חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 142 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 
להקות אזרחיות

שלישיית גשר הירקון..הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
  
 
 
 שלישיית גשר הירקון הייתה הרכב מוזיקלי שהתקיים בין השנים 1964 ו - 1966 בשני הרכבים. חברי ההרכב הראשון היו אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי.
בתוכניתה השנייה של השלישייה החליף ישראל גוריון את יהורם גאון שעזב.

שלישיית גשר הירקון בשיר "איילת אהבים"

איינשטיין, אמדורסקי וגאון פעלו במסגרות אחרות קודם להקמת השלישייה. איינשטיין וגאון היו יוצאי להקת הנח"ל. אמדורסקי היה חבר בצמד "הדודאים" עם ישראל גוריון.

הופעתם הפומבית הראשונה כ"גשר הירקון" הייתה בפסטיבל הזמר והפזמון של שנת 1964, שם ביצעו את השיר "אותך".
לאחר מכן הקליטה לרדיו מספר שירים, בהם חידושים לשירי להקת "הצ'יזבטרון" ושתי פרודיות על שירי הביטלס - "שייק" מתוך הסרט "דליה והמלחים", ו"למה את לא יוצאת איתי" אשר היה תרגום של חיים חפר לשיר "From Me to You".
הקהל לא קיבל היטב את ההופעות הראשונות של הלהקה, שהורכבו משירי ארץ ישראל נושנים כמו "כנרת שלי".
כדי להציל את התוכנית הציעו מפיקי הלהקה, דן בן אמוץ וחיים חפר, לפנות למלחינה נעמי שמר, והיא תרמה לשלישייה שירים שהפכו ללהיטים כמו "לילה בחוף אכזיב", "איילת אהבים" ו"סרנדה לך". גם חיים חפר תרם ללהקה שירים מצליחים, כמו "אל תעברי לבד ילדה ברחוב" ו"איזה יום יפה".

שלישיית גשר הירקון בשיר "איזה יום יפה"

 

ב - 1965 הקליטה השלישייה את האלבום "אהבה ראשונה" והעלתה תוכנית בשם זה בהפקה ועריכה של בן-אמוץ וחפר, עם הפקה מוזיקלית של יצחק גרציאני. השירים שנכללו באלבום ובמופע היו "לילה בחוף אכזיב", "איילת אהבים", "כשאור דולק בחלונך", "אם רק תבואי בחמש", "אל תעברי לבד ילדה ברחוב" ועוד.
לאחר מכן פרש יהורם גאון מההרכב והחליף אותו ישראל גוריון.
ב - 1966 הוציאה השלישייה את אלבומה השני, "התוכנית החדשה", בו נכללו השירים "העיר באפור", "הכל בגלל האהבה" ו"סימן שאתה צעיר".
בפסטיבל הזמר באותה שנה זכתה השלישייה במקום השני עם השיר "ריח תפוח ואודם שני", וזמן קצר לאחר מכן התפרקה.

 

דיסקוגרפיה

 • אהבה ראשונה - 1965; אריק איינשטיין, יהורם גאון ובני אמדורסקי; ישראפון.
 • התוכנית החדשה - 1966; אריק איינשטיין, בני אמדורסקי וישראל גוריון; ישראפון.
 • אוסף - 2001; אריק איינשטיין, בני אמדורסקי, ישראל גוריון ויהורם גאון; מדיה דיירקט.
שלישיית המעפיל...הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

ב-1965 הוקמה שלישית המעפיל והחלה לפעול בקיבוץ המעפיל שבעמק חפר.

שלושת חברי ההרכב היו צברים חברי הקיבוץ, שהשירה וההופעות היו עבורם תחביב שנעשה אחרי יום העבודה בקיבוץ.
בעיבודו של אריה לבנון הם הקליטו
תקליטון ראשון, שלא זכה להצלחה ממשית. השלישייה בתקליטון זה כללה את עירית סנדנר, גדי אלון ואהוד שחם. השירים הבולטים בו היו "יום אביב כזה!", "איזה קיץ!" ו"אלי יום עבר", שנכתב על ידי רונית אופיר, בת קיבוץ המעפיל, שהפכה מאוחר יותר לזמרת בזכות עצמה.

