חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 154 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הישראליאנה
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא”י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   מתחם מורים
+   נוסטלגיה בצה”ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 תנועות נוער

השומר הצעירהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.

 

  

 

"סיכת הבוגרים" של "השומר הצעיר" הייתה שיא השאיפות של חניכי תנועה זאת.

ל"סמל הבוגרים" זכו החניכים לקראת היציאה לצבא ולאחר דיון נוקב על אישיותו של המועמד. בהירארכיה של "השומר הצעיר" היו 7 דרגות : "רשות חזק", שאחריה היה מותר לברך בברכה והסיסמה "חזק ואמץ". אחרי זה לפי הסדר - "רשות עניבה" (ירוקה), "סמל בני מצדה", רשות עניבה כחולה, "סמל צופים" ולפני קבלת "סמל הבוגרים" - "רשות עניבה שחורה". "סמלי הבוגרים" ממוספרים! 

 

 

 

אני הייתי בשומר הצעיר בגדוד גבולות קן חיפה. בת 14.5 הצטרפתי לחברת נוער בבית אלפא. שנת 1947. ואח"כ צורפנה להשלמה בקבוץ יחיעם. היינו בהתחלה לא הרבה זמן בקרית חיים ועלינו ליחיעם. הסלע בקריה למנוחה. חלק מהחברה ישנו באהלים וחלק בצריפים. כל הפעילויות היו במבצר. השתתפנו כמו כן בשחרור. כמו כן השתתפנו בשמירות עבודה בחדר אוכל.
לצערי הראשונה שנהרגה הייתה מהחברה שלנו. אהובה מעברי ז"ל. אני ועוד שני חברה מתי ומשה כהנא נסענו במשאית מהקבוץ לבית הקברות בנחלת יצחק. אחרי השחרור עבדנו בסיקול ונטיעת העצים בצדי הדרך בואכה ליחיעם. זה כמובן תמצית.

ruth Goldenberg
ruthgold@012.net.il


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

התמונות באדיבותIsraelimages.com / Hashomer Hatzair © .

 

  

 

 

"אבזם התנועה עם הכתובת "חזק ואמץ

 

אריק איינשטיין שר את שירם של  י. רוטבליט /  מ. גבריאלוב - "השריקה של התנועה":

"...השריקה של התנועה / מזכירה לי מדורה / זאת היתה תקופה יפה נורא... / שרוך לבן, חולצה כחולה / השריקה של התנועה / השומר הצעיר, השומר הצעיר, / השומר הצעיר יש לו חום בהיר...".

מעבר לתצוגת כרזות השומר הצעיר
התנועה המאוחדתהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 


תנועת נוער ציונית חלוצית שנוסדה בשנת 1945. התנועה נוצרה על יד איחוד של אותו חלק מתוך תנועת הנוער המחנות העולים שהיה בהשפעת מפא''י  עם תנועת הנוער גורדוניה- המכבי הצעיר, (שהוקמה בשנת  1941 כתוצאה מהאיחוד בין תנועת הנוער גורדוניה לבין תנועת הנוער המכבי הצעיר). מבחינה פוליטית נחשבה התנועה המאוחדת לתנועת הנוער של מפא''י.

כאשר נוסדה התנועה המאוחדת היו בה 1800 חניכים, וכעבור 10 שנים הגיעה ל-7500 חניכים. שלושת הסניפים הגדולים שלה היו בירושלים, בתל-אביב ובקרית חיים. בוגרי התנועה הקימו 8 ישובים חדשים, והשלימו 5 ישובים. בשנת 1959 התאחדה התנועה המאוחדת עם הנוער העובד ויצרה את הסתדרות הנוער העובד והלומד.
חברה סלוניתהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אל מול כל תנועות הנוער עמדה "החברה הסלוניות". היו אלה חבר'ה מהתנועה, כל תנועה שהיא, שנטשו רחמנא ליצלן את עולם הערכים עליהם הושתתה התנועה, בגדו בחבריהם והלכו ועברו את הרוביקון לעבר עולם מלא חטאים, ניוון זימה ושטחיות, אליו בעצם הגענו בסופו של דבר כולנו....

