה.

שנות ה - 70 היו שנות פריחה ושגשוג בקיבוץ. האוכלוסייה גדלה מאוד וילדים רבים נולדו (כ-100 חניכים מרמת השופט היו אז במוסד החינוכי "הרי אפרים").
רמת יוחנןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה

 

קיבוץ רמת יוחנן - רקע כללי

רמת יוחנן הינו קיבוץ באזור הצפון ליד קריית אתא.

קיבוץ רמת יוחנן נוסד בשנת 1931.

קבוצת המייסדים, "קבוצת הצפון", היתה מורכבת גם מחברים מ"קבוצת כרמל", "גלעד" ואז"י שהצטרפו אליה שנתיים קודם וכן קבוצת האמריקאים.

בשנת 1932 התחילה בניית נקודת הקבע - "רמת הצפון" שאח"כ קיבלה שם רישמי "אושה". החברים לא הסכימו לשם זה, ובשנת 1935 בעקבות תרומה נכבדה של יהודי דרום-אפריקה ניתן למקום השם רמת-יוחנן.

הפרנסה העיקרית באותם ימים היו נטיעת היער, גן ירק וגידולי שדה, עם התפתחות הרפת והלול ב-1934 הגיעה קבוצת "פלנטי" השלמה של השומר הצעיר.

בעקבות סכסוכים והפילוג הגדול נערכו חילופי חברים עם קיבוץ בית אלפא. אנשי השומר הצעיר עברו מרמת יוחנן לבית אלפא, ואנשי מפא"י מבית אלפא לרמת יוחנן.

באותה תקופה היו ברמת-יוחנן כבר 7 בניני מגורים, 2 מבנים לילדים וכן רפתות, מחסן תבואות, מקלחת, מכבסה ושני בתי שימוש ציבוריים.

במלחמת העצמאות נערך בסביבות הקיבוץ קרב קשה בין חטיבת כרמלי לבין הגדוד הדרוזי של צבא ההצלה של פאוזי קאוקג'י. בעקבות הקרב, נחתם הסכם אי- התקפה בין צה"ל לדרוזים.

 

זכרונות: 

I was born in Ramat Yochanan in 1949. My brother was born in Ramat Yochanan in June 1954. my sister was born in 1959 also in Ramat Yochanan. Our parents were members of the kibbutz .My Father was ELI MARX and My Mother is ZIPORA MARX . My parents were very active members of the Kibbutz. My father was working in the REFET, The Chicken Houses and general agricultural branches. He was a member of the kibbutz for 18 years. he arrived in Israelin 1939 having escaped the Nazis. Eli was the manager of the cultural commitee of the Kibbutz. He arranged events, festivals and brought theatre, dace and musical companies to perform in Ramat Yochanan. Eli also introduced the idea of shopping for the members of the kibbutz. The main new idea was for each member to have vouchers for the purpose of buying small commodities for their private needs. Upto then, there was no form of shopping at all for the members of the kibbutz. Previously, all amenities were provided for the members by the kibbutz management. No money, nor vouchers were used by the kibbutz members. my mother was a seamstress, and later became a nursery nurse. She looked after many children who became adult kibbutzniks. Zipora adored the children, the life on the kibbutz and was sent on an courses which enabled her to become an excelchild carerer. My brother Ronny Marx and myself, Dita were brought up in dormitories with other children of our age. We were with our parents, each day for the afternoon and evening. We slept, ate and studied all day with children our age. Nowadays, parents have larger accommodation to live in and their children of all ages, sleep and eat with their parents. When I was young, I longed to be with my parents, particularly at night, but that was not the norm then. Parents are now, more involved in the upbringing and care of their own children.. z

Dita Lewis NEE MARX
ditalewis1949@gmail.com 
רמת רחלהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה


קיבוץ רמת רחל - רקע כללי

רמת רחל הנו קיבוץ המהווה מובלעת בדרום השטח המוניציפאלי של ירושלים, סמוך לשכונת ארנונה.

קיבוץ רמת רחל הוקם בשנת 1926 על ידי עולים מליטא ומרוסיה, כולם חברי גדוד העבודה על שם טרומפלדור.
אנשי הגדוד עסקו במשך השנים שלפני כן בבניית בתי השכונות רחביה ובית הכרם, אך בעקבות חילוקי דעות אידאולוגיים, הגדוד התפרק וחבריו פנו להקמת קיבוצים שונים, ביניהם רמת רחל.