ב-
1970 זכתה שלישיית המעפיל לחשיפה גדולה כשהשתתפה בפסטיבל הזמר בשיר "שמלת כלולות", שהצליח מאוד בעקבות התחרות. באותה שנה היא השתתפה גם בפסטיבל הזמר החסידי השני בשיר "ולירושלים עירך".
כעבור שנה שרו השלושה במופע "ניחוחי חציר", שהוקדש ליוצרים ומבצעים מההתיישבות העובדת, את שירו של שייקה פייקוב "ונזכה ונחיה", וב"ניחוחי
חציר"

 

 

 ב-1974 הם שרו את השירים "בין אדם לאדם" ו"ליל גליל". שינוי חיובי משמעותי אירע באותה שנה, עם תחילת עבודתם המשותפת עם המעבד והמנהל המוסיקלי צביקה כספי, שהעלה את ההרכב על דרך המלך הן מבחינה מוסיקלית והן בהיקף החשיפה התקשורתית שקיבל. כספי ידע לבחור עם חברי ההרכב את השירים הנכונים, שהתאימו גם לגון קולה החם של סנדנר הסולנית, והעיבודים שלו תרמו לעושר המוסיקלי של השירים שהקליט ההרכב. ב-1974 עזב גדי אלון את השלישייה ובמקומו נכנס דן שרון.

 

 

ב-1975 יצא האלבום הראשון של שלישיית המעפיל, "אהבת ערב". בין השירים החדשים שהופיעו בו הצליחו שיר הנושא, שצעד במצעדים, והשיר "אניטה", ופרט לאלה זכו להצלחה החידושים שהקליטה השלישייה ל"אלעד ירד אל הירדן", "לילה לילה", "חופים", "שיר סיום" ו"האסופי". 

 


 

 

 

 

ב-1978 יצא אלבומה השני, שירים לאורך הדרך, ומתוכו בלטו הגרסאות שהקליטה הלהקה לשירים "לפנות ערב", "רוח עצוב", "שיר אפור" ו"פירות חמישה עשר" ("שלג על עירי"). בין השירים החדשים שהופיעו באלבום זכו לתשומת לב "היה הייתה עלמה", "כשאומרים לי שמש" ו"מותו של הקיץ".

 

 

 

 

 רטרו:
בשנים האחרונות חדשה השלישייה את פעילותה בהרכב עירית סנדנר, דן שרון ויובל סנדנר (בנה של עירית) המשמש כקלידן.
ב-2005, במסיבה לרגל מלאת 60 שנה לקיבוץ המעפיל הופיעה באופן חד-פעמי "חמישיית המעפיל": שלישיית המעפיל בכל הרכביה: עירית סנדנר, אהוד שחם, גדי אלון, דן שרון ויובל סנדנר.  

 

שלישיית המעפיל בשיר "שיר לאנשים הבודדים"  

 

  

  
שלישיית התאומים..הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

שלישיית התאומים בשיר "ניסע לים"


שלישיית התאומים הוקמה בעקבות סירובו של חנן גולדבלט, יוצא להקת "התרנגולים", להיות הגשש הרביעי. במקום זאת הקים יחד עם ארנון ולוי את השלישייה המקבילה וקראו לעצמם "שלישיית התאומים".

ב - 1966 יצאה הלהקה בתוכניתה הראשונה, "הערב יוצאים", אותה ביים יוסי בנאי.
בעקבות התוכנית הוציאה הלהקה תקליט שכלל שירים באווירה שאנסוניירית. התוכנית הביאה שניים מהלהיטים הגדולים של התקופה שתורגמו מצרפתית, "שלגיה" על ידי נעמי שמר ו"זה לא נורא" על ידי דוד אבידן. התוכנית כללה גם גרסה עברית לשיר "Hit the Road Jack", שאותו תירגם אבידן כ"הסתלקי רות".

