חיפוש:   בכל האתר  בשמות הערכים  בקרדיטים     חפש  |  חיפוש תמונות בנושא:   חפש
   מפת האתר  |   כרגע באתר: 162 מבקרים   |  כניסה לדף האישי    
עורך: דייויד סלע
דבר העורך כתבו לעורך
| עמוד הבית | מי אנחנו | מרכז מידע לגולש | על נוסטלגיה ורטרו | קרדיטים | צרו קשר | גולשים כותבים
 

+   ?????? ????? ?÷?
+   אביזרים וחפצים
+   אוספים ותחביבים
+   אז - וכעת
+   אירועים ושנים
+   ארכיון האישים
+   ארכיון הוידאו
+   ארכיון הכרזות
+   ארכיון המצגות
+   ארכיון הקול
+   אתרי נוסטלגיה
+   בידור ופנאי
+   בקיבוץ
+   בריאות, טיפוח וניקיון
+   בשכונה
+   בתים ומבנים מספרים
+   גלויות בולים וסמלים
+   דירה ובניין
+   היום בהיסטוריה
+   המקום בו גרנו
+   העפלה ועליות לא?י
+   חג ומועד
+   טלוויזיה ורדיו
+   ילדות נשכחת
+   לבוש אופנה והנעלה
+   מוזיקה שיר וזמר
+   מזון ומשקה
+   משחקים וצעצועים
+   נוסטלגיה בצה?ל
+   ספורט
+   ספרות נוסטלגית
+   ספריית יהודה דקל
+   עבודה ומלאכה
+   פוליטיקה ובחירות
+   רדיו נוסטלגיה
+   רכב ותחבורה
+   רשת חברתית
+   שונות
+   שירותי גולש
+   שפה עברית
+   תיאטרון עברי
+   תעשייה עברית
+   תקשורת מדיה ופרסום

האתר מוקדש לזכרו של
 יוסי פשרמן (פשי) ז"ל
2003 – 1954

מעל ל - 1100
סרטוני וידאו נוסטלגיים
בארכיון הוידאו שבאתר

יום העצמאות ה-7
 

הצוללת דקר
 

תל אביב הקטנה
 
 
מקצועות שהיו

חלבןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

חלבן הוא מקצוע נוסף מקשת המקצועות של הימים ההם, בהם ניתן השירות "עד פתח הבית".

החלבן היה מגיע לדלת הדירה בשעת בוקר, נושא עמו כלי קיבול גדול ובו החלב. הוא היה מכניס לכלי כד בנפח של ליטר ושופך את החלב לכלי שהגישה לו עקרת הבית, וזו הייתה ממהרת להכניס את הכלי לארגז הקרח, לבל יחמיץ החלב.
היו עקרות בית שהיה להן כלי גדול מאלומיניום מיוחד לחלב, אליו היה שופך החלבן את החלב מתוך כד המדידה שלו. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

החלבנים של שנות החמישים היו נושא להאשמות רבות: כל פעם שנולד ילד שלא היה דומה לאחד מהוריו - היו מלחשים בשכונה ש"זה מהחלבן", כיוון שכאמור הוא היה מגיע בשעת בוקר, הילדים בבית הספר והבעל בעבודה, אז מה נותר לעקרת הבית לעשות חוץ מסקס עם חלבן מיוזע ועייף???....

השמצה נוספת הוטלה על ראשו של החלבן הייתה, שהוא מוהל את החלב במים. לעיתים היה קשה להתווכח עם האשמה הזו כיוון שטעמו של החלב אכן היה שונה, אך כשעקרות הבית היו פונות אליו בשאלה הוא היה פותר אותן מעליו בתנועה עם ידו כאילו סילק זבוב טורדן מאפו.
בקיצור - חרה של מקצוע.
זו אולי הייתה הסיבה, או לפחות אחת הסיבות, ש"תנובה" מיהרה להעביר את שינוע החלב מכדו של החלבן - לבקבוקי זכוכית. לצורך כך התקינה תנובה בכל פינת רחוב ארגז עץ גדול עם דפנות כפולות מבודדות, (ארגז קרח של חלבן) ובמהלך הלילה היו המשאיות של "תנובה" משנעות בקבוקי זכוכית מהמחלבה ומפקידות אותם בארגזו של החלבן.