החברה הסלונית הייתה התארגנות של צעירים שהיו נפגשים בבתים פרטיים בימי שישי כאשר אנחנו והלכנו לערב בתנועה. כשאנחנו רקדנו בצעד תימני והורה סוערת הם רקדו ריקודים סלוניים לקול צלילי קליף ריצ'ארד אלביס פרסלי ושאר "מרעין בישין" שכאלה.
הבנות היו באות עם חצאיות קצרות וגרבי ניילון, הבנים עם מכנסי גברדין ושמן ברילנטין בשיער, כך הם היו חוטאים להם שם בצוותא, והמעיזים אף היו מכבים את האור בזמן ריקוד "סלואו" ומצמידים, בעוד החבר'ה האחרים נשענים על הקירות עם בקבוק קוניאק 777 ביד ומביטים בהם במבט מזוגג.....
כיבוי צופיהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

פעולת כיבוי האש לאחר הקומזיץ. פעולה זו היתה חגיגת הבנים.
הבנות היות מתרחקות והבנים מתאספים בעמידה במעגל סביב המדורה, מוודאים במבטים מודאגים אל מחוץ למעגל שהבנות מספיק רחוקות, פותחים את ה"חנות" ומשתינים כולם

ביחד עד כיבוי האש!!! והרי לכם "כיבוי צופי" למהדרין.
מחנה עבודההרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם במחנה עבודה של התנועה בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע , פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את המושג.


זכרונות:

"...מחנה עבודה בקן התנועה המאוחדת בכפר אתא דאז התקיים בקיבוץ רמת יוחנן אשר בעמק זבולון. יצאנו לשם עם שמיכות, חבלים, חוטי קשירה, סירים ומזון. כמובן לא שכחנו מעולם את משחת השיניים ו/או הנעליים. לא לא, שלא תהיה טעות, לא בשביל לצחצח שיניים כי אם כדי לצבוע את הישנים. בבוקר קמו החברים כשהם צבועים, צרודים ומסריחים מהמדורה הלילית ומפיח תפוחי האדמה שעל פניהם בתוספת משחה.
בבוקר עבדנו במטעים או בסיקול אבנים. את האוהלים הקמנו מ - 2 שמיכות אשר נקשרו יחדיו באמצעות אבנים וחוט, תקענו 2 עמודים וביניהם מתחנו חוט ועליו פרשנו השמיכות וקשרנו ליתדות - 3 מכל צד ועוד יתד אחת עבור העמוד. היתה חוויה עצומה. חזרנו עייפים, מלוכלכים, צרודים ומאושרים. כמובן שלא נשכח את המדריך "דובק" מכפר אתא שהיה עמנו לאורך כל הדרך...  ".

גדי גולן

==========================================================================

"...היינו מטעם הצופים בכמה וכמה מחנות עבודה, חלקם שגרתיים וחלקם פחות.

אחד המחנות היה בקיבוץ חולתה. הטילו עלינו משימה לבנות גדר תייל מסביב לקיבוץ. חשבנו שתוך שעתיים נסיים את העבודה ואז נוכל ליהנות משבוע של כייף בקבוץ. בפועל- בקושי הצלחנו לפתוח את גלילי הענק הדוקרניים, כל אחד מאתנו "חיסל" לפחות שתי חליפות צופים כי הן נקרעו מהקוצים של הגדר, ובעקבות זאת גם אני היינו שרוטים מכף רגל ועד ראש. זו היתה עזרה אמיתית לקבוץ, אנחנו היינו מפורקים לחלוטין!!
אני לא זוכרת שנה מדוייקת זה היה בערך בשנת 1967, גדוד "לפיד" בשבט כרמל בחיפה
...".

רותי אופק

==========================================================================

 

 

"...כבוגרת התנועה בקן קריית חיים השתתפתי במספר מחנות עבודה אך זכור במיוחד המחנה בכפר בלום. מרבית הקבוצה אספה תפוחי אדמה אך אני שסבלתי מבעיות בריאות (שברתי עמוד שדרה שנה קודמת) עבדתי בחדר אוכל. כל יום אחרי העבודה הלכנו לרחוץ בירדן...".

ליאנה צור ( פינברג)
yltzur@gmail.com

 

=======================================================================

 

ישראל אביטל (טבול)
iavitall@bezeqint.net

 

 

=======================================================================

 

תגובות:

מחנות עבודה היו גם בקיבוצים בהם עסקנו בקטיף פירות או סתם עזרה בחדר האוכל. אהבנו את ימי הקיבוץ, דבר שהביא חלק מאתנו לצאת עם הגרעין לקיבוץ המיועד.
לא חושבת שתמונות מהתקופה הזו ישנן אצלנו, כי למי הייתה מצלמה אז? מכל מקום, החוויות ישנן ולמרות השנים הרבות עדיין נזכרים עם נוסטלגיה הרבה שירים, ריקודי עם, נגינה באקורדיון מתחת לפנס הרחוב, השריקה המסורתית והרבה זמן לשוחח.
לא היו קומפיוטרים, ולא טלוויזיות. שלא לדבר על טלפונים אלחוטיים. רק שירה וריקודים עד אור הבוקר.