ב - 1969 יצאה השלישייה בתוכניתה השנייה, "רבותי פצצה", שגם אותה ביים יוסי בנאי.
על העיבודים המוזיקליים הופקד יאיר רוזנבלום, שגם הלחין לשלישייה את להיטה "אני אוהב אותך" שכתב יורם טהרלב. שלום חנוך הלחין את "ניסע לים" שכתב מאיר אריאל.
לתוכנית זו כתבה נעמי שמר מילים לשיר "הכל חינם", וכן כתב לה אריק אינשטיין מילים לשני להיטים גדולים שהתפרסמו באותם ימים, "קול ששון וקול שמחה" (לחן של הלהיט "Suddenly You Love Me" של להקת הטרמולוס), וכן "חוזרים הביתה" (לחן של וודי גאתרי ללהיט "This Land Is Your Land").
באותה שנה השתתפה השלישייה בתוכנית טלויזיה שהוקדשה לנחיתה על הירח, ובה שר פופיק ארנון את להיט הסולו "בלדה בין כוכבים".

השלישייה התפרקה לאחר שכל אחד מחבריה עסק במקביל להופעותיהם בקריירה עצמאית; ארנון שיחק במחזמר "קזבלן", גולדבלט שיחק בתוכנית "קרוסלה", ולוי עבד על תקליט סולו.
לאחר הפירוק, ולרגל הקלטת קליפ ללהיטים של הלהקה השתתף בהרכב גבי עמרני במקום פופיק ארנון שחזר בתשובה, אך הרכב זה לא הוסיף להופיע.
מערכונים שביצעה הלהקה, זכו גם הם לפרסום, בהם: "איפה החתן" ו"אדון בר אדון" שנכתבו על ידי יוסי בנאי.
שלישיית לא אכפת להם..הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
 
לא אכפת להם הייתה להקה ישראלית שפעלה בין 1970 ל-1972. חבריה היו מתי כספי, גדי אורון ויעקב נוי, אך לקראת סוף פעילותה הוחלף כספי בדני עמיהוד.
 
מתי כספי, גד אורון ויעקב נוי שירתו יחד בלהקת פיקוד הדרום, בתוכניתה "מעוז א' א'" שעלתה ב-1970. בתוכנית זו שרו השלושה ביחד שני שירים, שאת שניהם הלחין כספי למילים של יורם טהרלב: "שלוש רגליים" ו"אני מת". השיר "אני מת" זכה להצלחה רבה, והיה אחד הלהיטים הגדולים ביותר של התוכנית. לשיר גם הופק וידאו קליפ בבימויו של שמואל אימברמן. השלישייה נקראה אז "שלושת השמנים", וחבריה הופיעו גם במספר מערכונים במסגרת הלהקה הצבאית.
 
עוד במהלך שירותם הצבאי החלו כספי, אורון ונוי להקליט שירים גם מחוץ למסגרת הלהקה. שירים אלו התגבשו לכדי אלבומה היחיד של הלהקה, "לא אכפת להם", שראה אור ב-1970 בהוצאת חברת "פונודור". את רוב שירי האלבום הלחין כספי, שגם ביצע בו את העיבודים הקוליים. על העיבוד התזמורתי היה אחראי אלברט פיאמנטה. נוי כתב את המילים לשלושה משירי האלבום. אחדים מהשירים זכו להצלחה במצעדי הפזמונים, ובהם "יאוש פגש יאוש" ו"שתי ציפורים".
 
ב-1971 השתתפו חברי הלהקה בפסטיבל הזמר והפזמון עם השיר "ציפורים בראש", שהלחין כספי למילים של שמרית אור. הלהקה הקליטה מספר שירים נוספים באותה שנה, כלחנו של כספי לשיר "שושנת יעקב". שירים אלו לא נכללו על גבי אלבום.
זמן קצר לאחר מכן פרש כספי מהלהקה, ואת מקומו תפס דני עמיהוד. בהרכב החדש הקליטה הלהקה מספר שירים שהלחין עמיהוד, ובהם השיר "חסמבה" שהוקלט עבור הסרט "חסמבה ונערי ההפקר" (מילים: אהוד מנור). שיר נוסף שהקליטה הלהקה ללחן של עמיהוד הוא "מי יתפוס כוכב נופל", שלחנו הפך מאוחר יותר ל"שיר תשרי" המוכר בביצועה של חוה אלברשטיין. ההרכב המחודש לא האריך ימים, וב-1972 התפרקה הלהקה.
 
שירים של להקת "לא אכפת להם" עלו לראשונה על גבי תקליטור בעת הוצאת אלבום האוסף של מתי כספי "בפעם הראשונה" ב-1992, שבו נכללו שבעה שירים של הלהקה. בשנת 2009 יצא אלבומם המלא לראשונה על גבי תקליטור.  
 