החלבן היה מגיע הרבה לפני הזריחה, היה מעמיס בקבוקי חלב לתוך מתקן ידני מפח בו היה מקום לעשרה בקבוקים, והיה צועד עם מתקן כזה אחוז בכל אחת מידיו ומציב בקבוקי חלב בפתחי הדלתות.

איך היה יודע החלבן כמה בקבוקים לשים בכל דלת? היה הסדר ידוע ועל פיו הייתה מוציאה עקרת הבית לפני לכתה לישון בקבוקי חלב ריקים ומניחה אותם לפני דלתה, וליד הבקבוקים הייתה מניחה את המעות הדרושות לתשלום עבור החלב.

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                  

 

אגב, בחיפה, ורק בחיפה ומסיבה לא ברורה, בחלק מהבתים שנבנו בתקופת המנדט היו ליד דלתות הכניסה מן ארוניות חלב קטנות בעלות שתי דלתות. דלת אחת הייתה בחלקה הפנימי של הדירה והדלת השנייה הייתה בחלק הפונה לחדר המדרגות. ארוניות אלה אפשרו לעקרת הבית להניח את הבקבוקים הריקים והכסף על המדף שבין שתי הדלתות הקטנות ללא פתיחת דלת ביתה, ובבוקר הייתה פותחת את דלת הארונית מוצאת בה את בקבוקי החלב שהשאיר החלבן.

 

 

 

בקבוקי הזכוכית שהחליפו את כדי החלב של החלבן, היו מגיעים עם מכסה פיה מנייר כסף עבה. מתחת למכסה היה מצטבר החלב ומתקשה לכדי קרום, היו כאלה שאהבו להסיר את המכסה וללקק את חלקו הפנימי.
ככה זה היה, עד שבאה לעולם המצאת הפלסטיק, איתה שקית הפלסטיק האטומה בה מכרו את החלב במכולת החל מ - 1966, ועבר ונעלם ממקומותינו מקצוע נוסף.

 
החלב בישראל - היסטוריה ונוסטלגיה

החלב ומצריו מלווים את התפתחות חיינו בארץ ישראל ובמדינת ישראל לאחר הקמתה. באתר נוסטלגיה קיימים למעלה מ-200 אזכורים שונים (!) בנוגע לחלב ומוצריו,...

 
למידע המלא
 

 

 

 

 

 

 

 

 "...בשעת לילה מאוחרת נכנסה לרחוב, כמדי לילה, המשאית של תנובה. הפועלים פירקו אל תוך ארגז הקרח שעמד בקרן הרחוב את בקבוקי החלב. שעה לאחר מכן היה החלבן כבר מהלך במהירות בין הבתים עם המתקן הידני מפח לתוכו היה מכניס 10 בקבוקי זכוכית, שהיו מקרקשים תוך כדי הליכתו. בשבילו זה היה רק עוד יום של עבודה אפורה, אחד מני רבים..."
מתוך הספר בשבוע הבא - אמריקה!!! מאת דייויד סלע


 
''...עברה שם עגלה רתומה לחמור או לפרדה....ועגלת הנפט, ועגלת מחלק הקרח, ועגלת החלבן, ועגלת רוכל האלטע-זאכן שקריאתו הצרודה היתה מקפיאה את דמי...בזעקה המחרחרת 'אלטע-זא---כן' שמעתי אני תמיד את המילים האיומות 'אל תז---קן!!'. עד היום מעבירה הקריאה הזאת חלחלה קרה בגבי...''.
עמוס עוז, ''סיפור על אהבה וחושך'', הוצאת כתר, עמוד 155.


להקת "בצל ירוק" שרה בשירה של נעמי שמר "היי טיריליי":
"...ברחוב חמק חלבן על אופניו / ושירי דבק בצלצולי-כדיו / היי טיריליי...".

 

מטבעות לשון:

זה ילד מהחלבן
מטבע לשון שבא לתאר ילד שכלל אינו דומה להוריו, עד כי אפשר היה לחשוב שמקורו אינו באביו אלא בחלבן...
"....תסתכל על הילד של מזרחי....זה בטח ילד מהחלבן..."