שרה קורמן
sarahkkier@gmail.com
מכבי הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

תנועת נוער וספורט.

ראשיתה בארגון העולמי של תנועות הספורט היהודיות שנוסדו בשנת 1894 בקושטא. בשנת 1921 הוכרז על הקמת ''הסתדרות מכבי העולמית'' שמרכזה בקרלסבד. ב - 1928 עברה ההנהלה לברלין. ערב מלחמת העולם השניה מנה הארגון כמאתים אלף חברים.  

הארגון היה מסונף למפלגת הציונים הכלליים. פעיל מכבי, יוסף יקותיאלי יזם את המכביה, כנס ספורט יהודי עולמי. המכביה השלישית היתה המכביה הראשונה שנערכה במדינת ישראל העצמאית ונתקיימה  בשנת 1950 ומאז היא נערכת  בארץ בכל 4 - 5 שנים (לפני קום המדינה נערכו שתי מכביות בארץ).

הדור הצעיר של חברי מכבי נקרא ''מכבי הצעיר'' (בלי הא הידיעה לפני המלה מכבי). יש להבחין בינם לבין תנועת הנוער החלוצית ''המכבי הצעיר'' שלא היתה תנועת ספורט ושהשתייכה למפא''י ולא לציונים הכלליים. 
מכבי צעירהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

תנועת נוער ציונית חלוצית שנוסדה בשנת 1936 במרכז אירופה ובבלקן. תנועה זו הקימה מספר קיבוצים ובכללם הקיבוץ "כפר המכבי" בעמק זבולון.

תנועת המכבי הצעיר היתה מקורבת פוליטית למפא''י והתאחדה בשנת 1941 עם תנועת הנוער הציונית חלוצית והמקורבת למפא''י ''גורדוניה", וביחד יצרו תנועת נוער שנקראה ''גורדוניה-מכבי הצעיר''.
ב-1945 התאחדו עם החלק המפא''י של ''המחנות העולים'' והקימו את ''התנועה המאוחדת'' שהתאחדה ב-1959 עם הנוער העובד ונקראים עכשיו ''הסתדרות הנוער העובד והלומד''
 

 

זכרונות:

"...באמצע שנות החמישים הייתי חבר תקופה קצרה בתנועת הנוער "מכבי צעיר".  זו הייתה תנועה הקשורה לאגודת הספורט מכבי.
המועדון היה מאחורי מגרש הכדורסל של מכבי ברחוב מכבי בתל אביב. היו לנו מדים - חאקי עם עניבה בסגנון צופי אבל בצבע כחול בהיר עם פס לבן וכובע סירה כחול בהיר.

החברים בתנועה היו חייבים להשתתף בשיעורי התעמלות בבנין שליד מגרש הכדורסל, בניין שהיה בעצם חלק מקולנוע אוריון. המדים לא דמו כלל למדי תנועות הנער החלוציות או הסוציאליסטיות. כובע הסירה היה דומה למדי תנועת הנוער בית"ר.

לא דברנו מעולם על פוליטיקה ולכן כל הסיפור על התנועה והקשר שלה לתנועות הנוער הפוליטיות נראה לי תמוה. עוד סניף של התנועה היה במועדון "ברית מכבים עתיד" שבבסיס היה גם הוא קודם כל מועדון ספורט. אם היה למכבי קשר פוליטי הרי שהוא היה למפלגת הציונים הכלליים...".

ליאור
מסע מים לים.הרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

טיול תנועה בתקופת התיכון מים כנרת ועד הים התיכון. הטיול ארך כ-4 ימים.

 

שלמה ארצי כתב, הלחין ושר על "כל החברים מהמסע מים אל ים":
"...כל החברים / מהמסע מים אל ים / אלופי הרסיסים / במשכנות מרום. / יורדים ועולים / מצפון ודרום / ורושמים מחדש / בנקודת המפגש / שירים, שירים, שירים בדיו אדום. / כל החברים / מהמסע מים אל ים...".