 
 
שלישיית לא איכפת להם בשיר "אני מת"
 תיסלם..הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 ב - 1978 נוסדה תיסלם על ידי דני בסן, יזהר אשדות ויאיר ניצני, באולפני גלי צה"ל, שם עבדו הגיטריסט, יזהר אשדות, כעורך מוזיקלי והקלידן, יאיר ניצני, כטכנאי שידור.
ב - 1979 כתבו לאמן חדש בשם דני בסן שיר מחאה בשם "תנו לי רוקנ'רול".
השיר, שהוקלט באולפן של גלי צה"ל ללא ידיעת מפקדי התחנה, הוביל את השלושה לפעול כהרכב מסודר, ואף צירפו אליהם את יושי שדה, לשירה ונגינה בקלידים.
אז גם ניתן לה שמה הרשמי "תיסלם", כשמה של חברת ההפקות של אשדות וניצני.

ב - 1981 הוציאה הלהקה את אלבומה הראשון והמצליח "רדיו חזק" ("Loud Radio", כשמו של אחד הלהיטים המצליחים ביותר של הלהקה).
אלבום זה הוביל את הלהקה ושיריה לזכייה בתארים כמו "להקת השנה" ו"שיר השנה".
את אלבומם השני, "תיסלם2" הוציאו שנה לאחר מכן, בהרכב המלא, לאחר שצירפו אליהם את הבסיסט צוף פילוסוף והמתופף סמי אבזרדל.
ב - 1983 הוציאו את אלבומם האחרון, "לאספנים בלבד". האלבום כלל בתוכו חידושים לשירים שלהם, גרסאות כיסוי ללהקות אחרות ("קאברים") ושיתוף פעולה עם להקת "בנזין".
ב - 23 באוקטובר 1983, לאחר הופעה בבאר שבע, הודיעו חברי הלהקה שזו ההופעה האחרונה שלהם ושהם לא מתכוונים להוציא או לעבוד על אלבומים חדשים.
הודעת הפירוק התקבלה בצער רב ובבכי מצד הקהל במועדון והמעריצים ברחבי הארץ.

אחרי פירוק תיסלם המשיכו כל חבריה (פרט לאבזרדל) להיות פעילים מאוד במוזיקה הישראלית כמפיקים, נגנים וגם כזמרים סולנים (בסן, שדה ואשדות). אבזרדל ניגן עוד זמן קצר בהרכבי רוק, חזר לחתונות ואחר כך פרש מעיסוק מקצועי במוזיקה.
שאר החברים, אשדות, ניצני, בסן, שדה ופילוסוף, המשיכו גם לשתף פעולה ברבות מההפקות בהן היו מעורבים.
בקיץ 1990 שבה תיסלם להופעות איחוד, שנמשכו בהצלחה רבה עד החורף.

תיסלם בשיר "חצבים פורחים"

לרגל האיחוד הקליטה שירים חדשים בהפקתו המוזיקלית של אשדות: "פרצופה של המדינה" (מ' ניצני, ל' תיסלם), "יש לך אותי" (מ' פילוסוף, ל' אשדות), חידוש ל"חצבים פורחים" ובישול חדש ל"לראות אותה היום" בהופעה משנת 1983.
במקביל יצא דיסק ראשון של תיסלם, נגנו עכשיו, ובו להיטיה "בוקר של כיף", "כלניות", "עוד פגישה", "כבר הסתיו עכשיו", "תפסיק לכוון אלי", "תנו לי רוק'נ'רול" ועוד. לאלה צורפו ארבעת השירים החדשים/מחודשים.
ב - 1994 קיימו הופעה חד-פעמית באירוע הפתיחה של "הארד-רוק קפה" בת"א.
ב - 1998 כוסה הלהיט "רדיו חזק" על ידי להקת הזבובים.
בתקופה זו, עד שנת 2003, דני בסן הוציא אלבום ומתוכו מספר סינגלים, יזהר אשדות הוציא מספר אלבומים ויאיר ניצני התמנה למנכ"ל חברת ההקלטות "הד ארצי". צוף פילוסוף ויושי שדה עסקו בעיקר בליווי להקות, יושי שדה גם הוציא מספר סינגלים, סמי אבזרדל פרש לתקופה זו מתיפוף והחל לעסוק בנדל"ן בישראל ובארצות הברית.
ב - 2003 קיימו הופעות איחוד ברחבי הארץ והוציאו את הדיסק הכפול וה-DVD "אור של כוכבים" מתוך הופעה שהתקיימה ב-2 בינואר 2003 בהאנגר 11 בתל אביב.