האיור מתוך הספר אבא שלך לא זגג -סלנג בניחוח נוסטלגי, דייויד סלע / הוצאת מודן.
מאייר: אמי רובינגר

היישוב הוותיק היה רגיל לקנות את תוצרתו מהחלבנים הקבועים שלו, שסיפקו לו תוצרת גרמנית וערבית, או ישירות מהיצרנים הערבים שהגיעו עם עיזיהם עד פתחי הבתים, חלבו בו במקום ומכרו תוצרת טרייה.
ראשי תנובה נהגו לפקוד את הבתים, במטרה לשכנע את הצרכנים לקנות מהחלבנים שלהם  ולתמוך במפעלם הציוני.
זוסיה מנדלבלט, מנהלה הראשון של תנובה חיפה, נכנס פעם לביתה של גב' ויצמן, אמו של נשיא המדינה הראשון, וניסה לשכנעה שתקנה חלב תנובה במקום החלב שקיבלה מהמחלק הגרמני. גב' ויצמן ענתה לו באידיש עסיסית:"אדם צעיר, זה זמן רב שאני מנהלת רומן עם מחלק החלב. אנא, אל תדחוק עצמך ביני לבינו...".


כשבאו לשכנע את מנחם אוסישקין, יו"ר הנהלת קק"ל ומראשי ההנהגה הציונית, לקנות תוצרת תנובה השיב: "עבורי כל היהודים שווים, גם מחלק החלב הוא יהודי – גם אם הוא לא יהודי"...


זכרונות:

"...החלבן בראשון לציון בשנות 1944-1946 החלבן היה רוטשילד האבא של האלוף רוטשילד היו לו שני כדים מפח שהיו משני צידי האופנים וכך נסע ומכר חלב.הם היו השכנים של משפחת מניה ומנחם כהן בראשון. רוטשילד היה יקה ולא הוסיף מים לחלב. החלבן הזה זכור לי לטובה שנים רבות.

אמציה איל (רובשקין)
amatzi@zahav.net.il

===================================================================

 
"...אביו של השחקן ארנון צדוק היה בזמנו חלבן שחילק את החלב בעגלה הרתומה לחמור.
יום אחד, כשהוא נכנס לאחד הבתים עם החלב, חיכה לו בחוץ הפרחח של השכונה יוסי הפרא. יוסי הפרא רק חיכה להזדמנות כזאת, והוא היה מוכן עם מקל שעל קצהו פלפל חריף. כשרק נעלם החלבן בפתח הבית, ניגש יוסי אל החמור מאחור, ודחף את הפלפל ישר בתחת של החמור. החמור התחיל לרוץ, וכל כדי החלב התהפכו והחלב נשפך לרצפה.
באותו היום בשכונה הילדים לא שתו חלב, ויוסי עצמו ברח ולא נתפס עד היום.
שלום צדוק החלבן, החליף קצת אחרי המקרה את העגלה עם החמור בטנדר פורד ישן...".

דב בינדר


==================================================================

"...מדי בוקר היה החלבן, איש עגלגל ונמוך הקומה, מעמיס את בקבוקי הזכוכית העבה על תלת-האופן שלו ומעלה אותם לדירות: בקבוק חלב על כל בקבוק ריק שהשארנו בלילה. פעם בשבוע היינו גם משאירים כסף בפתח הבקבוק הריק. כמה אהבתי לתחוב אצבע לבקבוק ולמצוץ את קרום השומן שצף על פני החלב. עכשיו עולה בי טעם השומן ואתו זיכרון פתיחת מכסה האלומיניום והלמות הבקבוקים בחדר המדרגות בשעת בוקר מוקדמת..."

גדעון לוי, הארץ, 12.04.09


=================================================================

"...מחלק החלב בא בעגלת תלת אופן. היינו מחכים לו בקיץ בקוצר רוח שיבוא לשכונה לחלק את החלב בבתים כפי שהיה נהוג אז, ומפלחים לו את גבישי הקרח שהיה מפזר בין הבקבוקים שלא יתקלקלו. הוא תמיד היה רודף אחרינו ולא תופס אותנו, מעין ריטואל קבוע.
במבט לאחור נראה לי שהיה תמיד שם יותר קרח בשביל הילדים שייקחו וייהנו וכל המרדף היה מעין משחק, אך איזו ילדות...".