 

זכרונות:

"...זכור לטוב מסע ים אל ים עם קן קריית חיים. אתם רואים את הנוער של היום הולך ברגל עם כל הציוד ארבעה ימים? שלא לדבר שאיחרנו לצאת מהנחל והגענו לאוטובוסים ב-2 בלילה ואיש לא חיפש אותנו...".

ליאנה צור ( פינברג)
yltzur@gmail.com
נוע”םהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.

נוע"ם , ראשי תיבות של הנוער המזרחי. תנועת נוער של מפלגת המזרחי. מיקום הסניף בתל-אביב הבית ספר בילו בבנין קטן בחצר.

התנועה הוקמה לפני 35 שנה וכיום יש לה 20 מוקדים ברחבי הארץ, ומעניקה פעילות חינוכית בלתי פורמלית לילדים ונוער בגילאי כיתות ג'-יב'.
נוע"ם היא תנועה ציונית א-מפלגתית עולמית השואפת להנחיל ערכים יהודיים מסורתיים בצד ערכים מודרניים לחברה באופן פלורליסטי. העיקרון המנחה של התנועה הוא "יהדות פתוחה,כהלכה" עם "דרך ארץ" והיא פועלת לקידום חברה שוויונית צודקת ודמוקרטית. נוע"ם דוגלת במעורבות חברתית וברוח ההתנדבות, ביישוב הארץ ובפיתוחה, ומחנכת לאהבת הארץ ולשמירה על הטבע. לנגד עיניה של התנועה עומד הפסוק "דרכיה דרכי נועם וכל נתיבותיה שלום" (משלי ג' י"ד).

 
נוער המושביםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

נוער המושבים -זוהי תנועת נוער שהוקמה תחילה כחטיבה ב''נוער העובד והלומד'' ובה פעלו בני הדור הצעיר שנולד וגדל במושבי-העובדים בגיבוי המחלקה של תנועת- המושבים שהיתה אחראית לחטיבת-הנוער בתנועה.
בשנות ה - 70 פעלו במסגרתה כ-15,000 בני גיל 11 עד 18 שנה, שחינכו והתחנכו כדור-המשך של תנועת המושבים [אשר הוקמה בשנת 1933].
התנועה הוציאה לאור בטאון חברתי-מדיני-ספרותי בשם ''מענית'', שהופיע מדי חודש ובו סקירות אקטואליות, רעיוניות והיסטוריות
ופרקי ספרות והווי הקשורים בהגשמת הציונות, בנעשה בעולם, ובענייני תנועת-המושבים והנוער שלה.
נוער לנוערהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950- 1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.

 

אמנם הייתי חברה בארגון הנוער "נוער לנוער" בשנות ה- 90, אבל ערכיו לא השתנו. הארגון הוא ארגון נוער. נל"נ לשם הקיצור.
החלק הישראלי של ארגון הנוער היהודי ציוני הגדול בעולם, בני ברית. הארגון הוא ארגון על מפלגתי, וערכיו הם:
1. התנדבות - אחד הערכים הבולטים והחשובים ביותר. כל חבר בנל"נ מתנדב פעם בשבוע למען הקהילה. עם קשישים, משפחות חד הוריות, חונכות, מד"א וכולי.
2. אהבת הארץ - ערך זה מתבטא בטיולים רבים שעושה ארגון. כנסים במהלך השנה, וחינוך לאהבת והכרת הארץ דרך הרגליים.
3. קשר עם התפוצות - ערך זה בא לידי ביטוי באמצעות משלחות שנוסעות מישראל לארצות הברית, ואירוח משלחות אשר מגיעות ארצה ממקומות שונים בעולם.
4. מנהיגות עצמית - בנל"נ החברים מנהיגים את עצמם. הם מגייסים חברים חדשים, הם מדריכים, הם מארגנים את ההתנדבות ואת הטיולים. נל"נ היה ארגון בעל סניפים רבים בארץ.

טל ב
bayravtal@hotmail.com
נוער מד”אהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

האם הייתם חברים בתנועת נוער זו בין השנים 1950-1980? כתבו אלינו וספרו, אנו מחפשים מידע אודות  התנועה, עקרונותיה, פעילות, תמונות, איורים, תצלומים וכל מה שיסייע להנציח את תנועת הנוער אליה הייתם שייכים.

 
הצטרפו אלינו גם בפייסבוק
עדכונים - בלוגים - אירועים - אלבומי תמונות - סרטונים נדירים


שלח דף זה לחבר תגובות, הערות, והוספת מידע, מושגים ונושאים למנוי חינם על מגזין הנוסטלגיה"כובע טמבל" הוסף למועדפיםכל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.