 

חברי ההרכב

 • דני בסן - סולן הלהקה ואחד ממייסדיה, מנגן על תוף מרים, אך תרומתו ללהקה היא בעיקר כזמר
 • יזהר אשדות - הגיטריסט, המעבד המוזיקלי והמלחין של הלהקה, לעתים משתתף גם כזמר מוביל או כזמר ליווי. כמו כן הוא המנהל האומנותי של הלהקה.
 • יאיר ניצני - הקלידן והתמלילן של הלהקה, משתתף גם בקולות הרקע ובעיבוד המוזיקלי בחלק מהשירים. המנהל העסקי של הלהקה.
 • יושי שדה - גיטריסט הלהקה, כאשר תפקיד הגיטריסט המוביל מתחלק בינו לבין אשדות. לעתים משתתף כזמר מוביל או כזמר ליווי.
 • צוף פילוסוף - הבסיסט של הלהקה. כתב את המילים לאחד השירים המוכרים של הלהקה (שהתפרסם גם כביצועם של יזהר אשדות ושל שי גבסו), "יש לך אותי".
 • סמי אבזרדל - המתופף של הלהקה. על אף שפרש מהמוזיקה, ומנגן רק עם תיסלם, נחשב אבזרדל לאחד המתופפים הטובים בישראל, כאשר הוא מסוגל לנגן 3 מקצבים שונים בעת ובעונה אחת.

 

אלבומים

 • 1981 - רדיו חזק (כלל הוצאה מחודשת ב-1995)
 • 1981 - Loud Radio
 • 1982 - תיסלם2 (כלל הוצאה מחודשת ב-1997)
 • 1983 - לאספנים בלבד

 


אוספים

 • 1990 - נגנו עכשיו

 


הופעות

 • 2003 - אור של כוכבים (דיסק כפול עם DVD של ההופעה)תמוז..הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 
תמוז בשיר "פנס הרחוב / מישהו הפסיק את הזרם"


תמוז הייתה להקה ישראלית משפיעה שפעלה באמצע שנות השבעים.
חבריה היו שלום חנוך, אריאל זילבר, מאיר ישראל, איתן גדרון ויהודה עדר.
תמוז נחשבת לאחת הלהקות הישראליות החשובות ביותר, ואלבומה היחיד, "סוף עונת התפוזים", נחשב לאבן דרך בתולדות הרוק הישראלי.

ב - 1974 תמוז החלה את דרכה, כאשר תכנן מתי כספי להקים הרכב ישראלי ברוח "קרוסבי, סטילס, נאש ויאנג". הוא קישר בין דני ליטני, שלום חנוך ואריאל זילבר, אך לא נוצר קשר טוב מספיק ביניהם, והלהקה התפרקה בטרם הספיקו להקליט דבר. בין שלום חנוך לאריאל זילבר, לעומת זאת, נוצר קשר הדוק, והם החליטו להמשיך לעבוד כצמד. שניהם חזרו לישראל זמן קצר קודם לכן לאחר ניסיונות כושלים להצליח בחו"ל.

תחילה הופיעו יחד עם אריק איינשטיין במופע שלו "סע לאט", שם פגשו את המתופף מאיר ישראל, שניגן קודם במספר להקות קצב, בין השאר ב"עוזי והסגנונות". אליהם חברו שני משוחררים צעירים מלהקת הנח"ל, הגיטריסט יהודה עדר, והבסיסט איתן גדרון, אשר השלימו את הרכב הלהקה. את שם הלהקה, "תמוז", הציע אריק איינשטיין.