אלי
elihaikis@walla.com

 

===================================================================

"...החלבן והכדים השמוטים על גבי החמור. בילדותי הכרתי מספר חלבנים, שהקשיש בניהם נקרא בפינו הילדים אבוקו, למרות שהיה ממוצא אשכנזי. הופעתו הייתה אצילות. בעל זקן לבן ארוך ותמיד מחייך ורץ מהר מאד את מספר המדרגות שהיו עד פתח ביתנו.
אמי הייתה מושיטה את סיר החלב, הוא היה מודד אונקיות ושופך לסיר. החלב היה חלב פרה, בלי תוספת מים.
אמא הייתה מיד מעמידה את החלב על הפתילה, ואני הייתי יושב ומחכה לראות מתי יגלוש. לעולם החלב לא גלש, אמא הייתה מגיעה בדיוק ברגע הנכון. מעל החלב נערם קרום שמן, שאנו הילדים היינו רבים מי יזכה לקבל כפית מזה.
לפעמים הייתי מקבל חלב חם מיד. החלב החם היה מיועד רק לבקרים. במשך היום - רק מים או תה מתוק עם נענע, ולפעמים חתיכת שוקולד יחד עם השתייה.

החמור של החלבן היה עומד קשור לעץ. מעל ראשו נקשר שק תבן, ואנו הילדים היינו מביאים מים בדלי. בשלוק אחד או שנים היה לוגם את הדליים. אהבנו את החלבן ואת כדיו שהיו תמיד מבריקים, ואת המהירות שהיה מחלק ומחייך ואומר להתראות חמודים.

החלבן השני היה ממוצא הונגרי בעל אופנים שהיה נושא על גביהן ארבע כדים -שניים גדולים מאחור ושניים קטנים לפנים. לוחות דיקט מונחות בין הכדים לאופנים שלא יכנסו לאופן. מגולח עם כובע רחב שוליים לראשו וצועק "חלב חלב גברת יאסר, חלב טרי חלב חלב". היה ממתין מעט לראות אם מישהו מגיע. נכון, בדיוק שהוא היה מחליט ללכת הייתה גברת לשם צועקת "ר ג ע רגע רגע"...".

יצחק
kalfuss@walla.com 

 

====================================================================

"...כילד אני זוכר את החלב שהחלבן היה מביא לביתנו. הבעיה מבחינתי אז היה הקרום שנוצר עקב ההכרח להרתיח את החלב. קרום זה היה שנוא עלי ביותר. זאת בניגוד לדעתה של אימי, שכמעט אין דבר בריא ממנו לתזונה של ילד ארץ ישראלי. מאחר ובלתי אפשרי להתנגד לאמא פולניה נאלצתי לבלע את הדבר הנוראי הזה זמן רב.

הלבנייה כמובן הייתה הלהיט של מוצרי החלב בא"י ואם אני לא טועה היא לא עברה מהעולם עד היום רק שינתה את שמה לאשל. גם היום המוצר הזה נצרך במשפחתי.

רציתי להזכיר עוד להיט חלבי מהתקופה ההיא, הכוונה לגבינה הלבנה (רזה או שמנה) שהייתה עטופה בנייר פרגמנט ונמכרת במכולת דאז לפי משקל...".

דן קלצ'בסקי
pinchi1@walla.co.il

 =================================================================

"...נהניתי לקרוא את הכתבה בנושא החלב בישראל. ממש זכור לי החלבן שהגיע אלינו לרחוב הילל 53 בחיפה. הוא נעמד בחדר המדרגות וקרא בגרמנית לדיירי הבית להגיע ולקבל חלב...גולשינר, ליזר, צוקר, פיפרברג...(דרך אגב - פיפרברג היו הוריו של יונה יהב (כיום ראש עריית חיפה) שגר שם אף הוא את החלב היה מוזג מכדי האלומיניום לכלי חלוקה (ליטר) ומשם לכלים של הדיירים. בצמוד לדלת הכניסה היה חלון קטן עם שני פתחים (פנימי וחיצוני) שנפתח לחדר המדרגות וגם הביתה. שם היה מניח את החלב לדיירים בקומת הקרקע...".

 

דורון גולשינר
doron.golschiener@gmail.com

================================================================= 

תגובות:

ראיתי לנכון לציין שהמילה חלבן בהתיישבות העובדת שונה מזו שהייתה נהוגה בערים.