בפרעות תרפ"ט (1929) חרב הקיבוץ ונשרף כליל על ידי פורעים ערבים יושבי הכפרים הסמוכים אליו. בראשית שנות ה-30 שבו החברים ובנו הכול מחדש: הוקם בית ספר יסודי, נבנו רפת ומאפיה, גן ילדים ובית תינוקות.

את השורות חיזקו גרעיני נח"ל וחברים נוספים שהצטרפו. כל זה התמוטט בשנית עם פרוץ מלחמת העצמאות.
במהלך המלחמה עבר הקיבוץ מיד ליד בין שלושה כוחות: צבא מצרים, צבא ירדן וצבא ישראל. 14 חברי קיבוץ וחייל אחד נפלו בקרבות, אולם בסוף המלחמה נותרה רמת רחל בשטח ישראל.

עם פתיחת הגבולות לאחר מלחמת ששת הימים החלה תקופת רווחה. ענפי הקיבוץ עשו חייל, משפחות רבות נקלטו ודור חדש של ילדים נולד.

מאז שנות השישים המשיך הקיבוץ לגדול, לפרוח ולהתפתח. בימינו אנו קיבוץ רמת רחל הנו קיבוץ המשלב עוצמה כלכלית עם חיים תוססים ומלאי התרחשויות חיוביות.
רעיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 

 

קיבוץ רעים - רקע כללי

קיבוץ רעים נמצא במערב הנגב הצפוני, בחבל אשכול.

הקיבוץ הוקם בשנת 1949 על ידי גרעין צופים יוצאי פלמ"ח. מקור השם הוא בתל גמה הסמוך, ששמו הערבי הוא "תל אלג'אמע" ("תל החבורה" או "תל הרעים") וגם לזכרם של חברי גרעין שנפלו במלחמת השחרור.

במהלך השנים קלט הישוב עולים מאירופה ומצפון אמריקה וחברי תנועות נוער ישראל.

 

תגובות:

הגעתי לקיבוץ רעים כנחלאית, שם הכרתי את בן זוגי, ושם נולדו שתי בנותיי. הייתה זו אחת התקופות היפות בחיי שאותן אזכור לעד. עזבנו בסוף שנת 1966 אך בליבי תמיד נשארה פינה חמה בלב למקום הקסום הזה.

רנה שרון
sharonyo@netvision.net
רשפיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ רשפים - רקע כללי

קיבוץ רשפים נמצא בעמק בית שאן, כארבעה ק"מ דרומית לעיר בית שאן.

הקיבוץ נוסד ב-1948, במהלך מלחמת העצמאות, במחנה משותף עם קיבוץ שלוחות. בהמשך, הם נחלקו לשני קיבוצים נפרדים.

מייסדי הקיבוץ עלו מרומניה וממזרח אירופה, וכן מעיראק. מייסדי הקיבוץ היו קודם לכן בהכנה להכשרת הקרקע ליד קריית חיים, ורק לאחר שגובשו הגיעו לעמק בית - שאן והקימו את הקיבוץ .

 

שפת קיבוץ רשפים

 • ארנוניה - סככת הצינורות של הגד"ש.
 • דולריסטים - כינוי לצעירים שכירים במשק בתחילת שנות ה90.
 • פולנים - נערים/ות בכיתה י"א, לפני יציאה למסע לפולין.
 • רביעיות, שישיות - מבנים של 4 ו-6 חדרים למגורי נעורים/חיילים.
 • תלתון - מקבץ שלוש כיתות.

עוד על שפת הקיבוץ - ראו כאן
שדה אליהוהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה


קיבוץ שדה אליהו - רקע כללי

קיבוץ שדה אליהו נמצא בעמק בית שאן.

הקיבוץ הוקם בשיטת "חומה ומגדל" ב-7 במאי 1939 על ידי עולים מגרמניה.

בהמשך נוספו אליו עולים מעליות רבות. התושבים עוסקים בענפי חקלאות שונים, בהם מטעים, גידולי שדה אורגניים, רפת, מדגרה, לול. כמו כן עוסקים בהדברה ביולוגית, ובמפעל לייבוש תבלינים.

 

שפת קיבוץ שדה אליהו

 • בית הקשתות - הבית הסיעודי.
 • חיש מלביש - חנות בגדים יד שנייה.
 • פשטידת ים סוף - מאכל איטלקי לשבת בה קוראים את "שירת הים".
 • שמז"ץ - שיכון מעבר זוגות צעירים.

עוד על שפת הקיבוץ - ראו כאן

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.