ב - 1975 החלה הקלטת "סוף עונת התפוזים" באולפני טריטון. רוב שירי האלבום היו ביצועים מחודשים לשירים של חנוך ושל זילבר. האלבום השפיע רבות על הרוק הישראלי וכל שיריו הפכו לקלאסיקות.
בעקבות הצלחת האלבום יצאה הלהקה לסיבוב הופעות.
כמו בהקלטת האלבום, גם בהופעות השקיעו טומי פרידמן ולואי להב, בעיקר בסאונד ובתאורה, כאשר ייבאו ציוד מחו"ל. בבימוי המופע סייע אורי זוהר.
בנוסף לשירי האלבום, ביצעו חנוך וזילבר חלק משיריהם, כ"מאיה", "תפסתי ראש על הבאר", "בטי בם" ו"אגדה יפנית".
בהפסקות ליוותה הלהקה את רמי פורטיס, שהיה אז חשמלאי המופע, כאשר שר את שירו "אינקובטור". סיבוב ההופעות נחל הצלחה, והלהקה הופיעה בכל רחבי הארץ.
אף על פי שברדיו הרבו להשמיע את שירי הלהקה, ואולמות המופע היו לרוב מלאים, הם לא הצליחו כלכלית. הפקת המופע הייתה יקרה, והביאה להפסדים כספיים. בעקבות זאת חלה מתיחות בין חברי הלהקה, בעיקר בין זילבר לשאר החברים. הוא הגיע להופעות לבד, עזב באמצע שיר של חנוך באחת ההופעות, והתרחק משאר חברי הלהקה. זילבר הודיע לעדר ולגדרון שאינו מוכן שינגנו בשירים שלו, ובמספר הופעות אף שם שקית על ראשו כדי שלא יראו אותו.

באמצע שנת 1976 הציג זילבר בפני הלהקה את השיר "רוצי שמוליק", שכתב שמוליק צ'יזיק. בהצבעה בין חברי הלהקה הוחלט כי השיר אינו מתאים לקו המוזיקלי שלה, ומאיר ישראל טען כי הוא מתאים יותר ל"כוורת". זילבר הקליט את השיר בעצמו, והשיר הפך ללהיט ענק.
בשלב זה החליט זילבר לפרוש מהלהקה לקריירה עצמאית, ולא חזר בו גם לאחר הבטחתם של אנשי חברת CBS כי באלבום הבא של הלהקה יינתן דגש רב יותר לשיריו.
לאחר שהוחלט על פירוק הלהקה, התברר כי היא נמצאת בחובות גדולים, ושעליה להמשיך להופיע עוד כחודשיים על מנת לכסותם. דווקא בהופעות הסיום זכתה הלהקה להצלחה גדולה, אך לחבריה היה ברור כי לא ניתן להמשיך יחד.

ב- 10 ביולי 1976 ערכה הלהקה את הופעתה האחרונה.
להקת תמוז תרמה רבות לקריירה המוזיקלית של כל חמשת חבריה. שלום חנוך המשיך את קריירת הסולו המצליחה שלו, והוציא שנה מאוחר יותר את האלבום "אדם בתוך עצמו".
אריאל זילבר פתח אף הוא בקריירה מצליחה, וכבר באותה שנה הוציא את אלבום הבכורה שלו, "רוצי שמוליק".
מאיר ישראל הפך למתופף מבוקש, ולמתופף הקבוע של שלמה ארצי.
יהודה עדר הפך לנגן ומעבד מפורסם, והצטרף מאוחר יותר ללהקת "דודה".
איתן גדרון היה גם הוא לנגן מבוקש, וניגן בין היתר עם אלון אולארצ'יק ועם מזי כהן.

מאז פירוק הלהקה התאחדו חבריה בהרכב מלא מספר פעמים.
הפעם הראשונה הייתה בשנת 1983, לאיחוד של שלוש הופעות.
ב - 2000 השתתפה הלהקה במופע "עם הגב לים" לזכרו של מאיר אריאל, שבו שרו את "סוף עונת התפוזים" ואת "הולך בטל".
ב - 2006 הופיעה הלהקה בבית הספר "רימון", וביצעה פעם נוספת את שני השירים האלו.
"סוף עונת התפוזים" הפך גם לשמה של הסדרה הדוקומנטרית על תולדות הרוק הישראלי, אשר שודרה בערוץ הראשון ב - 1998 ואותה יצר יואב קוטנר.

 

סוף הפרק להקות אזרחיות

לפרקים אחרים בפורטל מוזיקה שיר וזמר:

   
חזרה לפורטל מוזיקה שיר וזמר

חזרה לעמוד הבית


הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.