בעוד החלבן בערים הוא מי שחילק חלב בבתים, במושבים החלבן הוא מי שניהל את המחלבה וקבל את החלב מהחקלאים. מטבע הדברים אצלנו לא עבר חלבן וחילק חלב וכשראיתי לראשונה, כילדה, בקבוקי חלב אצל קרובים בתל אביב עם מכסה קרטון ואחר כך צפוי האלומיניום נראה לי מוזר.

סקרלט מאור
maory1@012.net.il

 

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין  
חלפן כספיםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

מקצוע שלא היה נחשב למכובד ביותר, אם כי סיפק פרנסה בשפע.

בשנים בהם היה איסור על אחזקת מטבע זר, אי אפשר היה להיכנס ככה סתם לבנק ולרכוש או למכור דולרים, לכן התפתח מקצוע חלפן הכספים.

החלפנים התרכזו בעיקר ברח' ליליינבלום בתל אביב בין פינת הרצל לפינת נחלת בנימין. כל מי שעבר על ידם ונראה כמחפש היו פונים אליו לרוב באידיש: "וילסט קויפן?", שפירושו "רוצה לקנות?". כמובן הכוונה היתה לדולרים.

מקום נוסף למסחר במטבע חוץ היה בבני ברק, כמעט בכל בית כנסת בין מנחה למעריב התנהל מסחר במטבע חוץ, כנ"ל גם בירושלים בשכונת מאה שערים, ויותר מאוחר התחילו לסחור בדולרים גם ליד בית הדואר הגדול ברח' אלנבי בת"א,שם התרכזו הסוחרים הגרוזינים. הסיפורים הרבים על מירמה בתחום חלפנות הכספים הפכו מזמן לנוסטלגיה.

כשהיית הולך להחליף מטבע זר או לקנות - עדיף היה להגיע לביצוע את העיסקה עם גיבוי של חבר או שניים אחרת החלפן היה מבצע בך את זממו, חלק מהסוחרים פיתחו כל מיני שיטות יצירתיות לגלח ממך חלק לא מבוטל מהסכום המגיע לך, סיפורים בעניין רצו בזמנים ההם לרוב.

 
חמרהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

בתקופה ההיא בה השכונה הייתה תמיד בתהליך בניה, פה בית חדש ופה עוד אחד, היינו רואים תדירות את החמר עובר ברחובות השכונה.

החמר היה שם כללי לכל מי שמקצועו היה קשור בחמורים (במקרה הזה - על ארבע...) ובעיקר לאלה שעסקו בהובלת חומרי בניין  (חול, מרצפות וכדו') על גבי חמורים אל תוך הבניין ההולך ונבנה.
החמורים היו מאולפים לטפס על  משטחי הבטון האלכסונים עוד לפני בניית המדרגות והם היו מביאים, בהנחיית החמר, את חומרי הבניין הישר לתוך החדרים הנבנים.

החמר היה מקצוע  בו עסקו בעיקר מבני העדה התימנית, ובעיקר בעיר ירושלים.
חנווניהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

החנווני הוא מקצוע שהולך ונעלם, ממש כמו שהמכולת השכונתית נעלמת אט אט מחיינו.

בעל המכולת הקלאסי היה רומני או פולני או הונגרי, בדרך כלל בעל פיוז קצר ואישה חמוצה, שהיה בעל מעמד גבוה בשכונה. מעמדו של החנווני נבנה עוד בשנות הצנע בהם הייתה מתנהלת בחנות המכולת הפנקסנות של תלושי המזון, שבלעדיהם אי אפשר היה לקנות אפילו לא ביצה סרוחה.


הרבה שנים עברו מאז, מעמדו של המכולתניק השתנה ללא היכר, והוא עומד להיעלם בקרוב מנוף חיינו, יחד עם חנות המכולת השכונתית, שנופלת שדודה אל מול טייקוני רשתות השיווק מחד, וכל חנויות המיני-מרקט האלה המנוהלות על די צעירים עם עגיל באוזן, שמעל ראשם טלביזיה שדלוקה כל היום על אם.טי.וי.


(עוד על החנווני ראה בפרק "בשכונה", במושג: מכולת שכונתית
.)"...החנווני גרובר איבד כבר לפני שנים את הסבלנות הנדרשת מבעל מכולת שכונתית. הוא היה רגזן, נרגן וקצר רוח. הוא היה גוער בלקוחות על כל עניין קטן ומאיים באופן קבוע, פעם על לקוחה זו ופעם על אחרת שהוא יזרוק אותה מהמכולת...".
מתוך הספר בשבוע הבא - אמריקה!!! מאת דייויד סלע''...
נשלח למכולת של פאדובה, שיש לו משקפיים סגולות, והוא מודד שמן לבקבוק, ומנתח בסכין הגדולה נתח חלבה, ומן השקים הפעורים אל המאזניים עם משקלות הרוטל והאוקיות הוא מדייק במילוי אורז, אפונה וכוסמת, לשקיות הנייר החומות, ומוסיף חפיסות שוקולד עוטה תמונות מרחקים...''.
ס.יזהר, ''מקדמות'', הוצאת זמורה-ביתן, עמוד 200.
טכנאי מרכזת טלפוניםהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה.
טראפיקהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

 
טראפיק היה שם המקצוע של שוטר התנועה, ומקור השם הוא מהמילה האנגלית "תנועה".
 
הטראפיק היה בולט בשטח במדיו: היו לו שרוולים עליהם היה מולבש שרוול נוסף לבן להבדילו משאר השוטרים. הייתה לו חגורה לבנה אליה היה תפוס תיק קנבאס ממנו היה שולף את פנקס הדוחות.
בחלק מהזמן הלך הטראפיק עם חותלות מעל נעליו.
"...אל תשאל, רדף אחרי טראפיק, עצר אותי ונתן לי רפורט (דו"ח)...".
 "...למחרת כמובטח הגיע לרחוב טראפיק. הוא החנה את טנדר הויליס המשטרתי שלו והמתין. הוא עמד שם ללא ניע, כאילו יצא זה עתה מבית הספר לקצונה של הממלכה הבריטית: בגדיו מעומלנים ובהם פס חד כתער של הגיהוץ, לראשו כובע משטרה שמצחייתו מורדת עד גובה קו העיניים, מכותפת חולצתו ירד שרוף שסופו הייתה משרוקית בריטית. לחגורתו היה תפוס בכפיס מתכת פנס בריטי מרובע...".

מתוך הספר בשבוע הבא - אמריקה!!! מאת דייויד סלעימאיהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 ימאי היה מקצוע שעסקו בו אלפים רבים של ישראלים, שאכלסו תפקידי ימיים רבים על אוניות הנוסעים והסוחר הישראליות. גם כיום יש צי סוחר בבעלות ישראלית (צים) אבל הימאים המשרתים על אוניותיו  רובם זרים, ובכך נעלם גם מקצוע הימאי מנוף חיינו.


"רחוב פנורמה",
רביעיית מועדון התיאטרון, ח. חפר / עממי-מקסיקני:
"... ים סוער וים רוגש / תחזיק את ההגה מושיקו / והערב בחמש / נרד בנמל פורטו ריקו / כוס טקילה משובח / נשתה בפנסיון של המאמא / אך אף פעם לא נשכח / את זאת מרחוב פנורמה...".

 

 

תגובות:
תרשיש סלע יורדי ים הקיבוץ המאוחד.
חברת הספנות הקיבוצית הוקמה לאחר מלחמת השחרור ע"י ותיקי עליה ב' ופורקה ב - 1987 .
בשנות הששים היו לחברה 4 אניות משא . כל האניות נוהלו והפעלו ע"י חברי קיבוצים. אנית הדגל של החברה הייתה ה-פלמ"ח. יתר שלשת האניות היו "פלי"ם, דרור וחלוץ. ודאי ניתן למצוא את כל ההיסטוריה של החברה בארכיון הקגיבוץ המאוחד. אני עצמי הפלגתי שנתיים על הפלמ"ח מ - 1964.

 

זאביק בר-אור -קיבוץ עמיעד
tzbaror@amiad.org.il

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
כובסתהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 


בגגו של כמעט כל בית היה חדר כביסה. ששרת את עקרות הבית ביום הכביסה, משפחה שיכלה להרשות לעצמה הייתה משכירה את שירותיה של הכובסת.. זו הייתה מגיעה מדי פעם עם פרימוס ופיילה גדולה, יושבת בחדר הכביסה או בחצר וכובסת את הכביסה שהייתה קשה לכיבוס, כביסת הסדינים והצפיות הגדולות של שמיכות הפוך.

 
כובעןהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 
 
בימים ההם לצאת מהבית ללא כובע כל שהוא, היה מרגיש עבור רבים כמו לצאת ערום, לפחות.
כמעט כולם חבשו כובעים, ובתמונות של אסיפות עם ועצרות מתקופת שנות החמישים, קשה לאתר קודקוד בלי כובע עליו. 

 
 
אי לכך עסקו רבים במקצוע הכובענות, בחנויות קטנות שהיצור נעשה בחלק האחורי, המכירה בחלק הקדמי וחלון הראווה היה מלא בדוגמאות של כובעים שונים, מעשי ידי הכובען להתפאר.
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

מעמד לכובעים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הכובענים היו בעיקר עולים מפולין, שהתמחו במקצוע עוד באירופה או למדו אותו בבית אבא. חנויות של כובענים היה אפשר למצוא בחיפה ברחוב החלוץ, בירושלים ברחוב יפו ובתל אביב ברחוב נחלת בנימין.
ככל שעברו השנים יותר ויותר אנשים ויתרו על הכובע.

 

 

 

מקצוע הכובען נכחד, ובית היצור והמסחר המפורסם ביותר בתל אביב, "סטפן בראון" ברחוב אלנבי שעסק גם בפרוות ושהיה מאושיות חיי הלילה של העיר הצעירה, שהלביש את מיטב נשות החברה האופנתיות הפך ל"פיק-אפ בר" לפנויים ופנויות. המסעדה נמצאת באחת החצרות הפנימיות היפות ביותר שנותרו מימי תל אביב הקטנה.  פעם כשבאו לבית המסחר של "סטפן בראון" באו בשביל כובע. כעת כשיוצאים משם לאחר "פיק - אפ", צריך לבדוק אם יש כובעון בכיס....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

   

 

 

 

 

 

 

 


לצפיה בכל התגובות - לחצו כאן

 

 
כורךהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע למושג זה.

''..ופונה למעלה אל גל החוברות שאבא אוסף שם זו על גב זו...ואבא מבטיח לה תמיד שבקרוב יסדר הכל וגם יתן לכורך לכרוך...".
ס.יזהר, ''מקדמות'', הוצאת זמורה-ביתן, עמוד 84
.
כותב בקשותהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

כותבי הבקשות היו יושבים בקרנות הרחוב, ליד בית הכנסת הגדול, ליד בתי המשפט או ליד המוסדות הממשלתיים.

הם ידעו קרוא וכתוב. זה נשמע אולי ברור מאליו כיום, במדינה בה הבערות מוגרה לפני שנים, אך בזמנים ההם שבהם ישראל הייתה מדינה של עולים - לא כולם ידעו את השפה העברית, קל וחומר לא ידעו להתנסח בעברית שפה קשה זו, לכתוב מכתב לבית המשפט או למחלקת המים של העירייה, ושאר הבוכלטריה הזו.

תמורת פרוטות היו כתובי הבקשות מנסחים את המכתב וכותבים אותו בכתב יד מסולסל. למהדרין מבניהם היו מכונות כתיבה ידניות ישנות, ותמורת מכתב מודפס במכונת כתיבה היו משלמים מעט  יותר.


                          

 

 

 

 
כרטיסנית אוטובוסהרשמו חינם ל"כובע טמבל – שבועון לנוסטלגיה והיסטוריה ישראלית"
שתף 

אנא שלחו אלינו חומר בנוגע לערך זה.

 

 

בקרו בעמוד הפייסבוק של אתר נוסטלגיה אונליין 

 
?????? ????? ?? ????????
??????? - ?????? - ??????? - ?????? ?????? - ??????? ??????


??? ?? ?? ???? ??????, ?????, ?????? ????, ?????? ??????? ????? ???? ?? ????? ?????????"???? ????" ???? ????????כל הזכויות שמורות © לאתר נוסטלגיה אונליין ו/או לבעלי התכנים, הדימויים והתצלומים.